lifestyle
Chcesz studiować influencing? Rekrutacja już w listopadzie
Katedra Notre Dame dla LGBTQ?

Transpłciowy filozof apeluje, aby katedra Notre Dame stała się ośrodkiem LGBTQ+ 🏳‍🌈

Źródło zdjęć: © Vibez / Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,14.10.2021 12:53

Paul B. Preciado proponuje, aby zdesakralizować jedną z najsłynniejszych europejskich katedr i zamienić ją w centrum badań feministycznych, queer, trans i antyrasistowskich. Pomysł jest pokłosiem raportu o nadużyciach seksualnych we francuskim Kościele.

Na początku października opublikowano przerażający raport w sprawie pedofilii we francuskim Kościele. Dowiadujemy się z niego, że w latach 1950-2020 ofiarami molestowania księży i ludzi Kościoła padło 330 tys. dzieci. Nie są to pełne dane, ponieważ nie wszystkie ofiary odważyły się opowiedzieć o swojej traumie. Komisja badająca sprawę wezwała Kościół do wypłaty odszkodowań.

Po tym, gdy raport ujrzał światło dzienne, w europejskich mediach rozgorzała emocjonująca debata, jak zreformować instytucję Kościoła, aby nie dochodziło w niej do nadużyć na tak ogromną skalę. Niezwykle ciekawy pomysł zaproponował hiszpański filozof Paul B. Preciado. W artykule opublikowanym w serwisie Mediapart naukowiec apeluje, aby katedrę Notre Dame odebrać Kościołowi i zamienić w centrum LGBTQ+.

Katedra Notre Dame pod wezwaniem Matki Bożej od Dziecięcych Ofiar Przemocy?

Obecnie trwa odbudowa paryskiej katedry po pożarze z 2019 roku. Paul B. Preciado chciałby, aby po skończonym remoncie świątynia otrzymała nową patronkę - Matkę Bożą od Dziecięcych Ofiar Przemocy. Publicysta przekonuje, że budynek powinien zostać zdesakralizowany i otrzymać nową funkcję, przekształcając się w centrum recepcji i badań feministycznych, queerowych, transseksualnych i antyrasistowskich oraz walki z przemocą seksualną.

Filozof tłumaczy, że jego pomysłu nie należy traktować jak bluźnierstwa, ale jako rewolucję. Musi ona nastąpić ze względu na obecny etap dziejowy. Paul wyjaśnia, że "proces emancypacji cielesnej i poznawczej, który ma miejsce w dzisiejszych czasach, pociąga za sobą pogłębianie się rozdziału między Kościołem a państwem".

Filozof argumentuje, że chociaż formalnym właścicielem budynków sakralnych we Francji jest państwo, Kościół "zachowuje moralne posiadanie i symboliczną dominację w przestrzeni". Paul dochodzi do wniosku, że taką symboliczną własność powinno się zwrócić obywatelom oraz ofiarom kościelnej przemocy seksualnej.

Filozof proponuje likwidację Kościoła

Zdaniem Paula przemoc seksualna jest systemową praktyką Kościoła oraz elementem "tradycji chrześcijańskiej, wychwalanej przez skrajną prawicę jako fundament aryjskiej Europy" i dlatego należy dokonać "procesu impeachmentu" tej instytucji (impeachment, czyli postawić w stan oskarżenia). Mówiąc o tradycji chrześcijańskiej, Paul ma na myśli tradycję "maskulinizmu, rasizmu i wykorzystywania seksualnego dzieci i kobiet".

W propozycji filozofa na zadośćuczynienie ofiarom wykorzystywania seksualnego przez duchownych pojawia się nie tylko pomysł desakralizacji katedry Notre Dame. Paul puentuje swój wywód, że "jeśli przestępstwo seksualne nie jest przypadkiem, ale samą architekturą władzy instytucji kościelnej, to konieczne jest żądanie likwidacji Kościoła".

Biorąc pod uwagę gigantyczną skalę krzywd, których dopuścili się francuscy duchowni, można zrozumieć przyczynę tak radykalnych propozycji, które czytamy w artykule Paul B. Preciado.

Co Wy o tym myślicie? Czy katedrą Notre Dame powinna zarządzać społeczność LGBTQ+?

Źródło: Do Rzeczy/PCh24.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 6
  • emoji złość - liczba głosów: 33
  • emoji kupka - liczba głosów: 47
Komentarze (0)
arrow
Kolega Ignacy: "Co może być gorszego? Musielibyśmy się mordować chyba"