Matka Boska z tęczą i bananem

Tęczowa Maryja może jeść banana. Ordo Iuris przegrywa w sądzie

Źródło zdjęć: © Vibez.pl, Wikipedia - Aneta Lazurek / Canva, Wikipedia - Aneta Lazurek
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,23.12.2022 11:15

Wizerunek Matki Boskiej z tęczową aureolą i bananem w ustach jest dla prawników z Instytutu Ordo Iuris profanacją. Z tą interpretacją nie zgodził się gdański sąd, który uniewinnił oskarżonego uczestnika manifestacji LGBTQ+ z 2019 roku.

Sytuacja miała miejsce podczas manifestacji LGBTQ+ w Gdańsku w 2019 roku. Mężczyzna zmierzający na wydarzenie miał na sobie koszulkę z nadrukiem przedstawiającym Matkę Boską Częstochowską z bananem w ustach. Ponadto wizerunek Maryi znajdował się na tęczowym tle symbolizującym społeczność LGBT+.

Matka Boska z bananem i tęczą

Szczegóły sprawy przypomina "Puls Gdańska". Obraz był formą protestu, która odnosiła się do wydanej wcześniej decyzji dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie o usunięciu z wystawy wideoinstalacji ukazującej kobietę jedzącą banana. Przerobiony obraz Matki Boskiej Częstochowskiej był jednym z wielu, które pojawiły się w czasie internetowej akcji #BananaGate.

trwa ładowanie posta...

Sprawa tęczowej Matki Boski z bananem w sądzie

Prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe akt oskarżenia przeciwko uczestnikowi manifestacji. Zarzuciła mężczyźnie, że publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Oskarżycielem posiłkowym była radna Prawa i Sprawiedliwości Anna Kołakowska wraz z mężem. Wspierał ich ultrakonserwatywny Instytut Ordo Iuris.

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe uniewinnił oskarżonego. Z decyzją wymiaru sprawiedliwości nie zgodzili się prawnicy z Ordo Iuris, którzy złożyli apelację. Próbowali wykazać, że Matka Boska z tęczową aureolą nie może jeść bananów, bo to profanacja. Sąd Okręgowy w Gdańsku nie przychylił się do takiej interpretacji i uznał, że każdy może jeść banany, nawet osoby otoczone kultem religijnym.

Sąd odrzucił apelację Ordo Iuris

O wyroku w sprawie apelacyjnej poinformował 22 grudnia obrońca oskarżonego. - Sąd w Gdańsku po raz kolejny uznał, iż wizerunek Tęczowej Matki Boskiej z bananem w ustach nie obraża czyichkolwiek uczuć religijnych - powiedział portalowi "ASZdziennik" adwokat Marcin Pawelec-Jakowiecki, który bronił oskarżonego.

Pawelec - Jakowiecki podzielił się na Instagramie fragmentami uzasadnienia sądu: "Zachowanie oskarżonego mogło być tak zinterpretowane jedynie przez osoby, które nie znały ówczesnych realiów. (...) To co umyka pokrzywdzonym to to, że art. 196 [Obraza uczuć religijnych - red.] nie chroni tego, co boskie, tylko to, co ludzkie"

"Rozpatrywanie, czy dany element jest obraźliwy, można realizować tylko w oparciu o wrażliwość przeciętnego człowieka, a nie konkretnego pokrzywdzonego. Za przeciętnego człowieka uważa się osobę tolerancyjną i otwartą, również w kwestii seksualności, a pokrzywdzeni wyraźnie tacy nie byli" - miał stwierdzić sąd w sprawie Tęczowej Maryi z bananem w ustach.

Matka Boska z bananem i tęczą
Matka Boska z bananem i tęczą (Instagram)
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 6
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 3