Pustki na lekcjach religii

Lekcje religii coraz mniej popularne. Uczniów brak

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
28.11.2023 14:15

Kryzys wiary jest widoczny nie tylko w ławkach Kościele. Coraz mniej uczniów chce chodzić na lekcje religii. Szczecin dołącza do miast, gdzie dzieciaków na katechezach brak.

Brak uczniów chcących chodzić na religię jest widoczny w Krakowie, Częstochowie czy Wrocławiu. Szczecin dołącza do miast, w których brakuje dzieciaków na katechezach.

Lekcje religii świecą pustkami

Kwestia tego, czy lekcje religii powinny odbywać się w szkole była szeroko i często poruszana podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Za wycofaniem katechez z placówek były m.in. Lewica oraz Koalicja Obywatelska. Sprawę poruszył Donald Tusk podczas spotkania z wyborcami w Jagodnie. Odpowiedział, że problem, gdzie lekcje religii powinny mieć miejsce, rozwiąże się sam.

- Pytają mnie niektórzy o religię w szkołach. Niedługo nie będzie problemu do rozwiązywania. W szkole w Trójmieście mój wnuk był jedynym w swojej klasie, który chciał chodzić na religię - powiedział Donald Tusk w Jagodnie.

Uczniowie nie chodzą na religię
Uczniowie nie chodzą na religię (Canva)

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Opisana przez premiera Tuska sytuacja nie jest niczym nadzwyczajnym w Szczecinie. Okazuje się, że rok szkolny 2023/2024 przyniósł kolejny spadek zainteresowania udziałem w katechezach. "Statystycznie w szkołach ponadpodstawowych na religię chodzi już tylko trzech uczniów w każdej klasie. Statystycznie, bo są klasy, w których nie chodzi nikt" - donosi "Wyborcza".

Dane z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Szczecinie są bezlitosne. W mieście znajduje się 48 szkół podstawowych oraz 30 ponadpodstawowych. Urząd miasta informuje, że wszystkich uczniów jest lekko ponad 43 tys. Na katechezę zapisało się jedynie 18,5 tys. z nich. Oznacza to, że na religię uczęszcza zaledwie 43 proc. dzieciaków oraz nastolatków. Nigdy nie było ich aż tak mało.

Jak czytamy na "Wyborczej", tylko rok do roku spadek wyniósł 6 pp. W ciągu dwóch lat to już spadek o 11 pp. - w roku szkolnym 2021/2022 na religię chodziło 54 proc. wszystkich szczecińskich uczniów.

Brak uczniów na lekcjach religii
Brak uczniów na lekcjach religii (Canva)

Uczniowie nie chcą chodzić na religię

Bezlitosne dane ratują odrobinę szkoły podstawowe. Wynika to z faktu, że wielu uczniów w klasach I-III przygotowuje się do przyjęcia pierwszej komunii świętej. Trzeba jednak podkreślić, że mimo wszystko spadek zainteresowania katechezą jest widoczny.

Do szkół podstawowych w Szczecinie uczęszcza prawie 25,5 tys. dzieci. Jak czytamy na "Wyborczej", na religię zostało zapisanych przez rodziców 16 622 z nich, co daje 65,4 proc. Jeszcze dwa lata temu było to 74 proc., a rok temu - 68,5 proc. Oznacza to, że przez dwa lata spadek wyniósł więc 8,5 pp.

trwa ładowanie posta...

Kwestia chęci uczestniczenia w lekcjach religii wygląda zupełnie inaczej w szkołach ponadpodstawowych. Można spokojnie powiedzieć, że tam na katechezach zostali nieliczni uczniowie. W roku szkolnym 2023/2024 zapisało się na nie tylko 10,9 proc. uczniów liceów, techników i szkół branżowych. "W ubiegłym roku było ich 16,5 proc., a dwa lata temu - 19 proc. Spadek jest więc podobny do tego widocznego w podstawówkach" - czytamy na "Wyborczej".

Źródło: Wyborcza

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
jakoś nie widzę tego spadku uczęszczania na katechezę w mojej miejscowości. Raczej jest przeciwnie. Dzieci i młodzież lubi chodzić na katechezę.
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Półtora gościa.,zgłoś
Im więcej krzyży tym mniej wiary , im więcej sztandarów tym mniej demokracji
Odpowiedz
0Zgadzam się1Nie zgadzam się
Joki2,zgłoś
Jestem człowiekiem wierzącym i praktykującym. Jest mi po prostu przykro.
Odpowiedz
1Zgadzam się3Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 4