Czym jest "życzliwy seksizm"? Bycie "uprzejmym" nie zawsze jest wskazane
Czy bycie uprzejmym to seksizm? Czemu płacenie za kobietę w restauracji i przepuszczanie jej w drzwiach może być źle odebrane. Grafika Herzyk pokazuje, czym jest życzliwy seksizm.
Seksizm - chciałabym napisać, że spotykamy się z nim coraz rzadziej, ale biorąc pod uwagę chociażby to, z czym spotkała się na konferencji prasowej Iga Świątek, niestety chyba niewiele się w tej kwestii zmienia.
Podobne
- Sex working wcale nie taki piękny, jak chcemy go malować. Jak NAPRAWDĘ wygląda ta branża?
- Czym jest przywłaszczenie kulturowe? Czasem za naszymi działaniami stoi historia czyjegoś cierpienia
- Romantyzowanie jest szkodliwe, bo wypacza rzeczywistość. Afera wokół "Bridgertonów"
- Ania Piestrzeniewicz jest ukochaną ciocią Polaków. "Znam swoją wartość" [WYWIAD]
- Śmianie się, że Wojtek Gola jest biseksem to grzech? Ksiądz odpowiada
Seksizm to jednak nie tylko dyskryminacja kobiet i chociażby te protekcjonalne pytania zwyciężczyni Roland Garros o makijaż. Istnieje też życzliwy seksizm i dobrze by było, żeby każdy wiedział, na czym polega.
"Życzliwy seksizm" - co to?
Debata na Twitterze na temat "życzliwego seksizmu" zaczęła się od licznych udostępnień grafiki Aleksandry Herzyk. Artystka przedstawiła na nim cztery przykłady życzliwego seksizmu.
Wśród nich znalazło się: całowanie kobiet w dłoń na powitanie, płacenie przez mężczyzn na randkach, przepuszczanie kobiet w drzwiach czy odsuwanie im krzesła. Wyjaśniła, że przejawy życzliwego seksizmu mogą być symbolem "infantylizacji kobiet".
Inne przejawy życzliwego seksizmu, które są symbolem infantylizacji kobiet, jak noszenie za nie wszystkiego, otwieranie drzwi przed nosem jakby same nie potrafiły tego zrobić, podsuwania krzeseł pod dupę - szczęśliwie zanikają, chociaż jeszcze możemy się spotkać z nimi od czasu do czasu […].
Autorka wyjaśniła też w poście, skąd wziął się zwyczaj płacenia na randkach - ogromnie polecam przeczytać cały post Herzyka i się tego dowiedzieć. Artystka odniosła się do momentu, w którym ten zwyczaj się zaczął. Podkreśla też, że pomoc nie powinna być uzależniona od płci.
I nie, nie chodzi mi o to, że nie powinno się sobie pomagać. Powinno - jeżeli widzę, że znajomy niesie ciężkie rzeczy to proponuję pomoc. Po prostu ta pomoc nie powinna być uzależniona od płci, bo niby czemu by miała?
Afera o "życzliwy seksizm" na TT
Grafika wywołała spore poruszenie m.in. na Twitterze. Sprawę skomentowała m.in. Weronika Truszczyńska i odniosła się do całej sprawy "płacenia na randce". Dodała, że gdy mężczyzna stawa już kobiecie kolację, to nie ma prawa od niej niczego oczekiwać.
Część osób broniła mężczyzn zachowujących się w przedstawiony na grafice sposób. Uważali, że większość przedstawionych przez Herzyk gestów jest jedynie wyrazem uprzejmości i dobrego zachowania.
Okej, może przez długi czas rzeczywiście tak było, a takie zachowania rzeczywiście należały do "zwyczajów dżentelmenów", ale teraz czasy się trochę zmieniły. Mamy już świadomość, że wszystkie te "uprzejme" gesty wynikały z przewagi mężczyzn nad kobietami.
Bycie uprzejmym to seksizm?
Nie, nie oznacza to teraz, że absolutnie nigdy nie będziecie mogli zapłacić za kobietę czy odsunąć jej krzesła w restauracji. Gdybyście serio przeczytali post autorki pod grafiką, to może zrozumielibyście, że takie zachowania po prostu nie powinny być traktowane jako coś "naturalnego", "obowiązkowego", a już na pewno mężczyzna nie powinien oczekiwać, że kobieta będzie nimi zachwycona.
Tak jak napisała Herzyk - pomoc nie ma płci. Każdy z nas może o nią prosić, nikt nie powinien jej oczekiwać. Jeśli wracam z ciężkimi zakupami i nie chce, by ktokolwiek mi w nich pomagał, to każdy powinien to uszanować. Feminizm nie polega również na tym, że nagle w ogóle przestanę o tę pomoc prosić. To, że zapytam np. mężczyznę o to, czy pomoże mi z walizką w pociągu, nie sprawia, że nagle przestaje być feministką.
Gdyby jednak jakiś mężczyzna upierał się, że to zrobi, mimo że ja w ogóle nie miałabym na to ochoty, to tak - to już byłby przejaw "życzliwego seksizmu". Pomagajcie więc wtedy, gdy ktoś was naprawdę o to poprosi, a nie po to, by powielać seksistowskie założenia i schematy.
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos