przemoc
Interweniowali w ukraińskiej rodzinie. To naprawdę wydarzyło się w Polsce
Jak usunąć nagie zdjęcie z internetu? Tak działa "Take It Down"

Twoje nagie zdjęcia trafiły do sieci. Tak możesz szybko się ich pozbyć

Źródło zdjęć: © Take It Down, YouTube
Anna RusakAnna Rusak,01.03.2023 13:15

Sexting i cyberprzemoc, która opiera się na wrzucaniu do sieci intymnych zdjęć innych osób, to poważny problem. Teraz użytkownicy będą mogli anonimowo usunąć swoje nagie i intymne zdjęcia z sieci. Wszystko dzięki "Take It Down", które współfinansuje Meta.

Przemoc w sieci to nie tylko wszechobecny hejt, który w książce próbowała obrazować Maja Staśko. To również naruszanie czyjeś prywatności i intymności, chociażby poprzez przesyłanie dick picków czy zamieszczanie nagich zdjęć bez czyjejś zgody.

Warto przypomnieć np. o tym, co niedawno spotkało streamerki na Twitchu. Dziewczyny dowiedziały się, że za pomocą sztucznej inteligencji ktoś, bez ich zgody, umieścił ich wizerunki w filmach pornograficznych. Teraz naruszanie czyjeś prywatności w ten sposób ma być zwalczane dzięki inicjatywie "Take It Dow".

Cyberprzemoc to poważny problem

Chłopak 15-letniej Kariny miał wrzucić do sieci jej nagie zdjęcia. Dziewczyna popełniła samobójstwo. 17-letnia Nikola z Olsztyna w 2017 roku bawiła się ze znajomymi na imprezie. Jej koledzy nagrali wideo i wrzucili je do internetu. Gdy film pojawił się w sieci, Nikola targnęła się na swoje życie. Dziewczyna podobno była na nim naga.

Tak, historie takie jak te, które możemy kojarzyć z różnych filmów czy seriali, dzieją się również w prawdziwym życiu. Jak informują badania z 2018 roku, na które powołuje się portal National Geographic, co ósme dziecko pada ofiarą sextingu. Teraz możemy w końcu sensownie walczyć z taką formą cyberprzemocy.

Amerykańska organizacja non-profit "National Center for Missing & Exploited Children" uruchomiła stronę takeitdown.ncmec.org. Dzięki niej młodzi ludzie mogą bezpłatnie i anonimowo usunąć z sieci swoje zdjęcia o charakterze seksualnym. Strona jest częściowo finansowana przez Metę.

trwa ładowanie posta...

Jak usunąć swoje intymne zdjęcie z sieci?

Działanie "Take It Down" jest dość proste. By usunąć nagie zdjęcie z sieci, musimy posiadać kopię zdjęcia lub filmu. Następnie wgrywamy je na stronę, a ona przypisuje mu unikalny "cyfrowy odcisk palca". Dzięki temu zdjęcie może zostać wykryte na portalach takich jak Instagram czy Pornhub.

Następnie zdjęcie zostaje usunięte lub podejmowane są działania, które mają ograniczyć jego rozpowszechnianie. Oczywiście niestety nie można usunąć obrazu z urządzenia użytkownika, który je zamieścił, ale można skasować je w sieci. Organizacja zapewnia, że dba o prywatność użytkowników, a zdjęcia nie są przeglądane. Wszystko odbywa się anonimowo.

"Podobno w internecie nic nie ginie. My chcemy to zmienić. Przeszłość nie musi definiować naszej przyszłości. W związku z tym postanowiliśmy zaoferować swoją pomoc" - powiedział w opublikowanym oświadczeniu Gavin Portnoy, wiceprezes ds. komunikacji NCMEC, cytowany przez USA Today.

NCMEC Presents: Rewind

Jak skorzystać z "Take It Down"?

Jak informują twórcy strony, od poniedziałku, czyli od momentu, w którym uruchomiono "Take It Down", wpłynęło ponad 200 zgłoszeń. Z witryny mogą korzystać osoby poniżej 18. roku życia i jest ona dostępna dla użytkowników na całym świecie. Jeśli jesteście starszymi osobami, zmagającymi się z podobnym problemem, możecie skorzystać ze strony stopncii.org.

Od teraz nie tylko wasze intymne zdjęcia, zamieszczone wbrew wasze woli, mogą zniknąć z Instagrama czy Facebooka. "Take It Down" współpracuje również ze stronami dla dorosłych, takimi jak Pornhub czy OnlyFans.

Działanie "Take It Down" jest naprawdę bardzo ważne. Sexting i cyberprzemoc mogą naprawdę negatywnie odbijać się na zdrowiu psychicznym młodych ludzi. Do tego, jak widać na przywoływanych na początku przykładach, mogą prowadzić nawet do śmierci. Dobrze, że w internecie jednak coś czasem zginie.

trwa ładowanie posta...

Źródło: USA Today, Ofemin, Na Temat, o2, National Geographic

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
Komentarze (0)
arrow
Tysiące osób na ulicach. Protesty w obronie maltretowanej dziewczyny