Dziwne tradycje świąteczne

Dziwne i nietypowe zwyczaje świąteczne na świecie

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,22.12.2020 16:08

Niektórzy Polacy nie wyobrażają sobie świąt bez Pasterki albo 12 wigilijnych potraw. Czy podobne tradycje panują w innych częściach globu? Oczywiście, że nie. Wybraliśmy świąteczne zwyczaje z różnych zakątków świata, które z polskiej perspektywy wydają dziwniejsze i nietypowe.

Pamiętajcie, że to, co nam może się wydawać dziwne i niezwykłe, w innych częściach globu jest traktowane jako norma. Być może kiedyś, kiedy warunki na to pozwolą, wybierzecie się na święta do krajów, które wyróżniliśmy na niniejszej liście, aby przekonać się, jak to jest obchodzić Boże Narodzenie w inny sposób, niż do tego przywykliście.

Święta z Kaczorem Donaldem – Szwecja

W Polsce coroczną świąteczną tradycją jest seans "Kevina samego w domu". Szwedzcy widzowie mają nieco inne gusta. O godz. 15:00 w Wigilię Szwedzi włączają telewizor, aby obejrzeć "Kalle Anka och hans vänner önskar God Jul", co oznacza "Kaczor Donald i jego przyjaciele życzą Ci Wesołych Świąt". Podobno aż 40% populacji kraju ogląda tę produkcję podczas świąt.

Pająki – Ukraina

Jeśli cierpicie na arachnofobię, ukraińskie święta nie są dla Was. Tam znalezienie pająka wijącego sobie przytulne gniazdko na choince jest uznawane za oznakę pomyślności. Korzenie tej tradycji sięgają ludowej legendy o kobiecie, której nie było stać na udekorowanie świątecznego drzewka. Kiedy obudziła się bożonarodzeniowy poranek, odkryła, że pająk pokrył choinkę pajęczynami ze srebra i złota.

Buty dadzą Ci męża – Czechy

W Wigilię niezamężne Czeszki ustawiają się plecami do drzwi swojego domu i rzucają butem przez ramię. Jeśli but wyląduje z noskiem skierowanym w stronę drzwi, oznacza to, że w ciągu najbliższego roku kobieta wyjdzie za mąż. Jeśli natomiast but wyląduje z obcasem skierowanym do drzwi, kobietę czeka kolejny rok oglądania filmów o Bridget Jones.

Krampus – Austria

Myślicie, że rózga od Świętego Mikołaja to najstraszniejsze, co może Was spotkać na święta? Dobrze, że nie mieszkacie w Austrii. Tam złych chłopców i dziewczynki odwiedza Krampus – diaboliczny pół demon, pół kozioł, przyodziany w ciężkie łańcuchy, którymi głośno szura po ulicach, gdy szuka niegrzecznych dzieci. Krampus w towarzystwie św. Mikołaja odwiedza domy 5 grudnia.

Święta w KFC – Japonia

Jeśli istniałby powód, dla którego warto przeprowadzić się do Kraju Kwitnącej Wiśni, to są to święta spędzone w KFC. Dlaczego Japończycy zajadają się w Boże Narodzenie kurczakami z fast foodu? To wszystko zasługa kampanii reklamowej KFC z 1974 roku – od tamtej pory hot wingsy na święta to totalny must have wśród Japończyków. Podobno zamówienia trzeba składać z 2-miesięcznym wyprzedzeniem.

KFC Japan commercials 2017-2018

Miejsce dla zmarłego – Portugalia

W Polsce przyjęło się, że zostawiamy wolne miejsce przy wigilijnym stole dla niespodziewanego gościa. W Portugalii podczas wigilijnej uczty również znajduje się pusty talerz, przy którym może się posilić… zmarły członek rodziny. Ponadto dzieci wysyłają listy bożonarodzeniowe do Dzieciątka Jezus, a nie do Świętego Mikołaja.

Nie sprzątaj – Norwegia

Jeśli wykręca Cię na samą myśl o sprzątaniu, święta w Norwegii są rozwiązaniem dla Ciebie. W ludowych wierzeniach Norwegów 24 grudnia był dniem, kiedy czarownice wychodziły z kryjówek i wzbijały się w przestworza. Ponieważ głównym środkiem transportu wiedźmy jest miotła, przed świętami Norwegowie ukrywają wszystkie miotły i środki czyszczące, aby trzymać intruzów z dala od domostwa.

Jeśli mimo wszystko zdecydowaliście się pozostać na święta w polskim kręgu kulturowym, mamy dla Was niespodziankę – przepis na najlepsze, najsmaczniejsze, najpyszniejsze, najwyborniejsze, najsuperowsze pierniczki. Podzielcie się nimi z bliskimi!

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0