Gen Z nie chce oglądać sexu

Gen Z nie chce oglądać sexu i narkotyków. Zdumiewające wyniki

Źródło zdjęć: © Canva
Oliwia Ruta,
27.10.2023 09:15

W sieci pojawił się coroczny raport z badań młodzieży o nazwie "Teens & Screens". Już wiemy, po jakie pozycje filmowe sięgają najczęściej nastolatki.

Na rynku jest wiele filmowych pozycji dedykowanych Gen Z. Regularnie pojawiają się nowe produkcje poruszające problemy obecnych nastolatków. Duża część łamie stereotypy dotyczące seksu, narkotyków, alkoholu czy LGBT+. The Center for Scholars & Storytellers na Uniwersytecie Kalifornijskim opublikowała badania dotyczące preferencji filmowych osób w wieku 13-24 lat. Analiza o nazwie "Teens & Screens" wykazała szokujące wyniki.

Gen Z nie chce "trudnych" tematów

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania na temat preferencji młodych osób dotyczących wątków miłosnych w filmach i serialach. Aż 47,5 proc. uczestników analizy stwierdziło, że w ekranizacjach przeznaczonych dla Gen Z jest zdecydowanie za dużo motywów seksu i romansów. Dodatkowo ponad połowa badanych (51,5 proc.) chciałaby oglądać więcej produkcji bazujących na przyjaźnimiłości platonicznej. Prawie 40 proc. młodych widzów oczekuje popularyzacje bohaterów aseksulanych.

Gen Z nie chce oglądać sexu
Gen Z nie chce oglądać sexu (Canva)

Wiemy, że młodzi ludzie cierpią z powodu epidemii samotności. Podczas gdy niektórzy twórcy wykorzystują seks i romans jako drogę na skróty do budowania relacji między postaciami, Hollywood powinno zrozumieć, że nastolatki chcą historii odzwierciedlających pełne spektrum relacji.

- "Teens & Screens"

Co oglądają Gen Z?

56 proc. badanych osób wyznaje, że brakuje im niebanalnych historii w produkcjach wideo. Prawie połowa (46 proc.) stawia na filmowe franczyzy, a 37,2 proc. na ekranizacje i adaptacje popularnych książek lub gier. Tylko 28,7 proc. badanych to entuzjaści remake'ów.

Gen Z nie chce oglądać sexu
Gen Z nie chce oglądać sexu (Canva)

Analizy wskazują, że Gen Z najchętniej ogląda filmy i seriale o tematyce ludzi pełnych nadziei, którzy poradzili sobie z przeciwnościami losu. Równie często wybieraną pozycją są produkcje, gdzie młody widz może utożsamić się z bohaterem. Trzecie miejsce zajmują filmy i seriale akcji z bogato rozwiniętymi scenami walk. Co ciekawe z badań wynika, że generacja Z niechętnie sięga po filmy z wątkami tabu. W odstawkę idą tematy imprez, narkotyków, alkoholu, imigrantów, seksu, a nawet osób LGBT+.

Źródło: Filmweb

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Krld,zgłoś
Cóż, rzeczywiście w ostatnich latach nieco przesadza się z seksem i używkami w filmach. Nawet niepruderyjni młodzi ludzie chwilami mają tego dość. Moim zdaniem powinno się zachować umiar z tym - nie robić z seksu tabu, jak chcieliby kościelni konserwatyści, ale nie wciskać nachalnie pornografii w co drugim filmie.
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się