Zmiany w organizacji matur?

Nowe zasady w organizacji matur? Jest odpowiedź resortu edukacji

Źródło zdjęć: © Piętka Mieszko / AKPA
Natalia Witulska,
18.01.2024 10:30

Stowarzyszenie "Maturalni" stworzyło petycję skierowaną do ministry edukacji Barbary Nowackiej. Członkowie apelowali o usunięcie matury ustnej. Do tej pory pod wnioskiem podpisało się 170 tys. osób. Jest oficjalna odpowiedź resortu nauki.

Członkowie stowarzyszenia "Maturalni" zwrócili się z apelem do ministry edukacji Barbary Nowackiej. Żądają, aby matury ustne zostały zlikwidowane. Podkreślili, że ich wyniki nie są brane pod uwagę w procesie rekrutacji na studia, a kosztują uczniów wiele stresu. Resort edukacji odniósł się do prośby.

Stanowisko Ministerstwa Edukacji o maturach ustnych

Ministerstwo Edukacji Narodowej wzięło pod uwagę petycję stowarzyszenia "Maturalni". Resort w oficjalnym stanowisku odniósł się do prośby organizacji. W rządowym komunikacie podkreślono, że egzaminy mogą być bardzo przydatne, jednak rozmowy o zmianach na pewno się odbędą.

"Jesteśmy przekonani, że matury ustne mogą być przydatne w kształtowaniu umiejętności prezentowania wiedzy, przemawiania i wystąpień publicznych, które są ważne w przyszłym życiu zawodowym. Jednakże nie powinny one być źródłem strachu, paniki czy traumy, co niestety ma miejsce w obecnej formie egzaminu" - czytamy w oficjalnym stanowisku MEN.

Autorzy petycji zarekomendowali rozwiązania polegające m.in. na zmianie roli matury ustnej. Według nich powinna być traktowana tak samo, jak egzaminy ósmoklasistów. Przystąpienie do niej byłoby obowiązkowe, jednak uzyskany wynik nie wpływa na zdanie bądź niezdanie całej matury. Stowarzyszenie "Maturalni" zauważa pewien paradoks. Wyniki egzaminu ustnego nie wpływają na proces rekrutacji na studia, jednak jego niezaliczenie oznacza brak możliwości kontynuowania nauki.

Zmiany w organizacji matur ustnych?
Zmiany w organizacji matur ustnych? (Piętka Mieszko , AKPA)

Autorzy petycji potrzebę zmian argumentowali stresem związanym z egzaminami ustnymi oraz przeładowaną podstawą programową. Dodatkowo podkreślali, że podczas pandemii nie było obowiązku, aby odpowiadać przed komisją i w żaden sposób nie wpłynęło to na umiejętności uczniów.

Zmiana w organizacji matur ustnych

Resort edukacji w komentarzu dla PAP podkreślił, że jakiekolwiek zmiany dotyczące matur ustnych wymagają nowych przepisów. Zaznaczono, że konieczne jest przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby wszyscy byli usatysfakcjonowani. Zapowiedziano również, że ustne egzaminy dojrzałości w 2024 r. odbędą się zgodnie z planem.

"Wprowadzenie proponowanej zmiany, choćby w odniesieniu do zniesienia progu zdawalności w przypadku tego egzaminu - stanowiłoby istotną zmianę kierunkową w systemie oświaty, niespowodowaną wyjątkową sytuacją, jak miało to miejsce w latach ubiegłych - czas epidemii - zatem niezbędne jest poprzedzenie szerokich konsultacji społecznych" - czytamy w stanowisku MEN.

Zmiany w organizacji matur ustnych?
Zmiany w organizacji matur ustnych? (Canva)

Szczegółowa analiza petycji

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało, że złożona petycja nie będzie pominięta. Obiecano, że zostanie poddana szczegółowej analizie przez specjalistów. Osoby reprezentujące MEN nie wykluczają, że po przeprowadzeniu konsultacji społecznych proponowane przez stowarzyszenie "Maturalni" zmiany zostaną wprowadzone w życie.

Źródło: PAP, radiozet.pl

Odkryj magię nie tylko otrzymywania, ale również dawania
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 8
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
Rozsądna reforma edukacji jest niezbędna. Zamiast uczyć młodzież na przedsìębiorczości jak wygląda banknot 20 zł jest potrzeba nauki - jak otworzyć działalność, jakie trzeba składki odprowadzać , jakie są rodzaje podatków....
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Psycholog szkolny,zgłoś
w tym roku matury także powinny być łatwiejsze ze względu na covid
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
No tak, a może zlikwidujmy wogóle matury, no bo poco one? Pisemnie można zawsze trochę ściągnąć a do ustnej potrzeba trochę samodzielnych wiadomości. Szkoły też w sumie nie są tak bardzo potrzebne wystarczy internet. Młodzi sami się będą kształcić poco im rozumy nauczycieli czy innych mądrych.
Odpowiedz
0Zgadzam się2Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 23