Naukowcy twierdzą, że globalne ocieplenie wydłuża dni

Globalne ocieplenie wydłuża dni? Naukowcy są zgodni

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Weronika Paliczka,
16.07.2024 12:15

Naukowcy ze Szwajcarii przyjrzeli się długości dnia w kontekście globalnego ocieplenia. Ich zdaniem rosnąca temperatura Ziemi wpływa na wydłużanie się dnia. Na razie dotyczy to niewielkiej różnicy, jednak wniosek badania jest alarmujący.

Globalne ocieplenie to nie tylko pożary czy rozpuszczanie się lodowców. Naukowcy z całego świata stale badają wpływ kryzysu klimatycznego na różnorodne aspekty życia. Ich zadaniem jest sprawdzenie, jakie realnie efekty wywiera podwyższona temperatura Ziemi. Zakładają bowiem, że ludzkość nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!

Globalne ocieplenie wpływa na wydłużanie się dnia

Sprawie wpływu kryzysu klimatycznego na długość dnia przyjrzeli się naukowcy ETH Zurich w Szwajcarii. Ich zdaniem podwyższona temperatura wydłuża dzień, co może mieć fatalne skutki m.in. dla działania systemów GPS, internetu czy bankowości. Wszystkie te obszary opierają się na precyzyjnym pomiarze czasu. Obecnie zmiana wynosi kilka milisekund, jednak dla przelewów może to już oznaczać wysłanie pieniędzy następnego dnia.

"The Guardian" tłumaczy: "Długość dnia na Ziemi stale rośnie w czasie geologicznym z powodu grawitacyjnego oporu Księżyca na oceanach i lądach planety. Jednak topnienie lądolodów Grenlandii i Antarktydy spowodowane globalnym ociepleniem spowodowanym przez człowieka przenosi wodę przechowywaną na wysokich szerokościach geograficznych do oceanów świata, co prowadzi do większej ilości wody w morzach bliżej równika. To sprawia, że Ziemia staje się bardziej spłaszczona - lub bardziej obła - co spowalnia rotację planety i jeszcze bardziej wydłuża dzień. Globalny wpływ ludzkości został również niedawno pokazany przez badania, które wykazały, że redystrybucja wody spowodowała przesunięcie osi rotacji Ziemi - biegunów północnego i południowego. Inne badania wykazały, że emisje węgla powodowane przez ludzkość kurczą stratosferę".

Naukowcy tłumaczą swoje badanie

Profesor Benedikt Soja z ETH Zurich w Szwajcarii powiedział w rozmowie z "The Guardian": - Możemy zobaczyć nasz wpływ jako ludzi na cały system Ziemi, nie tylko lokalnie, jak wzrost temperatury, ale naprawdę fundamentalnie, zmieniając to, jak porusza się w przestrzeni i rotuje. Z powodu naszych emisji węgla dokonaliśmy tego w zaledwie 100 lub 200 lat. Podczas gdy wcześniej rządzące procesy trwały miliardy lat i to jest uderzające. Wszystkie centra danych, które obsługują internet, komunikację i transakcje finansowe, opierają się na precyzyjnym pomiarze czasu. Potrzebujemy także precyzyjnej wiedzy o czasie do nawigacji, a szczególnie dla satelitów i statków kosmicznych.

Badania naukowców zostały opublikowane w "Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA". Do swoich pomiarów wykorzystali oni obserwacje i rekonstrukcje komputerowe, aby zbadać wpływ topnienia lodu na długość dnia. Badacze powiedzieli: - Obecne tempo jest prawdopodobnie wyższe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat. Przewiduje się, że pozostanie na poziomie około 1,0 ms/stulecie przez najbliższe kilka dekad, nawet jeśli emisje gazów cieplarnianych zostaną znacznie ograniczone.

Doktor Santiago Belda z Uniwersytetu w Alicante w Hiszpanii, który nie był częścią zespołu badawczego, powiedział w wywiadzie z "The Guardian": - To badanie to duży postęp, ponieważ potwierdza, że niepokojąca utrata lodu, której doświadczają Grenlandia i Antarktyda, ma bezpośredni wpływ na długość dnia, powodując jego wydłużanie. Ta zmiana w długości dnia ma krytyczne implikacje nie tylko dla tego, jak mierzymy czas, ale także dla GPS i innych technologii, które rządzą naszym współczesnym życiem.

Źródło: "The Guardian"

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0