Polityczne skutki kryzysu klimatycznego. Nowa granica między państwami
Granica między Szwajcarią a Włochami była historycznie wytyczona przez alpejskie lodowce. Ich topnienie, spowodowane wzrostem średnich temperatur, wymusiło konieczność zmiany tych ustaleń.
Lodowce w Europie, najszybciej ocieplającym się kontynencie na świecie, cofają się w przyspieszonym tempie z powodu kryzysu klimatycznego spowodowanego działalnością człowieka. Duże odcinki granicy szwajcarsko-włoskiej są historycznie wyznaczone przez grzbiety lodowców lub obszary wiecznego śniegu. Topnienie spowodowało przesunięcie tych naturalnych granic, co doprowadziło do tego, że oba kraje były zmuszone skorygować granice.
Podobne
- Skurczy się lista dziedzictwa kulturowego UNESCO? Skutki kryzysu klimatycznego
- Ile kosztuje kryzys klimatyczny? Naukowcy podali kwotę
- Dramatyczne dane. Lodowce znikają coraz szybciej
- Rządy dopłacają do kryzysu klimatycznego. Krytykuje je Bank Światowy
- Groźny wirus jest już w Europie. To wina kryzysu klimatycznego
Topnieją graniczne lodowce w Alpach
Szwajcaria oficjalnie zatwierdziła porozumienie w sprawie zmian w 27 września, Włochy nie zrobiły jeszcze tego samego. Porozumienie zostało opracowane przez wspólną szwajcarsko-włoską komisję w maju 2023 r. Jak podała agencja informacyjna Bloomberg, nowe granice zostały ustalone w zgodzie z interesami ekonomicznymi obu krajów.
Zmiana dotyczy m.in. słynnego austriackiego ośrodka narciarskiego Zermatt. Włochy i Szwajcaria zgodziły się wytyczyć granicę wokół punktów orientacyjnych Testa Grigia, Plateau Rosa, Rifugio Carrel i Gobba di Rollin. Wszystkie znajdują się w pobliżu szczytu Matterhorn. Wyklarowanie granic w nowych realiach klimatycznych ma też pomóc obu krajom ustalić, który z nich jest odpowiedzialny za utrzymanie określonych obszarów naturalnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
FAGATA O SWOIM EX, ZAŁOŻONYM 0NLYFANS I SWOJEJ PRZYSZŁOŚCI | Vibez Talk
Lodowce znikają w zawrotnym tempie
Statystyki opublikowane we wrześniu ubiegłego roku wykazały, że lodowce Szwajcarii straciły 4 proc. swojej objętości w 2023 r., co stanowi drugą największą stratę w historii, po rekordowym topnieniu w 2022 r., które sięgnęło 6 proc. Eksperci przestali mierzyć lód na niektórych ze szwajcarskich lodowców, ponieważ nie ma tam już żadnego. Eksperci z Włoch stwierdzili w tym miesiącu, że lodowiec Marmolada, który jest największym i najbardziej symbolicznym lodowcem Dolomitów, może całkowicie stopnieć do 2040 r. w wyniku wzrostu średnich temperatur.
Źródło: theguradian.com
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos