Oceny z religii nie będą wliczane do średniej ocen

MEN stawia krzyżyk na religii. Nie będzie wliczana do średniej ocen

Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad SiwikKonrad Siwik,23.01.2024 13:45

Oceny z religii nie będą wliczane do średniej ocen uczniów - zdecydowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zapis w tej sprawie pojawił się w ramach nowego rozporządzenia, które ma obowiązywać od kwietnia tego roku.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało o "wykreśleniu religii i etyki z katalogu zajęć, z których roczne i końcowe oceny klasyfikacyjne wlicza się do średniej ocen". Resort argumentuje, że uczniowie i uczennice nie będą już oceniani za religię w rocznych i końcowych ocenach klasyfikacyjnych, a to ze względu na dobrowolny charakter zajęć religijnych.

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty publiczne przedszkola i szkoły podstawowe organizują naukę religii na życzenie rodziców, a publiczne szkoły ponadpodstawowe na życzenie rodziców lub samych uczniów po osiągnięciu pełnoletności.

W związku z tym, że zajęcia religii i etyki nie są zajęciami, na które uczeń jest obowiązany uczęszczać, nie jest uzasadnione, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen

- czytamy w wykazie prac legislacyjnych MEN.
Wykaz prac legislacyjnych Ministra Edukacji
Wykaz prac legislacyjnych Ministra Edukacji (MEN)

Nowe przepisy, które mają zacząć obowiązywać od kwietnia, wprowadzą również inne istotne zmiany w systemie edukacji. Zniesione zostaną zadania domowe w szkołach podstawowych dla klas I–III, a uczniowie klas IV–VIII będą mieli możliwość dobrowolnego wykonania prac pisemnych i praktycznych, które nie będą oceniane.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Nickey,zgłoś
Religia tylko w salkach katechetycznych.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się