Gen Z na emigracji. Młodzi szukają lepszego miejsca dla siebie
Co myślą przedstawiciele Pokolenia Z o emigracji ze swojego kraju? A może mają jakieś argumenty za pozostaniem w ojczyźnie? Odpowiedzi na te trudne pytania udzielili młodzi mieszkańcy Polski, Bułgarii i Rumunii. Ich opinie nie pozostawiają złudzeń.
Możesz mieszkać w kraju, w którym musisz dostosować się do panujących warunków gospodarczych, społecznych i kulturalnych. Ale możesz też rzucić wszystko i wyjechać za granicę w poszukiwaniu lepszego miejsca na Ziemi. Według raportu Gi Group "Migracje zarobkowe Polaków" blisko 29 proc. osób między 18. a 24. rokiem życia planuje zagraniczny wyjazd.
Podobne
- Pracodawcy besztają Gen Z. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
- Lewaczka załamana warunkami pracy. "W latach 90. byście zdechli z głodu"
- Pokolenie Z nie nadaje się do pracy w handlu? "Pyta co chwilę o bony"
- "Muszę mu płacić, on choruje". Przedsiębiorca zrobił rant na Gen Z
- "Nie chce im się robić nawet po pracy". Marcin Matczak krytykuje Gen Z
Perspektywę emigracji zarobkowej rozważają w większości młodzi. Co druga osoba, która bierze pod uwagę wyjazd, jest w wieku 25-44 lat (52 proc.), a co trzecia ma między 18 a 24 lata (30 proc.).
Przedstawiciele Pokolenia Z, z którymi rozmawialiśmy, potwierdzają wnioski płynące z raportu.
"Wierzę, że wielu przedstawicieli Pokolenia Z nie tylko myśli o emigracji z Polski, ale faktycznie to robi. Powody mogą być proste: lepsze życie, wyższe zarobki, bardziej liberalne prawo, ciekawość świata. Dla mnie jedyną rzeczą, która trzyma mnie w Polsce, są moi bliscy, gdyby nie oni, prawdopodobnie mieszkałabym gdzieś, gdzie jest ładna pogoda i legalna aborcja" - mówi Weronika.
"Sądzę, że wielu przedstawicieli generacji Z skłonnych jest opuścić nasz kraj, a wynika to głównie z faktu, że za granicami Polski młodzi są w stanie więcej zarobić. W decyzji opuszczenia ojczyzny pomagają również poglądy partii rządzącej, które często są odmienne od poglądów Gen Z. Z argumentów, by zostać w kraju, przychodzą mi jedynie rodzina i bliscy, chęć pracy i rozwoju w ojczyźnie oraz szansa na lepsze jutro" - uważa Kuba.
Młodzi Polacy rozważają wyjazd za granicę
Z raportu dowiadujemy się również, że aż 91 proc. osób w wieku 18-24 lat i 72 proc. w wieku 25-44 lat jest przekonanych, że za granicą mogą liczyć na wyższe zarobki niż w Polsce. Do emigracji zachęca ich też wyższy standard życia czy lepsze warunki socjalne za granicą. Gen Z bardziej zależy też na podróżowaniu i zwiedzaniu świata. Co trzecia badana osoba w tej grupie uważa, że za granicą może liczyć na większe poszanowanie wolności i praw obywatelskich.
"Myślę, że wiele osób z Pokolenia Z uważa, że wyjazd z Polski jest najlepszym sposobem na dobre życie, zdobywanie wiedzy w prestiżowych szkołach, dobrze płatną pracę i po prostu bycie szczęśliwym. Jak to mówią, trawa jest zawsze bardziej zielona tam, gdzie nas nie ma - wielu młodym ludziom nie podoba się rząd w Polsce, nie stać ich na kupno lub nawet wynajem mieszkania, uważają, że edukacja w naszym kraju jest bezwartościowa, a jednocześnie myślą, że gdzieś indziej jest o wiele lepiej. Ale myślę, że Polska jest nadal ich ojczyzną, mają tu rodziny i przyjaciół, czują się bezpiecznie i chyba nic nie może się równać z tym uczuciem" - komentuje Oliwia.
Chciałabym jak najszybciej rzucić wszystko i przenieść się do miejsca, w którym moi przyjaciele będący osobami LGBT+ mogą czuć się komfortowo i nie będą tłamszeni przez władze. Wiadomo, że wielu przedstawicielom Pokolenia Z łatwiej zebrać się na odwagę, by wyjść z szafy. Ale w Polsce, jak na razie, nie mogą liczyć ani na tolerancję, ani na jakiekolwiek wsparcie ze strony rządu. Boli mnie też, że w Polsce programy socjalne są głównie dla rodzin wielodzietnych i osób starszych. Nie mam nic przeciwko, ale gdzie jest wsparcie dla młodych ludzi, którzy latami studiują, a potem pracują, stawiając na rozwój osobisty? To są ludzie, którzy tworzą dobrze prosperujące społeczeństwo, ale nie otrzymują nic w zamian od rządu. Zwolnienie z podatku do 26. roku życia to jeden wielki żart. W końcu prawdziwe życie zawodowe zaczyna się dopiero po studiach, czyli w wieku 26 lat. Jedyne co przemawia za pozostaniem w Polsce to rodzina - to już moje zdanie.
