lifestyle
Fame MMA 14: Laluna tłumaczy się z porażki: "Nie byłam w stanie zadać ciosu Wiki, bo miała taktykę uciekania"
zapożyczenie kulturowe

Czym jest przywłaszczenie kulturowe? Czasem za naszymi działaniami stoi historia czyjegoś cierpienia

Źródło zdjęć: © Instagram.com, Sandra Kubicka
Anna RusakAnna Rusak,17.01.2022 15:07

Czym jest przywłaszczenie kulturowe? Może gdyby Sandra Kubicka to wiedziała, to nie zrobiłaby sobie takiej fryzury. Co jest nie tak z jej włosami i dlaczego czasem warkoczyki to coś więcej niż "tylko włosy".

bFFvwLLn

Sandra Kubicka spotkała się ostatnio z dość ostrą krytyką. Modelka postanowiła zapleść sobie warkoczyki na wakacje. Nie wiedziała jednak, że ta zachcianka nie spodoba się jej obserwującym.

Internauci zarzucili Kubickiej przywłaszczenie kulturowe. Przy okazji zwrócili uwagę na to, że skoro jest taka obyta w świecie i była w Stanach Zjednoczonych, to tym bardziej powinna być wrażliwa na takie sytuacje.

Jak jednak widać przywłaszczenie kulturowe wciąż jest problemem i wiele osób w Polsce nie zdaje sobie z tego sprawy. Może warto byłoby to sobie wyjaśnić i dowiedzieć się przy okazji, czemu te warkoczyki nie są tylko "ładną fryzurą"?

Czym jest przywłaszczenie kulturowe?

Temat wiąże się ze sprawami kolonializmu i po raz pierwszy został użyty w latach 80. na uniwersytecie (wtedy też rozwijały się wszystkie postkolonialne nurty). Najprościej mówiąc, do przywłaszczenia kulturowego dochodzi wtedy, gdy zabieracie sobie coś z innej, mniejszościowej kultury.

bFFvwLLp

Takie działania bardzo często wiążą się z modą i nieświadomością. Coś wydaje wam się "ciekawe i egzotyczne", dlatego chcecie tego spróbować na sobie. Nie wiecie jednak, że w ten sposób możecie powielać stereotypy lub/i wykazywać lekceważący stosunek wobec mniejszościowej kultury.

To co, nie mogę jeść teraz spaghetti?

Musimy sobie wyjaśnić jednak jedną rzecz. To nie jest tak, że w związku z tym teraz np. nie można jeść pizzy, bo to tradycyjne, włoskie danie. Przywłaszczenie kulturowe wiąże się bardziej z etycznymi sprawami, dotyczącymi historii i tożsamości danych mieszkańców.

bFFvwLLr

Pisaliśmy o tym np. w związku z używaniem słowa "Indianie" czy w kontekście okadzania domów białą szałwią lub palo santo. Często nie zdajemy sobie po prostu sprawy z tego, że za naszymi niewinnymi działaniami stoi historia czyjegoś cierpienia.

To samo dotyczy warkoczyków, które zaplotła sobie Kubicka. Bez znajomości historii i kontekstu, to będzie tylko fryzura. Dla tych, którzy wiedzą, co tak naprawdę oznaczają, działania modelki są czystym zawłaszczeniem kulturowym.

Watch This Documentary on Braids and Appropriation in America | ELLE

Czemu warkoczyki są złe?

Żeby to zrozumieć, musicie mieć jakieś pojęcie o kulturze czarnoskórych Amerykanów i wpływowi niewolnictwa na afrykańskie kobiety. Warkoczyki nie były dla tamtejszych kobiet "tylko fryzurą". Były sposobem komunikacji - niewolnicy mogli przesyłać w nich sobie wiadomości czy mapy.

bFFvwLLx

Włosy stały się symbolem walki z uciskiem, walki o wolność. Nie można ich bezkarnie nosić i nie myśleć o tym, z czym się wiążą. To samo dotyczy dredów, które przynależą do kultury czarnych. Dla nas to po prostu włosy, dla nich symbol dyskryminacji, której często padali (i niestety wciąż padają) ofiarą.


Nasze włosy i fryzury to trofea za ból, który przetrwaliśmy i pokonaliśmy. Chcesz warkoczyki? Noś je, ale poznaj ich historię i ludzi, którzy walczyli o to, by żyć w takiej wolności, jak ty. Wiedz, że dopóki nie będziemy żyć w społeczeństwie, które naprawdę nie ocenia kogoś na podstawie koloru, nasze skóry i fryzury nigdy nie będą sobie równe.

- elitedaily.com

What’s the Difference Between Appropriation and Appreciation?

To już nic nie można?

Wiecie, to nie tak, że teraz już w związku z tym nie możemy brać niczego z innych kultur. Czasem wystarczy trochę wiedzy, by zmienić swoje postrzeganie. Oczywiście Sandra Kubicka nie chciała przecież nikogo skrzywdzić taką fryzurą, po prostu nie była świadoma tego, co ona oznacza.

bFFvwLLy

Ja też kiedyś używałam palo santo i białej szałwii, a teraz tego nie robię. Dlaczego? Bo dowiedziałam się, że to nieetyczne. Ważne jest to, jak reagujemy na wiadomości i wiedzę, którą dostajemy.

Tłumaczenia Kubickiej były po prostu niestosowne. Mogła np. tak jak kiedyś Majdanowie po prostu przyznać się do niewiedzy i przeprosić, spróbować się doedukować. Naprawdę nie ma niczego złego w tym, że czegoś nie wiemy na temat przywłaszczenia kultowego, to wciąż nowy temat. Warto jednak pamiętać, że ignorancja jest zdecydowanie gorsza od głupoty.

Źródła: elitedaily.com, https://statehornet.com/, britannica.com, www.essence.com

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
szlagtotrafi,zgłoś
Autorko, rusz mózgiem. Nie jesteśmy Ameryką. Przestań być agentką jankeskich wynaturzeń i kolonizować nimi mózgi w środku Europy.
Odpowiedz
1
like
0
dislike
Prawda,zgłoś
Proszę poczytać skąd pochodzą w rzeczywistości dredy ! Czyli jak oni najpierw je przywłaszczyli od kogoś to mogli?
Odpowiedz
1
like
0
dislike
A ja właśnie doświadczyłam zupełnie czego innego. Przebywając w Afryce czarne kobiety zaproponowały, ze zrobią mi warkoczyki i wytłumaczyły, ze okażę w ten sposób swoją jedność. Więc może to jednak zależy od podejścia.
Odpowiedz
15
like
0
dislike
Zobacz komentarze: 12
Komentarze (12)
arrow
10 dni płatnego urlopu. Benefit dla osób transpłciowych i niebinarnych