lifestyle
Zebrali MILION ZŁOTYCH na Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111: "PiS-owi krzyż na drogę"
Przewodnik komunikacji inkluzywnej

Bruksela zaleciła, by nie mówić "Boże Narodzenie". To obraża uczucia ateistów

Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,03.12.2021 12:39

Komisja Europejska opublikowała wewnętrzny przewodnik komunikacji inkluzywnej, który radzi, by unikać słów: "Boże Narodzenie", "pan", "pani", "homoseksualista", aby nikogo nie urazić. Po fali krytyki KE zdecydowała się dopracować dokument.

bFfaikYz

Dla wielu osób może to być dewastujące zaskoczenie, ale Ziemi nie zamieszkują wyłącznie biali, heteroseksualni katolicy. Z myślą o osobach, które utożsamiają się z różnymi wartościami, religiami lub nie identyfikują się z płcią przypisaną przy urodzeniu, Komisja Europejska opracowała przewodnik komunikacji inkluzywnej. Dokument zawiera listę zwrotów, których należy unikać, aby nikogo nie urazić.

Przewodnik podkreśla, aby unikać mówienia o "obu płciach" lub nie rozpoczynać przemówienia od słów "panie i panowie". Dokument instruuje, by "nie czynić niewidzialnymi osób interpłciowych lub queer". Przewodnik uznaje za obraźliwy termin "homoseksualista". Tutaj warto powołać się na Radę Języka Polskiego, która również zaleca, by słowo "homoseksualista" zastąpić na "osobę homoseksualną".

Komunikacja inkluzywna - "Mx" zamiast "Mr" i "Ms"

Przewodnik komunikacji inkluzywnej radzi, jak konstruować ankiety, w których wymagane jest podanie płci. Należy w nich dodać opcję dla osób niebinarnych oraz unikać form "pan" i "pani" związanych z płcią przypisaną przy urodzeniu. Co w takim razie napisać, jeśli mamy podejrzenie, że kogoś urazimy? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie formy "Mx".

bFfaikYB

Nie wszyscy Europejczycy obchodzą święta chrześcijańskie, dlatego dokument sugeruje, aby zamiast zdania "Boże Narodzenie może być stresujące", mówić "okres świąteczny może być stresujący". W przewodniku przeczytamy, aby nie używać "imion typowych dla religii" jak Maria i Jan. Jako alternatywy zaproponowano Malikę i Juliusza. Dokument zaleca, by nie mówić o "imieniu nadanym na chrzcie", ale po prostu o "imieniu".

Komunikacja inkluzywna zagraża chrześcijaństwu?

Przewodnik zaprezentowała w Brukseli w październiku europejska komisarz ds. równości Helena Dalli. Dokument ostro skrytykował Watykan. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin nazwał przewodnik "wymazywaniem chrześcijańskiej Europy". W związku z tym Dalli oświadczyła, że dokument zostanie skorygowany, zanim trafi do rąk europejskich urzędników.

Co sądzicie o przewodniku komunikacji inkluzywnej? Moim zdaniem z treścią dokumentu powinni się zapoznać niektórzy polscy posłowie...

bFfaikYD

Źródła: RMF24.pl/Rzeczpospolita/dziennik.pl

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Tadam!!!,zgłoś
W głębokim poważaniu mam te brednie, homosiow, ateistow, itp. Tak samo zresztą jak całe to towarzystwo, które te bzdury wymyślilo.
Odpowiedz
6
like
1
dislike
Unia to największa zgnilizna, to twór którym vrzadza chorzy ludzie.
Odpowiedz
8
like
2
dislike
Kaśka,zgłoś
Paranoja - takie jest moje zdanie. Śwìęta w grudniu jakby nie bylo są właśnie świętami BOŻEGO NARODZENIA. Mamy udawać że tak nie jest żeby kogoś nie urazić? Czy będzie zatem słuszne że jak katolik jedzie do Azji to ma oczekiwać że nie będą tam nazywać zgodnie z prawdą ich świąt i zwyczajów?
Odpowiedz
15
like
2
dislike
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 4
Komentarze (4)
arrow
Modelka ze stomią na OnlyFans twierdzi, że dzięki niepełnosprawności jest bardziej seksowna niż kiedykolwiek