matura język ukraiński

Język ukraiński jako obcy na polskiej maturze

Źródło zdjęć: © Canva
Anna RusakAnna Rusak,24.01.2023 19:00

Przemysław Czarnek, minister edukacji, pracuje nad projektem nowelizacji egzaminu maturalnego. W planach jest dodanie języka ukraińskiego do grupy języków nowożytnych zdawanych na maturze. Czy to rzeczywiście potrzebne?

Za nami wyniki matur próbnych, które sprawiły, że wielu uczniów zdecydowało się zmienić deklarację maturalną. Nie kończą się również kontrowersje wokół matury z języka polskiego. Egzamin ma być trudniejszy od tych z poprzednich lat i nie pomogły w tej sprawie ani apele uczniów, ani manifest polonistów.

"PAP" informuje, że za dwa lata czekają na nas kolejne zmiany w maturach. W roku szkolnym 2025/2026 najpewniej będzie można zdawać na maturze język ukraiński jako język obcy nowożytni.

Egzamin z ukraińskiego na maturze

Ministerstwo Edukacji i Nauki pracuje nad projektem nowelizacji egzaminu maturalnego i szczegółowych warunków jego przeprowadzania. W planach jest dołączenie języka ukraińskiego do grupy języków obcych nowożytnych, które można zdawać na maturze. Teraz w tej grupie znajdują się: język francuski, angielski, hiszpański, włoski, niemiecki, rosyjski.

Możliwość wyboru języka ukraińskiego na egzaminie z języka obcego nowożytnego miałaby zostać wprowadzona w roku szkolnym 2025/2026. Zmiana jest spowodowana zwiększeniem się liczby obywateli Ukraińskich w Polsce i zainteresowanie się Polaków tym krajem. Do egzaminu będą mogli przystąpić zarówno absolwenci będący obywatelami Ukrainy, jak i obywatelami Polski.

"Szeroki napływ do Polski obywateli Ukrainy w związku z działaniami wojennymi na terytorium tego państwa może mieć wpływ na większe zainteresowanie Polaków tym krajem, jego językiem i kulturą. Mając na uwadze powyższe, proponuje się umożliwienie wyboru języka ukraińskiego jako języka obcego nowożytnego zdawanego na egzaminie maturalnym" – czytamy w cytowanym przez "PAP" uzasadnieniu do projektów nowelizacji.

Czy język ukraiński na maturze jest potrzebny?

Jak informuje "PAP", nowelizacje rozporządzeń mają wejść w życie 1 września 2023 roku. Dzięki temu Centralna Komisja Egzaminacyjna będzie miała czas, by wdrożyć projekt dołączenia języka ukraińskiego do egzaminów maturalnych. Przypomnijmy, że maturzyści zobligowani są do zdania egzaminu z jednego z nowożytnych języków obcych. Obecnie język ukraiński na maturze można zdawać jedynie jako język mniejszości narodowej.

Na Twitterze pojawiły się pierwsze opinie dotyczące wprowadzenia egzaminu z języka ukraińskiego na maturze. Według niektórych to pretekst do zatrudnienia większej liczby ukraińskich nauczycieli. Argument - naszym zdaniem - jest absurdalny, zwłaszcza, że w Polsce dramatycznie brakuje nauczycieli, więc pracownicy z Ukrainy mogliby pomóc w naprawie polskiego systemu edukacji.

Skoro jednak na maturze z języków nowożytnych można zdawać język rosyjski, czemu nie można by było zdawać języka ukraińskiego? W końcu dla uczniów z Ukrainy, którzy chcieliby zdawać maturę w naszym kraju, to szansa na uzyskanie dobrego wyniku, a co za tym idzie, ewentualnie większe szanse na dostanie się na wymarzone studia w Polsce.

Ważny jest też symboliczny wymiar tej decyzji. Ukraina od niemal roku walczy w krwawej wojnie z Rosją. Tym bardziej nadanie takiemu statutu językowi ukraińskiemu, jest podkreśleniem niepodległości narodu ukraińskiego.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Źródło: PAP

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 10
  • emoji kupka - liczba głosów: 0