Molestowanie seksualne na uczelniach. Oprawcami są głównie wykładowcy
W ramach projektu "Akademia Równości" przeprowadzono badania nad molestowaniem seksualnym na trzech uczelniach wyższych w Polsce. Dane pokazują, że to najczęściej osoby pracujące na uczelniach dopuszczają się naruszenie granic studentów, ale tylko niewielki procent pokrzywdzonych i świadków zgłasza zdarzenie.
Zeszłoroczne badania przeprowadzone przez IPSOS w związku z akcją "Stand Up", czyli kampanią społeczną L’Oréal Paris i Centrum Praw Kobiet, pokazały, że aż 84 proc. kobiet doświadczyło przemocy seksualnej. Aż 36,2 proc. respondentów badania Polskiego Towarzystwa Antydyskryminacyjnego, deklarowało, że doświadczyło molestowania w trakcie kształcenia zawodowego.
Podobne
- Molestowanie i uprzedmiotawianie kobiet. Sekslalka mówi, jak jest, w #reagujostro
- Molestowanie seksualne. Jak skutecznie reagować? Poznaj metodę 5D
- Idą na wojnę z Rzecznikiem Praw Dziecka. "To walka z wyimaginowaną ideologią LGBT"
- Językoznawca UW oskarżony o molestowanie seksualne. Miał mówić o "krwawiącym penisie" i onanizować się przy studentkach
- Czarnek uderza w LGBTQ+. Tak "rozwiązuje" problemy młodzieży
Okazuje się, że także uczelnie wyższe nie są wolne od takich zachowań. Co gorsza, najczęściej studenci i studenci nie nigdzie nie zgłaszają takich nadużyć.
Molestowanie seksualne na uczelniach w Polsce
Tę kwestie szerzej postanowiono sprawdzić w ramach projektu "Akademia Równości" Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego oraz Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland.
Badanie przeprowadzono na Uniwersytecie Warszawski, Uniwersytecie Wrocławskim oraz Uniwersytecie Jagiellońskim i składało się z dwóch części. W pierwszej dane pozyskiwano w trybie informacji publicznej od trzech uczelni wyższych. Drugą częścią była ankieta, w której udział wzięło 1052 osób, a wśród nich było ponad 800 osób studiujących w ostatnich latach na analizowanych w badaniu uniwersytetach.
Według danych, 30 proc. badanych doświadczyło lub było świadkiem molestowania seksualnego. Ankietowani wskazywali, że sprawcami czynów w większości były osoby pracujące na uczelniach. Przy pytaniu o formy molestowania, najczęstszymi odpowiedziami były:
- Sprośne aluzje i żarty (130 osób doświadczyło takiej formy molestowania)
- Aluzje o nieprzydatności do studiowania na danym kierunku ze względu na płeć (103 osoby doświadczyły takiej formy molestowania)
- Prezentowanie treści o charakterze pornograficznym, np. rysunków, filmików itp. (27 osób doświadczyło takiej formy molestowania)
- Nakłanianie do czynności seksualnych (16 osób doświadczyło takiej formy molestowania)
- Szantaż seksualny (5 osób doświadczyło takiej formy molestowania)
Studenci nie wiedzą, gdzie zgłaszać molestowanie seksualne
Jednak tylko niecałe 9 proc. z pokrzywdzonych czy będących świadkiem takich zachowań zgłosiło to do organów uczelni, mimo że na dwóch z nich (UW i UWr) działają procedury antydyskryminacyjne. Co ciekawe, 56 proc. wszystkich ankietowanych oświadczyło, że ufa instytucjom uczelnianym w kwestii zachowania poufności, gdyby doszło do zgłoszenia molestowania seksualnego. Problemem może być jednak to, że znaczna część ankietowanych nie wiedziała, gdzie takie zachowania można zgłaszać.
"Wskazać należy jednocześnie, że w badaniu ankietowym skierowanym do osób studiujących niespełna 15 % ankietowanych oceniło dostęp do informacji odnośnie tego, gdzie należy zgłaszać przypadki molestowania jako wysoki. Przeważająca część - ponad 2/3 ankietowanych swoją wiedzę w tym zakresie oceniło jako średnią lub gorzej" - czytamy w raporcie z badania.
Całe badanie powstałe w ramach "Akademii Równości" znajdziecie tutaj.
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos