Cyber-flashing jest przestępstwem w Anglii od 2024 r.

Pierwszy wyrok za "d**k pic". Sprawca spędzi ponad rok w więzieniu

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
19.03.2024 20:29

W Anglii zapadł historyczny, pierwszy wyrok za wysłanie niechcianych zdjęć genitaliów. Ofiarą była m.in. 15-latka. Jaka jest definicja cyberflashingu? Dlaczego nie powinien być bezkarny?

39-letni Nicholas Hawkes, został aresztowany po tym, jak policja w Essex w wielkiej Brytanii otrzymała zgłoszenie, że 15-letniej dziewczynce wysłano przez WhatsApp zdjęcia jego penisa w stanie wzwodu. W wyniku dochodzenia mężczyzna został oskarżony, a następnie przyznał się do dwóch zarzutów wysłania zdjęcia genitaliów w celu wywołania niepokoju lub upokorzenia. Został skazany na 66 tygodni pozbawienia wolności. Jest pierwszą osobą, która usłyszała na wyspach wyrok za cyber-flashing.

Cyberflashing jest przestępstwem w Anglii i w Walii

Cyberflashing stał się przestępstwem w Anglii i w Walii 31 stycznia 2024 r. w ramach Ustawy o bezpieczeństwie online. Sprawcom grozi maksymalny wyrok dwóch lat więzienia. Przestępstwo polega na wysyłaniu niechcianych nagich zdjęć za pośrednictwem aplikacji randkowych, mediów społecznościowych, a także połączeń Bluetooth czy Airdrop. Często ofiarom wyświetla się podgląd na urządzeniu, co oznacza, że nawet jeśli transfer zostanie odrzucony, nadal są one narażone na zobaczenie obrazu.

W przypadku Hawkesa te przestępstwa stanowiły "część ustalonego wzorca zachowania". Był już zarejestrowanym przestępcą seksualnym po tym, jak został skazany i otrzymał nakaz prac społecznych za aktywność seksualną z dzieckiem w zeszłym roku.

Cyberflashing powinien być obarczony konsekwencjami

Hannah von Dadelszen, zastępca głównego prokuratora koronnego we wschodniej Wschodniej Anglii, powiedziała w oświadczeniu dla mediów: "Cyberflashing to poważne przestępstwo, które pozostawia trwały wpływ na ofiary. Zbyt często może być bagatelizowane jako bezmyślne "przekomarzanie się" lub nieszkodliwy żart." Prokuratorka dodała: "Tak jak ci, którzy dopuszczają się nieprzyzwoitego obnażania się w świecie fizycznym, mogą spodziewać się konsekwencji, tak samo powinni obawiać się ci którzy popełniają przestępstwa online. Chowanie się za ekranem nie ukrywa cię przed prawem".

Źródło: independent.co.uk

NAJJJKA: "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"

Odkryj magię nie tylko otrzymywania, ale również dawania
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0