Pokolenie Z w Rumunii: "Jest wiele do zmiany"
Młodzi ludzie w Rumunii, która według IOM znajduje się w pierwszej dwudziestce krajów na świecie o największej emigracji, mają podzielone opinie na temat pozostania w kraju. Zjawisko emigracji nabrało tempa zwłaszcza po wejściu Rumunii do Unii Europejskiej. Wielu z tych, którzy wyjechali, to młodzi ludzie szukający lepszego życia w krajach zachodnich.
Rumuński serwis informacyjny PROTV przeprowadził ankietę wśród tamtejszych przedstawicieli pokolenia Z. Młodzi zostali zapytani m.in. o to, czy po ukończeniu studiów planują wyjechać z kraju na stałe? Ich zdania są podzielone.
"Myślałam o tym całkiem poważnie, ale chcę doświadczyć innej kultury tylko przez rok lub dwa. Lubię nasz kraj, nawet jeśli jest wiele rzeczy do zmiany, ale możemy coś z tym zrobić" - stwierdziła Miruna.
"Zdecydowanie nie. Może na studia magisterskie, rok lub dwa. To w końcu doświadczenie, wymiana kulturowa i o tym myślę. Ale zdecydowanie nie sądzę, żebym oderwała się od rodziny, przyjaciół, wszystkiego tutaj. Nawet jeśli Rumunia niekoniecznie zmierza we właściwym kierunku, są rzeczy, które cię tu trzymają" - uważa Anda.
Z drugiej strony pojawiają się też osoby, które tylko czekają na możliwość wyjazdu za granicę.
"Zdecydowanie myślałam o tym od dłuższego czasu. Już w liceum chciałam wyjechać na studia za granicę, ale nie miałam takiej możliwości. Na pewno pojadę i wątpię, że wrócę" - mówi stanowczo Roxana.
Zapytana o to, co należy poprawić Rumunii, by zmieniła zdanie wskazała:
"Wszystko. Przede wszystkim powinniśmy się zmienić, bo nieprawidłowości jest mnóstwo, a my nie robimy nic, żeby podjąć działania i coś zmienić. I wszystko, od służby zdrowia po edukację, gospodarkę, płace. Przede wszystkim wynagrodzenia. Są bardzo niskie jak na pracę, którą wykonujemy" - wyjaśniła Roxana.
Młodzi Bułgarzy wolą zostać w kraju
Badanie przeprowadzone w Bułgarii wykazało, że tylko 7 proc. młodych osób w wieku od 16 do 25 lat jest zdecydowanych na zawsze wyjechać z kraju. Z drugiej strony aż 55 proc. respondentów "pod żadnym pozorem" nie opuściłoby ojczyzny. Natomiast prawie 38 proc. respondentów wyjechałoby tylko tymczasowo - na studia lub do pracy.
Dla porównania, 10 lat temu odsetek młodych ludzi w tej samej grupie wiekowej, którzy uważali, że opuszczą Bułgarię na zawsze, był dwukrotnie wyższy (14,5 proc.), co pokazuje trwały trend zmiany postaw młodych ludzi w tym kraju. Potwierdzają to również opinie młodych Bułgarów, z którymi rozmawiał serwis Vbox7.
"Byłem za granicą, ale czuję, że należę do Bułgarii. Nie mogę powiedzieć, że wszystko jest tu idealne, ale widzę szansę na zmiany" - komentuje jedna z osób.
"Mam tu rodzinę, przyjaciół, lubię miejsce, w którym dorastałam - urodziłam się w mieście róż, Kazanłyku. Chcę mieszkać w Bułgarii" - mówi kolejna.
Twardogłowi zwolennicy marzenia o wyjeździe na studia, do pracy i rozwoju w obcym kraju wymieniają wiele argumentów przemawiających za opuszczeniem Bułgarii. Wskazują przy tym znacznie bardziej rozwiniętą kulturę, mentalność ludzi, a nawet jedzenie. Jeśli chodzi o kraje, w których chcieliby zamieszkać, wskazują: Francję, Niemcy, Portugalię, Hiszpanię, a nawet kraje skandynawskie, takie jak Norwegia.
"Mieszkałam w Paryżu i wyobrażam sobie życie tam ponownie. Na pewno nie w Bułgarii" - wskazuje jedna z osób.
"Za granicą - świat na zewnątrz jest znacznie bardziej rozwinięty" - dodaje kolejna.
Wśród tej samej grupy osób jest również bardziej elastyczny typ młodzieży. Uważają, że jeśli warunki polityczne w kraju się zmienią, to zostaną. Jednak nie wszyscy zgadzają się z opinią, że zagranica jest "oazą" wyższych zarobków, wskazując, że nawet w Bułgarii można zarobić wysokie pensje, o ile ma się odpowiednie umiejętności.
W temacie generacja z
- Boomer poszedł na 18. urodziny. Przeżył szok, że rocznik '06 zna Lady Pank
- Dlaczego młodzi głosowali na Trumpa? Samokrytyka (części) Demokratów
- Moda na przeszłość: Czemu Gen Z tęskni za czasami, których nie pamięta?
- Rusza platforma edukacyjna Skills4Future i kolejna edycja programu Youth EmpoweredMat. Sponsorowany
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos