Rusza sprzątanie po Czarnku. Poważna zmiana "kwestią godzin"
Nowy minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek zapowiedział zmianę w punktacji za publikacje w czasopismach naukowych. Jego poprzednik Przemysław Czarnek miał w tej sprawie mocno kontrowersyjne poglądy.
Poseł Lewicy Dariusz Wieczorek został nowym ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Polityk odwiedził audycję Bogdana Rymanowskiego w Radiu Zet, gdzie opowiedział o planach na najbliższą przyszłość. Jedną z zapowiedzi są zmiany w punktacji za publikacje w czasopismach naukowych.
Podobne
Poprzedni szef MEiN Przemysław Czarnek ustanowił dość kontrowersyjną wartość za publikacje naukowe. Według najnowszych ustaleń autor otrzymuje 200 punktów za publikację w takich czasopismach jak "Pedagogika Katolicka", "Rocznik Historii Sztuki", "Ius Novum", "Nieruchomości@", "Ophthalmology Journal" oraz "Probacja". Podobną wartość punktową mają publikacje na łamach najbardziej prestiżowych czasopism na świecie jak "Nature", "Science" czy "The Lancet". Sprawa wywołuje oburzenie w dużej części środowiska naukowego.
Błyskawiczne sprzątanie po Czarnku. "Kwestia godzin"
Dariusz Wieczorek dosadnie podsumował kontrowersyjne zasady punktacji:
- To jest absolutna patologia. [...] Wczoraj już poleciłem prawnikom przygotowanie w tej sprawie rozwiązań prawnych - powiedział polityk w Radiu Zet. Zapewnił, że zmiana jest "kwestią godzin".
Nowy minister spotkał się z Komisją Ewaluacji Nauki, która wyraziła obawę w związku z ręcznie sterowanymi zasadami punktacji przez Czarnka.
Mam propozycję, żeby zespoły naukowe, które to oceniają, podejmowały decyzje, które czasopisma powinny się tam znaleźć
Dariusz Wieczorek o punktacji czasopism
Wieczorek zapewnił, że nie będzie podejmował arbitralnych decyzji w sprawie punktacji czasopism, w przeciwieństwie do swojego poprzednika:
- Ja nie będę tego robił, gdyż to jest zadanie właśnie dla tych, którzy zajmują się ewaluacją polskiej nauki - powiedział polityk.
Niepokojąca punktacja publikacji w czasopismach naukowych nie jest jedyną kontrowersyjną decyzją, Czarnka. W czasie jego rządów uczniowie musieli zmierzyć się podręcznikiem do HiT-u czy słuchać absurdów o ideologii gender. Na podsumowanie panowania Czarnka zapraszam do tekstu mojej redakcyjnej koleżanki.
Źródło: Nauka w Polsce/Radio Zet
Popularne
- Amsterdam zaprasza na rave na autostradzie. 9 godzin mocnego techno
- Łzy i drżący głos. PashaBiceps stracił czworonożnego przyjaciela
- Podejrzany o zabójstwo tiktokerki wrócił na miejsce zbrodni. Zostawił przerażający list
- Maskotki Minecraft do kupienia w Biedronce. Ile kosztują?
- Lalka Anabelle wyruszyła w upiorne tour. Warrenowie ostrzegali, żeby jej nie ruszać
- "Kocham cię". Justin Bieber w ogniu krytyki po słowach do 17-latki
- Mata przewiózł Marylę Rodowicz Mustangiem. Teledysk to totalny viral
- ChatGPT zamiast lekarza? Ekspert o nowym trendzie wśród Polaków [WYWIAD]
- "Bambiszonki" dropnęły do sklepów. Ile kosztują chrupki bambi?