Papież o osobach i związkach LGBTQ+

Papież o małżeństwach jednopłciowych: w Kościele jest miejsce dla wszystkich

Źródło zdjęć: © Canva, Palácio do Planalto, Wikipedia
Anna RusakAnna Rusak,08.08.2023 15:15

Papież Franciszek na sam koniec Światowych Dni Młodzieży postanowił odnieść się do problemów społeczności LGBTQ+. Co sądzi o małżeństwach jednopłciowych?

W niedzielę 6 sierpnia zakończyły się Światowe Dni Młodzieży, które w tym roku odbywały się w Portugalii. W Lizbonie pojawił się również papież Franciszek. Duchowny 2 sierpnia wziął udział w prywatnym spotkaniu z ofiarami nadużyć seksualnych i zaznaczył, że Kościół musi wsłuchać się w ich "bolesny krzyk".

To jednak nie jedyny temat, na który głowa Kościoła postanowiła zwrócić uwagę w tym czasie. W trakcie zakończenia Światowych Dni Młodzieży papież Franciszek po raz kolejny odniósł się do sytuacji osób LGBTQ+. Czy jego zdanie w kwestii tej społeczności się zmieniło?

Papież Franciszek o związkach jednopłciowych

Nie wszystkie ważne tematy zostały poruszone w trakcie Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Papież Franciszek o stanie Kościoła rozmawiał z dziennikarzami również w drodze powrotnej na pokładzie samolotu, który leciał do Rzymu.

W trakcie wywiadów 6 sierpnia duchowny zaznaczył, że Kościół katolicki jest otwarty dla wszystkich - w tym dla społeczności LGBTQ+. Według niego księża powinni towarzyszyć osobom queer w ich ścieżce duchowej, ale wszystko powinno rozgrywać się wobec określonych przez Kościół katolicki zasad.

- Kościół jest otwarty dla wszystkich, ale istnieją prawa regulujące życie wewnątrz niego. Zgodnie z zasadami nie wszyscy mogą przystępować do części sakramentów. Nie oznacza to jednak, że Kościół jest zamknięty dla tych osób. Każdy spotyka w nim Boga na swój sposób - przekazał Franciszek, zaznaczając, że duchowni powinni wspierać wszystkich wiernych, także tych, którzy nie przestrzegają zasad.

trwa ładowanie posta...

Papież Franciszek o miejscu osób LGBTQ+ w Kościele

Co to oznacza? Najprawdopodobniej w najbliższym czasie nie doczekamy się zmian, a osoby LGBTQ+ nie będą mogły zawrzeć sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim. Nie zapominajmy jednak, że papież Franciszek popiera śluby cywilne par jednopłciowych.

Duchowny wielokrotnie opowiadał się za społecznością LGBTQ+. Przed Światowymi Dniami Młodzieży przekazał młodej transpłciowej dziewczynie, że "Bóg kocha nas takimi, jakimi jesteśmy" i okazał wsparcie osobom trans.

Na początku tego roku papież Franciszek w wywiadzie dla agencji Associated Press podkreślał również, że homoseksualizm nie jest przestępstwem, a w 2022 r apelował do rodziców, by nie potępiali swoich tęczowych dzieci.

Źródło: Reuters

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 5
Awatar,zgłoś
Dla kobiety miejsca tam nie ma
Odpowiedz
0Zgadzam się1Nie zgadzam się
wiarotek,zgłoś
jak może tak być ja tego nie rozumiem co Papiez mówi nie dziwię się ze brak wiary u młodych kiedy nie ma już na kim sie wzorować Gdzie są osoby z autorytetem
Odpowiedz
0Zgadzam się1Nie zgadzam się