Znaczące zmiany w szkołach. W tle technologiczne kwestie
We wtorek 15 października ważne zmiany zaczęły obowiązywać w polskich szkołach. Dotyczą one sprzętu komputerowego, z którego na co dzień korzystają uczniowie placówek oświatowych. Mają na celu poprawę jakości nauczania.
Nie jest żadną tajemnicą, że technologia rozwija się każdego dnia. Dotyczy to każdej dziedziny życia, również edukacji. Gdyby kilkanaście lat temu ktoś powiedział, że normalne będzie to, że uczniowie w szkołach korzystają z tabletów czy laptopów, zapewne wiele osób nie wzięłoby tego na serio. Rzeczywistość jednak zweryfikowała te przewidywania. Aktualnie w większości placówek oświatowych komputery oraz tablice interaktywne są normalnością i nikogo nie dziwią.
Podobne
- Plany ministry edukacji. Ogłosiła zmiany w programie nauczania
- Nowe zasady w organizacji matur? Jest odpowiedź resortu edukacji
- Telefony w szkołach. Czy ich zakaz pomoże uczniom?
- Rząd na tropie korupcji. Program "Laptop dla ucznia" wzbudza wątpliwości
- Nie chcą ustnych matur. Wyślą list do Barbary Nowackiej
We wtorek 15 października weszły w życie ważne przepisy. Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, aby we wszystkich szkołach podstawowych, a także ponadpodstawowych obecny był sprzęt, który jest nowoczesny. Zdecydowano, że konieczna jest aktualizacja zapisów z 2022 r. Właśnie dlatego nowelizacja rozporządzenia podpisanego przez ministrę Barbarę Nowacką uwzględnia postęp technologiczny, który dokonał się od tamtego czasu.
Nowe zasady w szkołach weszły w życie
Jak informuje radiozet.pl, według nowych przepisów szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe, prowadzące kształcenie w trybie dziennym, muszą być wyposażone w sprzęt komputerowy, taki jak komputery stacjonarne, laptopy, komputery all-in-one czy tablety. Dostępny w placówkach sprzęt ma umożliwić zarówno uczniom, jak i nauczycielom wykorzystanie technologii cyfrowych w procesie wychowawczym, dydaktycznym, a także opiekuńczym.
ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!
Kluczowym elementem, który zawarto w rozporządzeniu, jest zwrócenie uwagi na uczniów mierzących się z zaburzeniami mowy lub jej kompletnym brakiem. Nowelizacja mówi więc o uzupełnieniu minimalnych wymagań sprzętowych o regulacje dotyczące wspomagających i alternatywnych metod komunikacji. Nowoczesne komputery oraz laptopy mają ułatwić dzieciom efektywną naukę, a także dać im szansę na pełne uczestnictwo w procesie edukacyjnym.
Ministerstwo Edukacji Narodowej na czele z Barbarą Nowacką podkreśla, że placówki oświatowe muszą uczniom objętym kształceniem specjalnym zapewnić odpowiednie warunki do nauki, w tym dostęp do specjalistycznego sprzętu i materiałów dydaktycznych. Szkoły, które w dniu wejścia nowelizacji w życie nie są w stanie spełnić wymagań, mają na to czas do 31 sierpnia 2026 r.
Źródło: radiozet.pl
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku