Balenciaga

Rasistowskie spodnie od Balenciagi - to przywłaszczenie kulturowe czy przesada?

Źródło zdjęć: © Balenciaga, Twitter.com
Anna RusakAnna Rusak,09.09.2021 14:55

Dom mody Balenciaga mierzy się z kryzysem wizerunkowym. Firma została oskarżona o przywłaszczenie kulturowe, a nawet rasizm. Wszystko przez spodnie i wystające majtki

Przywłaszczenie kulturowe to problem, z którym zmagają się największe gwiazdy. To nie tylko kwestia etyczności używania palo santo i białej szałwii, ale i np. problem związany z dredami Justina Bibera czy naśladowaniem języka Afroamerykanów przez Olivię Rodrigo.

Teraz z zarzutami dotyczącymi rasizmu i przywłaszczenia kulturowego musi się zmierzyć ekskluzywny dom mody Balenciaga. Wszystko przez ich najnowszy model spodni, który uderza w kulturę czarnoskórych osób.

Rasistowskie spodnie

Problemem są dresowe spodnie za ponad 4 500 zł. To model "Trompe I'oeil", który łączy w sobie spodnie dresowe z bokserkami. W tym modelu bielizna jest wszyta w spodnie i częściowo wystaje znad paska.

trwa ładowanie posta...

Tak, możecie kojarzyć taki styl noszenia spodni nawet z naszych ulic czy korytarzy. W każdym razie z tego co pamiętam, gdy miałam jakieś 15 lat, to właśnie ta moda dominował na szkolnych korytarzach. W każdym razie główny problem całej sprawy polega na tym, że ten sposób został spopularyzowany przez czarnoskórą młodzież.

Geneza problemu i śmierć przez spodnie

Nie jest dokładnie jasne, skąd wzięła się ta moda. Niektórzy twierdzą nawet, że powstała przez amerykański system więzienny. Przyjmuje się jednak, że styl został spopularyzowany przez hip-hopowców na początku lat 90.

Warto odnotować, że niektóre miasta zakazały takiego odsłaniania bokserek i nie są to żarty. Nie można ich nosić w Wildwood w New Jersey, w Shreveport LA czy w Ocali na Florydzie. W Luizjanie policjant zastrzelił 31-letniego czarnoskórego mężczyznę, gdy próbował go aresztować właśnie za złamanie takiego zakazu.

W związku z powyższym firma została oskarżona o przywłaszczenie kulturowe, a nawet o rasizm. Według niektórych to skomercjalizowanie poważnego problemu, z jakim muszą się mierzyć ciemnoskórzy mężczyźni. Jeden z użytkowników nawet napisał, że gdyby sam założył takie spodnie, to najprawdopodobniej by zginął.


"Czy wiesz, ilu czarnych mężczyzn było oczernianych, dyskryminowanych i zabijanych tylko po to, by zareklamować to jako modę?"

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

To przywłaszczenie czy nie?

W naszym, trochę chyba oderwanym od kontekstów amerykańskich środowisku, pewnie trudno jest zrozumieć oburzenie internautów. W końcu można powiedzieć, że to "tylko spodnie" i to do tego noszone w sposób, który można po prostu spotkać na naszych ulicach.

Jeśli jednak są symbolem walki z dyskryminacją i wiążą się ze śmiercią, to może faktycznie marka poszła trochę za daleko? Z drugiej strony w krajach niedotkniętych takimi historiami i zakazami, każdy może równie dobrze założyć spodnie w taki sposób, że będą mu wystawały majtki.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 16
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 16
dlaczego,zgłoś
ktoś to czyta przed publikacją? XD
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się