Tylko tak znaczy tak. Ruszyła petycja o nową definicję gwałtu
Organizacje feministyczne w całej Unii Europejskiej żądają zmian. Chcą, aby w nowej dyrektywie UE zostało uwzględnione przestępstwo gwałtu.
Aktywistki feministyczne z całej Europy walczą o zmiany w prawie UE. Działaczki z kobiecych organizacji chcą, aby w najnowszej dyrektywie dotyczącej przeciwdziałania przemocy wobec kobiet znalazło się przestępstwo gwałtu. Rozpoczęły zbieranie podpisów pod petycją dotyczącej tej kwestii.
Petycja dotycząca przestępstwa gwałtu
"W imieniu Europejskiego Lobby Kobiet (EWL), największej organizacji zajmującej się prawami kobiet w UE, apelujemy o podpisanie i rozpowszechnienie petycji w sprawie przyjęcia nowej dyrektywy UE, dotyczącej przemocy wobec kobiet i przemocy domowej wraz z artykułem 5 zawierającym nową definicję przestępstwa zgwałcenia" - czytamy na secure.avaaz.org.
Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ
Od 1 października 2023 r. UE jest oficjalną stroną Konwencji Stambulskiej. Jest to kompleksowy instrument do walki z przemocą wobec kobiet w Europie. Aktualnie trwają instytucjonalne negocjacje pomiędzy Radą UE, Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską w sprawie nowej dyrektywy. Ma ona dotyczyć przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, aby zapewnić wszystkim w UE ochronę przed znęcaniem się oraz gwałtem.
"Parlament Europejski proponuje rozszerzenie katalogu przestępstw, które będą wyszczególnione w dyrektywie. [...] Wiele państw członkowskich w Radzie UE (w tym Polska) postanowiło wykluczyć art. 5 z dyrektywy w sprawie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, używając argumentów prawnych jako wymówki. Pięć państw członkowskich: Belgia, Grecja, Włochy, Luksemburg i Irlandia przyjęły deklarację przypominającą, że istnieją solidne podstawy prawne do włączenia tego artykułu do dyrektywy" - czytamy na secure.avaaz.org.
Nowa definicja gwałtu
Dla organizacji walczących o prawa kobiet art. 5 dyrektywy jest kluczowy. Proponuje się w nim nową definicję gwałtu. Ma zawierać informacje odwołujące się do pojęcia zgody, rozumianej jako swobodnie wyrażona wola na współżycie, niezależnie od okoliczności.
"EWL wzywa państwa członkowskie: Francję, Niemcy, Austrię, Bułgarię, Chorwację, Cypr, Czechy, Danię, Finlandię, Estonię, Węgry, Łotwę, Litwę, Maltę, Holandię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Słowenię i Szwecję, aby podjęły działania zmierzające do przyjęcia dyrektywy z art. 5 dotyczącym gwałtu, przy czym definicja gwałtu zawiera odniesienie do braku dobrowolnie wyrażonej zgody, niezależnie od okoliczności" - apeluje Europejskie Lobby Kobiet.
Zachęcamy do podpisania się pod zorganizowaną petycją. Można to zrobić tutaj. Na ten moment udało się zebrać 1161 podpisów. Celem akcji jest 2 tys.
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos