Transpłciowy filozof apeluje, aby katedra Notre Dame stała się ośrodkiem LGBTQ+ 🏳🌈
Paul B. Preciado proponuje, aby zdesakralizować jedną z najsłynniejszych europejskich katedr i zamienić ją w centrum badań feministycznych, queer, trans i antyrasistowskich. Pomysł jest pokłosiem raportu o nadużyciach seksualnych we francuskim Kościele.
Na początku października opublikowano przerażający raport w sprawie pedofilii we francuskim Kościele. Dowiadujemy się z niego, że w latach 1950-2020 ofiarami molestowania księży i ludzi Kościoła padło 330 tys. dzieci. Nie są to pełne dane, ponieważ nie wszystkie ofiary odważyły się opowiedzieć o swojej traumie. Komisja badająca sprawę wezwała Kościół do wypłaty odszkodowań.
Podobne
- Papież o małżeństwach jednopłciowych: w Kościele jest miejsce dla wszystkich
- Najludniejsza prowincja Pakistanu zakazuje "testów dziewictwa" na ofiarach gwałtu
- Morderczyni po korekcie płci identyfikuje się jako dziecko. Żąda pampersów do celi
- Uczniowie misgenderowali niebinarne koleże. Szkoła pozwała ich za molestowanie
- 18-letni bohater prawicy popłakał się przed sądem. Zastrzelił dwie osoby
Po tym, gdy raport ujrzał światło dzienne, w europejskich mediach rozgorzała emocjonująca debata, jak zreformować instytucję Kościoła, aby nie dochodziło w niej do nadużyć na tak ogromną skalę. Niezwykle ciekawy pomysł zaproponował hiszpański filozof Paul B. Preciado. W artykule opublikowanym w serwisie Mediapart naukowiec apeluje, aby katedrę Notre Dame odebrać Kościołowi i zamienić w centrum LGBTQ+.
Katedra Notre Dame pod wezwaniem Matki Bożej od Dziecięcych Ofiar Przemocy?
Obecnie trwa odbudowa paryskiej katedry po pożarze z 2019 roku. Paul B. Preciado chciałby, aby po skończonym remoncie świątynia otrzymała nową patronkę - Matkę Bożą od Dziecięcych Ofiar Przemocy. Publicysta przekonuje, że budynek powinien zostać zdesakralizowany i otrzymać nową funkcję, przekształcając się w centrum recepcji i badań feministycznych, queerowych, transseksualnych i antyrasistowskich oraz walki z przemocą seksualną.
Filozof tłumaczy, że jego pomysłu nie należy traktować jak bluźnierstwa, ale jako rewolucję. Musi ona nastąpić ze względu na obecny etap dziejowy. Paul wyjaśnia, że "proces emancypacji cielesnej i poznawczej, który ma miejsce w dzisiejszych czasach, pociąga za sobą pogłębianie się rozdziału między Kościołem a państwem".
Filozof argumentuje, że chociaż formalnym właścicielem budynków sakralnych we Francji jest państwo, Kościół "zachowuje moralne posiadanie i symboliczną dominację w przestrzeni". Paul dochodzi do wniosku, że taką symboliczną własność powinno się zwrócić obywatelom oraz ofiarom kościelnej przemocy seksualnej.
Filozof proponuje likwidację Kościoła
Zdaniem Paula przemoc seksualna jest systemową praktyką Kościoła oraz elementem "tradycji chrześcijańskiej, wychwalanej przez skrajną prawicę jako fundament aryjskiej Europy" i dlatego należy dokonać "procesu impeachmentu" tej instytucji (impeachment, czyli postawić w stan oskarżenia). Mówiąc o tradycji chrześcijańskiej, Paul ma na myśli tradycję "maskulinizmu, rasizmu i wykorzystywania seksualnego dzieci i kobiet".
W propozycji filozofa na zadośćuczynienie ofiarom wykorzystywania seksualnego przez duchownych pojawia się nie tylko pomysł desakralizacji katedry Notre Dame. Paul puentuje swój wywód, że "jeśli przestępstwo seksualne nie jest przypadkiem, ale samą architekturą władzy instytucji kościelnej, to konieczne jest żądanie likwidacji Kościoła".
Biorąc pod uwagę gigantyczną skalę krzywd, których dopuścili się francuscy duchowni, można zrozumieć przyczynę tak radykalnych propozycji, które czytamy w artykule Paul B. Preciado.
Co Wy o tym myślicie? Czy katedrą Notre Dame powinna zarządzać społeczność LGBTQ+?
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół