lifestyle
Przyczepili chipsa do helikoptera. Pobili rekord świata
dzieci

To, czy chcemy mieć dzieci, jest tylko naszym wyborem. Zamiast oceniać – wspieraj

Źródło zdjęć: © Instagram, Nadia Urban, Twitter
Anna RusakAnna Rusak,29.06.2022 18:00

Nadia Urban została zapytana przez obserwatorkę o to, kiedy wraz z pozostałymi współprowadzącymi podcast Mao Powiedziane dziewczynami, planuje mieć dzieci. Czemu kwestia rodzicielstwa to tylko nasza sprawa i dlaczego zamiast pytać i oceniać powinnyśmy się wspierać?

Jeśli znacie podcast Mao Powiedziane, to z pewnością wiecie, kim jest Nadia Urban. Blogerka wraz z Weroniką Truszczyńską i Piotrem Sochoniem prowadzi cotygodniowy program, w którym opowiada o życiu w Chinach.

Podcast oczywiście bardzo wam polecamy, bo jest po prostu świetny, ale za to nie polecamy wam innej rzeczy - pytania o to, kiedy kobieta będzie miała dziecko. Właśnie z takim komentarzo-pytaniem spotkała się ostatnio Nadia Urban.

trwa ładowanie posta...

Co kogo obchodzi, kiedy (i czy w ogóle) będziecie mieć dzieci?

Nadia we wtorek 26 czerwca podzieliła się na swoich social mediach komentarzem, który dostała w wiadomości prywatnej. Jedna z obserwatorek postanowiła zapytać podcasterkę, czy ona wraz z pozostałymi dziewczynami z podcastu, nie planuje mieć dzieci w przyszłości.


Czy wy dziewczyny planujecie w przyszłości mieć dzieci? Dla kobiet czas jest organiczony niestety na posiadanie potomstwa. Czy przeskakując ten krótki czas nie będzie potem po 40 tego żałowały? Bo jednak bycie mamą jest też cudowną fazą w życiu.

trwa ładowanie posta...

Nadia postanowiła odnieść się do sprawy w swoim najnowszym poście. Urban napisała, że wypowiadanie kobietom tego, że mają "termin przydatności" jest obrzydliwe, a do tego kobiety z jej otoczenia niezbyt przychylnie wyrażają się o przyszłym macierzyństwie.


W sumie do niedawna jeszcze bym się z tego tylko śmiała. Ale im bliżej mi do trzydziestki (28, HELLOŁ), tym częściej tego doświadczam. I te komentarze mają miejsce w totalnej kontradykcji do moich doświadczeń empirycznych, bo jak mówiłam wczoraj - w moim bliskim otoczeniu kobiety do macierzyństwa się nie garną.

trwa ładowanie posta...

Kobiety nie chcą mieć dzieci?

Wróćmy tu może do naszego poprzedniego tekstu dotyczącego macierzyństwa, w którym pisaliśmy o tym, że naprawdę nie każda z nas chce mieć dziecko. Powodów jest naprawdę mnóstwo i w zeszłym roku dzieliła się nimi m.in. Weronika Truszczyńska, która współprowadzi podcast Mao Powiedziane.

Najważniejszą i chyba najbardziej poruszającą dla mnie częścią wypowiedzi Nadii jest fragment dotyczący wątpliwości. Nadia przyznała, że zazdrości osobom, które są w 100% pewne tego, że nigdy nie będą chciały mieć dzieci.

trwa ładowanie posta...

Ten fragment wydaje mi się szczególnie ważny, bo przecież każdy z nas może zmienić zdanie. Takie napięcie i presja nałożona na kobiety w tym temacie nie pozostawiają nam jednak możliwości wyboru. Nie ma tu przestrzeni na jakąkolwiek zmianę.

Dlatego tak ważne jest to, co na swoich social mediach mówi Nadia. Najważniejsze w tym temacie nie jest to, kto chce mieć dzieci a kto ich nie chce. Najważniejsze jest wspieranie się w każdej decyzji. Nie naciskanie na siebie nawzajem. Pozbywanie się uprzedzeń i schematów, które mamy w głowach. Proste i pełne miłości siostrzeństwo.


I tak, zaszczepiło to we mnie lęk. A co, jeśli będę zmagać się w przyszłości z zajściem w ciążę? A co, jeśli doświadczę poronienia? Czy jestem gotowa na taką mękę? Pisząc to śmieję się sama do siebie, że takie myśli zostały zaszczepione w mojej głowie, która sama z siebie w stronę myślenia o dziecku w ogóle nie dryfuje. Nie dam się zagonić strachem w ślepy zaułek. Nie czuję się gotowa na macierzyństwo i jestem również otwarta na opcję, że nigdy nie poczuję się gotowa.

Moje życie, moje decyzje

Nie wiem, nie jesteśmy jakimiś inkubatorami dla dzieci. Kobiety nie zostały stworzone tylko po to, by rodzić dzieci. Każda z nas ma oczywiście do tego prawo, jednak to, czy chcemy zostać tymi matkami, powinno być tylko naszym wyborem. A ten wybór powinien po prostu zostać uszanowany.

Spełnianie się w roli mamy jest super. Brak chęci posiadania dziecka też jest super. Warto jednak pamiętać, że to tylko nasza osobista decyzja, a temat jest dość prywatny, więc nie powinniśmy nikogo bez jego/jej zgody o to pytać. Jeśli jakaś kobieta lub osoba z macicą będzie się chciała z nami podzielić takim doświadczeniem, to oczywiście może. Jeśli nie, to nie powinniśmy od nikogo wymagać takich deklaracji.

Swoją drogą... wyobrażacie sobie zadanie takiego pytania mężczyźnie? Raczej nie. A co ciekawe, to właśnie jeden z nich twierdził, że to "zwykłe pytanie". Chcielibyśmy więc zaznaczyć, że nie jest "zwykłe". Jest intymne i czasem nawet opresyjne, więc lepiej zachować je dla siebie.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 6
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Jaay,zgłoś
Nie, nie jest. Biologicznym obowiązkiem kobiety jest rodzenie dzieci. Kobieta bez dzieci nie jest w stanie czuć się spełniona. Może jedynie oszukiwać wszystkich wokół.
Odpowiedz
0like8dislike
Komentarze (1)
arrow
Aferka z dziewczyną z GOATS. Wardęga wydał oświadczenie