Matura 2023. Maturzyści piszą petycję do min. Czarnka

Maturzyści piszą do Czarnka. "Czujemy się jak króliki doświadczalne"

Źródło zdjęć: © Vibez / YouTube, Canva
Blanka RogowskaBlanka Rogowska,14.09.2022 08:00

Uczniowie szkół średnich zbierają podpisy pod apelem do ministra Przemysława Czarnka. Chcą by odwołał ustną maturę z języka polskiego i obcego. Powody? "Niemal trzy lata przygotowań pod wymagania starej matury, w tym dwa lata na lekcjach zdalnych, mnóstwo problemów psychicznych młodego pokolenia" - wymieniają w liście do szefa MEiN-u.

Petycja zaadresowana do Przemysława Czarnka, ministra edukacji, w niecałe dwa tygodnie zebrała ponad 20 tys. podpisów. Ich liczba nadal rośnie. Autorami są Sonia Szoen, Magdalena Ilich i Maciej Skucha, uczniowie klas maturalnych.

Petycja do ministra Przemysława Czarnka: "Jesteśmy przerażeni"

"Jesteśmy przerażeni i czujemy się potraktowani bardzo niesprawiedliwie w porównaniu do poprzednich roczników" - piszą uczniowie do ministra Czarnka. W petycji opowiadają o swojej ścieżce edukacyjnej. Bo – jak twierdzą - są rocznikiem dość wyjątkowym.

"Gdy byliśmy w szóstej klasie, zostaliśmy zaskoczeni reformą edukacji, którą wprowadzono bardzo szybko, a podręczniki dla siódmej i ósmej klasy powstały w równie szybkim tempie. Podstawa programowa dotycząca pierwszych sześciu lat naszej nauki była niespójna z materiałem, który przerabialiśmy przez kolejne dwa lata edukacji. Czuliśmy się i, niestety, nadal czujemy się, jak króliki doświadczalne" - czytamy w petycji.

Dalej maturzyści piszą, że reforma i ciągłe zmiany podstawowy programowej tylko dodały im stresu podczas egzaminów na koniec szkoły podstawowej. Potem była rekrutacja do szkół średnich, w której udział brali uczniowie ostatniego rocznika po gimnazjum i pierwsze po ośmioletniej szkole podstawowej jednocześnie.

Maturzyści 2023. "Niemal cała nauka w szkole średniej była zdalna"

W szkole średniej nie było lepiej. Po semestrze nauki zaskoczyła ich pandemia i nauka zdalna, do której wiele placówek nie było w ogóle przygotowanych. Nauczyciele dopiero uczyli się takiej formy przekazywania wiedzy, brakowało rozwiązań i narzędzi.

W kolejnej klasie sytuacja się powtórzyła. Do tego z powodu zaległości, które nagromadziły się podczas nauki zdalnej w poprzednim semestrze, czuli się "przeładowani materiałem".

"Chociaż szkoły były bardziej przygotowane do lekcji zdalnych niż w poprzednim roku, wciąż nie wiedzieliśmy, ani my, ani nasi nauczyciele - jak będą wyglądały matury w nowej formule" - piszą maturzyści do ministra Czarnka.

Jak było w klasie III? "Wreszcie uczyliśmy się stacjonarnie, lecz nadal nie wiedzieliśmy zbyt wiele na temat matury, która nas czeka. W rytm kolejnych kwarantann klasowych, próbowaliśmy razem z nauczycielami nadrobić zaległości na zajęciach wspomagających, które jednak nie odbywały się ze wszystkich przedmiotów maturalnych, nawet tych podstawowych. Zimą ponownie wysłano nas na lekcje zdalne i wtedy nastąpił punkt kulminacyjny – Centralna Komisja Egzaminacyjna w połowie roku udostępniła przykładowe zadania i arkusze maturalne na nową formułę matury!".

Petycja do ministra Czarnka o zniesienie matury ustnej

Faktycznie informacje o nowej formule matury zostały opublikowane dopiero w połowie zeszłego roku szkolnego, a uszczegółowione dopiero teraz. Twórcy petycji zaznaczają, że to bardzo nieuczciwe, bo poprzednie roczniki od początku wiedziały, czego się na maturze spodziewać.

Ich starsi koledzy z powodu pandemii zdawali maturę, która - jak MEiN mówił otwarcie - była prostsza. A co więcej, byli zwolnieni z matury ustnej z języka polskiego oraz języka obcego. "Dodatkowo wskutek zajęć zdalnych zniesiono obowiązkową część ustną egzaminu aż trzem rocznikom pod rząd. Dlaczego więc my mamy do nich obowiązkowo przystąpić i zdać na co najmniej 30%? Jest nam bardzo przykro, że zostaliśmy w ten sposób potraktowani. Aby rzetelnie przygotować się do egzaminu z uwzględnieniem mnóstwa dodanych materiałów i zmian, które zostały nam podane praktycznie po połowie nauki w liceum, potrzebujemy bardzo dużo czasu." - piszą w liście do ministra Czarnka uczniowie, którzy zaznaczają, że żadna uczelnia nie zwraca uwagi na wyniki matury ustnej.

Formuła ustnej matury z polskiego ma w tym roku szkolnym różnić się od tej, którą jeszcze kilka lat temu zdawali maturzyści.

"Apelujemy do Pana Ministra Edukacji i Nauki o odwołanie obowiązkowych maturalnych egzaminów ustnych dla absolwentów liceów 2023 roku i techników w 2024" - piszą uczniowie, zaznaczając, że zdają sobie sprawę z tego, że matura jest poważnym egzaminem.

Uważają, że zostali przez MEiN źle potraktowani. "Niemal trzy lata przygotowań pod wymagania starej matury, w tym dwa lata na lekcjach zdalnych, mnóstwo problemów psychicznych młodego pokolenia spowodowanych przez zamykanie w domach w trakcie pandemii, rozbudowane wymagania egzaminacyjne i … praktycznie żadnych ulg" - wymieniają.

Matura 2023. Co się zmieni?

To nie pierwsze petycja w sprawie nowej formuły matury. Podobną, także internetową, uczniowie wystosowali już w marcu. A rok temu o zmniejszenie zakresu materiału apelowali poloniści, bo to właśnie w przypadku tego przedmiotu zmian w maturze 2023 będzie najwięcej. Wszystkie egzaminy mają być trudniejsze, obszerniejsze i bardziej przekrojowe.

Matura 2023 z języka polskiego na poziomie podstawowym:

  • Czas na rozwiązanie zostanie wydłużony ze 170 do 240 minut.
  • Uczeń otrzyma dwa arkusze, a nie dwa jak rok wcześniej.
  • Arkusz pierwszy będzie zawierał test "język w użyciu", sprawdzający umiejętność czytania ze zrozumieniem, argumentowania, znajomości zasad i posługiwania się poprawną polszczyzną (maksymalna liczba pkt. to 10). W tym arkuszu zawarty będzie też tekst historycznoliteracki, który zweryfikuje znajomość lektur obowiązkowych (maksymalna liczba pkt. to 15).
  • Drugi arkusz to zadanie związane z wypracowaniem (maksymalna liczba pkt. to 35).

Ustna matura 2023 z języka polskiego:

  • Na maturze ustnej zdający wylosują dwa, a nie tak jak wcześniej jedno pytanie.
  • Dodatkowo jedynie pula pierwsza ma być jawna.
  • Na liście jest ponad 200 zagadnień dotyczących ponad 40 lektur. Wcześniej było ich zaledwie kilkanaście.

Matura 2023 z matematyki na poziomie podstawowym:

  • Uczniowie, którzy ukończyli czteroletnie liceum na rozwiązanie zadań będą mieli o 10 min więcej - 180, a nie 170 minut.
  • W arkuszu ma znaleźć się od siedmiu do 13 zadań otwartych, a nie jak do tej pory maksymalnie siedem.
  • Maksymalna liczba punktów to 46 (29 pkt. za zadania otwarte, 17 pkt. za zadania zamknięte).

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 12
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 20
  • emoji smutek - liczba głosów: 7
  • emoji złość - liczba głosów: 10
  • emoji kupka - liczba głosów: 4
no i co z tego...? do roboty lenie jedne!!! chcieliby, jasne... pazury to umie jedna z drugą wymalować luksusowo tylko uczyć się nie potrafi... wymagania na maturze powinny być maksymalnie podkręcone bo inaczej same barany wyjdą ze szkół w życie, a jeśli nie zda to niech maluje pazury dalej, widocznie do tego się nadaje, a te lalusie z przedziałkiem wystrzyżonym do zera do łopaty, trudno kopać też ktoś musi a nie tylko ślizgać się w życiu na pełnym luzie, najpierw na maturze potem na studiach... i jakoś tam to będzie, a później idzie takie coś do pracy i nie potrafi prostego pisma sklecić bo to przecież tylko testy przez całe szkolne życie rozwiązywało... no i jak tu się wypowiedzieć na maturze... hehehe
Odpowiedz
0Zgadzam się5Nie zgadzam się
Paweł,zgłoś
Na początek nauczyciele teraz uczniowie widzieliście kiedyś taką anarchię w szkolnictwie żeby wszyscy byli przeciwko ministrowi szkolnictwa????Kto im daje do tego prawo przecież takich nauczycieli trzeba pozbawić możliwości nauczania....Oni stoją w sprzeczności z prawdą i chcą nam powiedzieć że w Katyniu mordowali Niemcy
Odpowiedz
0Zgadzam się8Nie zgadzam się
Matura 97,zgłoś
NIE JESTEM WYBORCA PiS I MIŁOŚNIKIEM CZARNKA- to po pierwsze. Po drugie poziom nauczania i wymagania wzgledem ucznia to śmiech na sali. Może czas w końcu wypuszczać z liceum ludzi którzy nie są umysłowymi amebami zahipnotyzowanymi smartfonem? Maturę zdawałem 25 lat temu i w porównaniu do tego czego wymagano na niej od moich rodziców to był śmiech na sali. To co jest obecnie to w porównaniu z moja matura jest żałośnie proste.
Odpowiedz
4Zgadzam się5Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 13