Czym są miejskie wyspy ciepła? Naukowcy znaleźli na nie sposób
Efekt miejskich wysp ciepła powoduje, że na obszarach zurbanizowanych upały są bardziej dojmujące. Jakie są tego przyczyny? Naukowcy z Singapuru znaleźli sposób, żeby częściowo przeciwdziałać zjawisku.
Około trzy czwarte Europejczyków i Europejek mieszka na obszarach miejskich. Oczekuje się, że ta liczba będzie tylko wzrastać w nadchodzących latach. Zmiany klimatyczne są szczególnie odczuwalne w miastach, które w upalnych miesiącach są "rozgrzane" bardziej niż niezurbanizowane rejony. Dzieje się tak, gdy ciepło zostaje "uwięzione" między wysokimi budynkami i pochłonięte przez duże ilości asfaltu i betonu. Następnie jest uwalniane z powrotem do powietrza. To zjawisko nazywa się "efektem miejskiej wyspy ciepła".
Podobne
- Globalne ocieplenie wydłuża dni? Naukowcy są zgodni
- Dziesiąty najgorętszy miesiąc. Nauka straci możliwość prognozowania?
- Ludzkości zagraża antyczny "wirus zombie". To powód, by walczyć z globalnym ociepleniem
- Ludzi czeka śmierć z pragnienia? Hydrolodzy mają złe wieści
- Naukowcy alarmują. Nadchodzi krytyczny moment dla Ziemi
Znaleźli sposób na miejskie wyspy ciepła
Badacze z Nanyang Technological University (NTU) w Singapurze testują innowacyjny i nieskomplikowany sposób radzenia sobie z kumulacją gorąca w miastach. Dachy, ściany i chodniki na obszarze przemysłowym w tym blisko sześciomilionowym mieście-państwie pokryli specjalną farbą zawierającą dodatki, które odbijają ciepło słoneczne.
Pierwsze w swoim rodzaju badanie opublikowano w marcu w czasopiśmie "Sustainable Cities and Society". Wykazało ono, że farba może być kluczowym narzędziem do uczynienia obszarów miejskich bardziej komfortowymi w ocieplającym się świecie. Pokrywając znaczny obszar miasta chłodzącą farbą, naukowcy byli w stanie porównać temperatury i poziom komfortu z sąsiednim, niepomalowanym obszarem. Mierzyli ruch powietrza, temperaturę powierzchni i powietrza, wilgotność oraz promieniowanie przez dwa miesiące. Okazało się, że pomalowany obszar odnotował nawet 30-procentową redukcję ciepła uwalnianego z zabudowanych powierzchni.
Mestosław: "Ślub wezmę w Brazylii i... w Polsce". Gdzie zamieszka z mężem i dzieckiem?
Chłodząca farba działa. Wysypy ciepła nie będą zagrożeniem?
Farba zawierająca dodatki, które odbijają ciepło słoneczne, z powodzeniem zmniejszyła absorpcję i emisję ciepła. Dachy pokryte chłodzącą farbą odbijały o 50 proc. więcej światła słonecznego i pochłaniały do 40 proc. mniej ciepła w najgorętszym okresie słonecznego dnia w porównaniu do dachów konwencjonalnych. Pomalowany obszar stał się również bardziej komfortowy dla przechodniów. Był o około 1,5 st. Celsjusza chłodniejszy. Poziom komfortu termicznego mierzono za pomocą uniwersalnego wskaźnika klimatu termicznego, który uwzględnia temperaturę, wilgotność względną, promieniowanie cieplne i prędkość wiatru.
Główny naukowiec projektu, prof. Wan Man Pun, powiedział: "W obliczu globalnego ocieplenia ludzie coraz częściej szukają sposobów na utrzymanie chłodu. Nasze badanie potwierdza, że ochładzające powłoki malarskie mogą być przyszłościową strategią zmniejszania efektu miejskiej wyspy ciepła". W dalszych badaniach zespół NTU skupi się na sprawdzeniu trwałości powłoki chłodzącej farby.
Źródło: euronews.com
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku