Tylko tak znaczy tak. Ruszyła petycja o nową definicję gwałtu
Organizacje feministyczne w całej Unii Europejskiej żądają zmian. Chcą, aby w nowej dyrektywie UE zostało uwzględnione przestępstwo gwałtu.
Aktywistki feministyczne z całej Europy walczą o zmiany w prawie UE. Działaczki z kobiecych organizacji chcą, aby w najnowszej dyrektywie dotyczącej przeciwdziałania przemocy wobec kobiet znalazło się przestępstwo gwałtu. Rozpoczęły zbieranie podpisów pod petycją dotyczącej tej kwestii.
Petycja dotycząca przestępstwa gwałtu
"W imieniu Europejskiego Lobby Kobiet (EWL), największej organizacji zajmującej się prawami kobiet w UE, apelujemy o podpisanie i rozpowszechnienie petycji w sprawie przyjęcia nowej dyrektywy UE, dotyczącej przemocy wobec kobiet i przemocy domowej wraz z artykułem 5 zawierającym nową definicję przestępstwa zgwałcenia" - czytamy na secure.avaaz.org.
Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ
Od 1 października 2023 r. UE jest oficjalną stroną Konwencji Stambulskiej. Jest to kompleksowy instrument do walki z przemocą wobec kobiet w Europie. Aktualnie trwają instytucjonalne negocjacje pomiędzy Radą UE, Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską w sprawie nowej dyrektywy. Ma ona dotyczyć przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, aby zapewnić wszystkim w UE ochronę przed znęcaniem się oraz gwałtem.
"Parlament Europejski proponuje rozszerzenie katalogu przestępstw, które będą wyszczególnione w dyrektywie. [...] Wiele państw członkowskich w Radzie UE (w tym Polska) postanowiło wykluczyć art. 5 z dyrektywy w sprawie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, używając argumentów prawnych jako wymówki. Pięć państw członkowskich: Belgia, Grecja, Włochy, Luksemburg i Irlandia przyjęły deklarację przypominającą, że istnieją solidne podstawy prawne do włączenia tego artykułu do dyrektywy" - czytamy na secure.avaaz.org.
Nowa definicja gwałtu
Dla organizacji walczących o prawa kobiet art. 5 dyrektywy jest kluczowy. Proponuje się w nim nową definicję gwałtu. Ma zawierać informacje odwołujące się do pojęcia zgody, rozumianej jako swobodnie wyrażona wola na współżycie, niezależnie od okoliczności.
"EWL wzywa państwa członkowskie: Francję, Niemcy, Austrię, Bułgarię, Chorwację, Cypr, Czechy, Danię, Finlandię, Estonię, Węgry, Łotwę, Litwę, Maltę, Holandię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Słowenię i Szwecję, aby podjęły działania zmierzające do przyjęcia dyrektywy z art. 5 dotyczącym gwałtu, przy czym definicja gwałtu zawiera odniesienie do braku dobrowolnie wyrażonej zgody, niezależnie od okoliczności" - apeluje Europejskie Lobby Kobiet.
Zachęcamy do podpisania się pod zorganizowaną petycją. Można to zrobić tutaj. Na ten moment udało się zebrać 1161 podpisów. Celem akcji jest 2 tys.
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół