Vibez - daje więcej niż obiecuje - ludzie, ekologia, lifehackiVibez
Akcja Partnerska PłatnaFundusze Europejskie dla młodych
Revo - śledztwo w sprawie oszustwa na kryptowalutę

Influencer obiecał hajs za inwestycję w kryptowaluty. On zarobił, fani nie XD

Źródło zdjęć: © YouTube.com
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,19.11.2021 12:14

Influencerzy znaleźli nową metodę wyciągania pieniędzy od swoich fanów - kryptowaluty. O sprawie informuje Revo, a w potężną dramę zamieszani są Trueman, Klaudusiek, Ryba, Amadeusz Ferrari i... Fame MMA.

Kryptowaluty to najgorętszy temat ostatnich miesięcy. Handlarze wirtualną walutą w licznych filmikach, które zalewają social media, obiecują niezależność finansową i spełnienie marzeń. Na tego typu argumenty nabierają się młode, nieświadome tematu osoby, które zrobią wszystko, nawet oddadzą za bezcen swoje dane osobowe, byleby tylko nie pracować za najniższą krajową.

Na postawy młodych osób duży wpływ mają influencerzy, którzy w teorii powinni być pewnego rodzaju wzorem. Niestety, internetowe sławy często wykorzystują swoją popularność, aby zarabiać na naiwności fanów np. poprzez reklamowanie scamów. O ile era oszustw na dropshipping z AliExpress raczej dobiega końca, to rozpoczyna się czas nowego typu scamów - na kryptowalutę.

Kryptowaluty spełnią twoje marzenia? No chyba nie

W najnowszym filmie Revo, youtubera specjalizującego się w wykrywaniu internetowych oszustw, dowiadujemy się o projekcie, w który mocno zaangażowany był TrueMan - twórca ze sporymi zasięgami na YouTube i Instagramie. TrueMan zaczął promować kryptowalutę ScanDeFi, która jego zdaniem miała się okazać sposobem na osiągnięcie bogactwa.

TrueMan z Mentzenem xD
TrueMan z Mentzenem xD (Instagram)

TrueMan uważał, że cena za token wzrośnie z 4 centów do 1 dolara! Możecie więc sobie wyobrazić rozmarzony wyraz twarzy tysięcy młodych osób, które uwierzyły w wizje influencera. TrueMan dodatkowo podkręcał atmosferę wokół projektu, regularnie publikując na temat ScanDeFi na grupce na Telegramie oraz na Instagramie.

TrueMan zapewniał, że Scan DeFi jest... zabójcą scammerów xD Influencer pisał na grupce na Telegramie, że "w świecie kryptowalut jest bardzo dużo oszustów czy projektów, które są scamami [...]. Scan DeFi z nimi walczy - prowadzą serwis, na którym można zgłosić jakąś krypto, następnie oni ją sprawdzają i mówią, czy scam, czy nie scam".

Śledztwo Revo o oszustwie na kryptowaluty
Śledztwo Revo o oszustwie na kryptowaluty (Revo , YouTube.com)

W pompowanie popularności Scan DeFi zaangażowało się kilku influencerów, znajomych TrueMana m.in. zawodnicy Fame MMA: Amadeusz Ferrari, Ryba oraz Klaudusiek.

Revo - śledztwo w sprawie Scan DeFi
Revo - śledztwo w sprawie Scan DeFi (YouTube.com)

Warto wspomnieć również o tym, że TrueMan założył kanał na YouTube "KryptoMan", na którym nagrywał poradniki, jak zainwestować w Scan DeFi, dla osób nie mających doświadczenia w handlowaniu wirtualną walutą. Biorąc pod uwagę, jakie przewały wyszły w trakcie trwania projektu, wybór grupy docelowej chyba nie był przypadkowy xD

Dzięki promocji przez influecerów zaprzyjaźnionych z TrueManem wartość Scan DeFi wzrosła do rekordowych 11 centów. TrueMan sugerował, że to nie koniec wzrostów i token dobije do bariery 1 dolara. - Tym samym wiele osób, ufając jego opinii, mimo sporego zarobku nie wypłacało swoich środków licząc na jeszcze więcej - tłumaczy Revo.

Revo - śledztwo w sprawie ScanDeFi
Revo - śledztwo w sprawie ScanDeFi (Revo , YouTube.com)

Kradzież środków przeznaczonych na współpracę

Następnie wartość Scan DeFi spadła do 7 centów, ale nawet wtedy TrueMan i Ferrari twierdzili, że spadek jest chwilowy.

I teraz dochodzimy do najważniejszego momentu afery. 13 listopada TrueMan ogłosił, że... wypłaca swoje środki, bo potrzebuje pieniędzy na nowy interes. Jednak w rozmowie z Revo influencer przyznał, że postąpił tak, bo spodziewał się spadku wartości BitCoina.

Revo - śledztwo w sprawie Scan DeFi
Revo - śledztwo w sprawie Scan DeFi (YouTube.com)

Revo skontaktował się z twórcami Scan DeFi, który dopowiedzieli swoją wersję wydarzeń do całej dramy. Okazało się, że zaangażowani przez TrueMana influencerzy nie wypracowali takiego zainteresowania kryptowalutą, jak zakładali twórcy Scan DeFi. TrueMan odpowiedział wówczas atakiem, twierdząc, że za sytuację winni są właściciele Scan DeFi, bo to oni "nie wywołali żadnej dramy".

Co więcej, TrueMan otrzymał wynagrodzenie w kwocie 13 tys. dolarów za swoje usługi oraz budżet 50 tys. dolarów na promocję kryptowaluty u influencerów. Tymczasem TrueMan, kiedy wypłacił środki, wybrał... wszystkie pieniądze, które otrzymał. Właściciele Scan DeFi mówią wprost o kradzieży. Revo szacuje, że TrueMan zarobił na całym projekcie ok. 44 tys. dolarów, czyli ok. 180 tys. złotych.

Scan DeFi to PUMP AND DUMP

Revo poprosił o komentarz niezależnego eksperta, Kamila z kanału Encyklopedia Kryptowalut, który ocenił całe zamieszanie wokół Scan DeFi. Ten zaprzeczył, jakoby projekt był scamem lub piramidą finansową.

Niemniej sytuacja spełnia warunki schematu pump and dump. Jest to sytuacja, gdy inwestorzy w sztuczny sposób podbijają popularność kryptowaluty, zawyżając realną wartość tokena po to, aby ostatecznie porzucić projekt w wygodnym dla siebie momencie.

Cała afera pokazuje, że w kwestii inwestowania w kryptowaluty absolutnie nie można ufać influencerom tylko dlatego, że są sławni. Nie ufajcie nikomu na słowo, nie wyrzucajcie pieniędzy w projekty takie jak Scan DeFi, o których macie niewielkie pojęcie.

Gorąco zachęcam do obejrzenia całego filmiku Revo, ponieważ dopiero wtedy poznacie pełen obraz sprawy:

TRUEMAN I AMADEUSZ FERRARI POMNOŻĄ TWÓJ MAJĄTEK? (KLAUDUSIEK, RYBA, FAME MMA)

Fundusze Europejskie dla młodych
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 37
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 18
  • emoji kupka - liczba głosów: 0