Transpłciowa Joanna wygrywa w sądzie ze Zbigniewem Ziobrą. "Przełomowy wyrok"
Sąd Najwyższy jest pewien. Osoby transpłciowe powinny być chronione przed dyskryminacją przez prawo w miejscu zatrudnienia. Sąd Najwyższy przyznał rację transpłciowej Joannie i oddalił kasację skargę nadzwyczajną Zbigniewa Ziobry, Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości.
W 2020 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał orzeczenie w sprawie Joanny Żelek, która starała się o pracę recepcjonistki w firmie ochroniarskiej. Transpłciowa kobieta pozwała swojego niedoszłego pracodawcę za dyskryminację w dostępie do zatrudnienia ze względu na tożsamość płciową. I wygrała.
Podobne
Wtedy Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro postanowił wnieść skargę nadzwyczajną, czyli oddanie prawomocnego orzeczenia do kontroli Sądu Najwyższego. Skarga Ziobry została oddalona.
Sprawa transpłciowej Joanny i firmy ochroniarskiej
Gdy Joanna brała udział w procesie rekrutacyjnym firmy ochroniarskiej była jeszcze przed formalną korektą płci. Oznacza to, że w jej dokumentach wciąż widniały niezgodne z jej tożsamością płciową dane męskie. Przypomnijmy, że korekta płci jest w Polsce naprawdę trudna i osoby, które się na nią decydują - nawet po operacyjnej i hormonalnej terapii - muszą pozwać rodziców.
Joanna pozytywnie przeszła rekrutacje i jeszcze tego samego dnia przydzielono jej żeński uniform, bo firma ostatecznie zdecydowała, że transpłciowa kobieta może pracować jedynie w męskim mundurze. Żelek odmówiła i skierowała sprawę do sądu, pozywając niedoszłego pracodawcę o dyskryminację w dostępie do zatrudnienia ze względu na tożsamość płciową.
Sąd Okręgowy w Warszawie 29 września 2020 roku wydał orzeczenie w sprawie. Potwierdził, że Joanna doznała dyskryminacji bezpośredniej i molestowania ze strony pracodawcy. To była pierwsza w Polsce sprawa, w której sąd potwierdził, że osoby transpłciowe są chronienie przez prawo przed dyskryminacją w pracy.
Zbigniew Ziobro kontra transpłciowa Joanna. Skarga nadzwyczajna
Wtedy sprawą zainteresował się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który jest jednocześnie Prokuratorem Generalnym. Wniósł skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego na wyrok warszawskiego sądu okręgowego.
8 grudnia Sąd Najwyższy jednak ją oddalił. Tym samym wyrok nie może być już podważony, a Joanna ostatecznie całkowicie wygrała z pracodawcą.
Jak podkreśla adwokat Paweł Knut z Kancelarii Knut Mazurczak Adwokaci, jeden z pełnomocników Joanny Żelek, wyrok udowadnia, że osoby transpłciowe są chronione przed dyskryminacją w miejscu zatrudnienia.
- Wygrana pani Joanny Żelek już na zawsze wytycza standardy ochrony i traktowania, którego osoby transpłciowe mogą oczekiwać od swoich pracodawców. Tego wyroku Zbigniew Ziobro już nie podważy – zaznaczył adwokat cytowany przez KPH.
Źródło: KPH
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku