"Lektury dostępne" to książki, które burzą bariery językowe. Możecie je pobrać za darmo
"Lektury dostępne" to specjalna seria książek stworzona dla dzieci mających problem z przyswajaniem klasycznych tekstów. Znajdziecie tam lektury m.in. dla dzieci niesłyszących i w spektrum autyzmu, a to wszystko całkowicie za darmo.
Nie dla wszystkich nauka wygląda tak samo. Niektórzy potrzebują trochę innych narzędzi i środków, by przyswoić wiedzę. Dotyczy to zarówno dzieci głuchych, słabosłyszących, jak i tych znajdujących się w spektrum autyzmu.
Podobne
- Nauczycielka zwierza się, jak wygląda szkoła "na zdalnym". "To jest ATRAPA nauczania"
- Seksizm i homofobia w katolickiej szkole we Francji. Czarnek byłby zachwycony
- Prawa ucznia to prawa człowieka. Dlaczego warto je znać?
- "Zabulgocz, skarbie". Takie książki czytają nastolatki
- Książki na lato 2021 – 5 najlepszych propozycji dla każdego
Właśnie dla nich powstała specjalna seria "Lektury dostępne", która pojawiła się na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej i na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dzięki niej wszystkie dzieci będą miały taki sam komfort nauki.
"Lektury dostępne" to multimedialne książki dla każdego
"Lektury dostępne" to takie specjalne, multimedialne książki. Jeśli wejdzie na stronę Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej znajdziecie linki do lektur. W takim "pakiecie" konkretnej książki dostępne są materiały zarówno dla dzieci niesłyszących jak i tych potrzebujących trochę innych form przyswajania wiedzy.
Każda lektura wyposażona jest więc w materiał wideo z nagranym tłumaczeniem książki na język migowy. Mamy też specjalny tekst, który jest łatwy do przeczytania (ETR). Poza tym w pakiecie znajdziecie też komiks, który jest graficznym opracowaniem tekstu i specjalne karty pracy.
Zadbano również o tablice komunikacyjne z symbolami PCS, czyli znakami graficznymi obrazującymi pojęcia. Dzięki temu absolutnie każdy uczeń może wybrać sobie najbardziej odpowiednią dla niego formę przyswajania danej książki.
Burzymy bariery edukacyjne
Książki w tym kształcie mają służyć edukacji językowej i polonistycznej, utrwalać wiedzę i umiejętności uczniów szkół podstawowych. Powstały, by nikt nie czuł się wykluczony. Przy okazji burzą też bariery edukacyjne.
Uczniowie z niepełnosprawnościami mający trudności w uczeniu się i/lub komunikowaniu się często mają utrudniony dostęp do tekstów literackich. Barierę może stanowić w szczególności język utworów oraz ich charakter. Trudności powodują, że wielu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi pozbawionych jest możliwości obcowania z kanonem literatury polskiej, a tym samym z dużym fragmentem kultury narodowej.
Cały cykl został opracowany przez MEiN i ekspertów współpracujących z Pracownią Lingwistyki Migowej Uniwersytetu Warszawskiego. Możecie więc być pewni, że materiały są rzetelne i spełniają wszystkie edukacyjne wymogi.
Pełną listę lektur znajdziecie na stronie, a wśród nich znajduje się m.in. "Królowa Śniegu" Jana Christiana Andersena, "Elegia o … [chłopcu polskim]" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, czy "Przygody Tomka Sawyera" Marka Twaina. Seria ma być wzbogacana o kolejne utwory.
Źródło: zpe.gov.pl
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos