Bruksela zaleciła, by nie mówić "Boże Narodzenie". To obraża uczucia ateistów
Komisja Europejska opublikowała wewnętrzny przewodnik komunikacji inkluzywnej, który radzi, by unikać słów: "Boże Narodzenie", "pan", "pani", "homoseksualista", aby nikogo nie urazić. Po fali krytyki KE zdecydowała się dopracować dokument.
Dla wielu osób może to być dewastujące zaskoczenie, ale Ziemi nie zamieszkują wyłącznie biali, heteroseksualni katolicy. Z myślą o osobach, które utożsamiają się z różnymi wartościami, religiami lub nie identyfikują się z płcią przypisaną przy urodzeniu, Komisja Europejska opracowała przewodnik komunikacji inkluzywnej. Dokument zawiera listę zwrotów, których należy unikać, aby nikogo nie urazić.
Podobne
- Pierwsze transpłciowe biskupcze odprawiło nabożeństwo. Społeczność LGBTQ+ świętuje
- Transpłciowy filozof apeluje, aby katedra Notre Dame stała się ośrodkiem LGBTQ+ 🏳🌈
- Czy ksiądz odprawi mszę św. za związek homoseksualny? Odpowiedzi mogą zaskoczyć!
- Papież o małżeństwach jednopłciowych: w Kościele jest miejsce dla wszystkich
- Osoby transpłciowe mogą służyć w armii USA – Biden cofnął zakaz Trumpa
Przewodnik podkreśla, aby unikać mówienia o "obu płciach" lub nie rozpoczynać przemówienia od słów "panie i panowie". Dokument instruuje, by "nie czynić niewidzialnymi osób interpłciowych lub queer". Przewodnik uznaje za obraźliwy termin "homoseksualista". Tutaj warto powołać się na Radę Języka Polskiego, która również zaleca, by słowo "homoseksualista" zastąpić na "osobę homoseksualną".
Komunikacja inkluzywna - "Mx" zamiast "Mr" i "Ms"
Przewodnik komunikacji inkluzywnej radzi, jak konstruować ankiety, w których wymagane jest podanie płci. Należy w nich dodać opcję dla osób niebinarnych oraz unikać form "pan" i "pani" związanych z płcią przypisaną przy urodzeniu. Co w takim razie napisać, jeśli mamy podejrzenie, że kogoś urazimy? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie formy "Mx".
Nie wszyscy Europejczycy obchodzą święta chrześcijańskie, dlatego dokument sugeruje, aby zamiast zdania "Boże Narodzenie może być stresujące", mówić "okres świąteczny może być stresujący". W przewodniku przeczytamy, aby nie używać "imion typowych dla religii" jak Maria i Jan. Jako alternatywy zaproponowano Malikę i Juliusza. Dokument zaleca, by nie mówić o "imieniu nadanym na chrzcie", ale po prostu o "imieniu".
Komunikacja inkluzywna zagraża chrześcijaństwu?
Przewodnik zaprezentowała w Brukseli w październiku europejska komisarz ds. równości Helena Dalli. Dokument ostro skrytykował Watykan. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin nazwał przewodnik "wymazywaniem chrześcijańskiej Europy". W związku z tym Dalli oświadczyła, że dokument zostanie skorygowany, zanim trafi do rąk europejskich urzędników.
Co sądzicie o przewodniku komunikacji inkluzywnej? Moim zdaniem z treścią dokumentu powinni się zapoznać niektórzy polscy posłowie...
Źródła: RMF24.pl/Rzeczpospolita/dziennik.pl
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj