Polska musi zalegalizować pary jednopłciowe. Przełomowy wyrok
Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał orzeczenie w sprawie z 2017 r. Polska łamie Europejską konwencję praw człowieka.
12 grudnia Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu (ECHR) wydał wyrok w sprawie pięciu par jednopłciowych, które zaskarżyły Polskę w 2017 r i w 2018 r. Geje i lesbijki z Łodzi, Krakowa i Warszawy zaskarżyli do Trybunału brak jakiejkolwiek formy prawnej ochrony par tej samej płci w Polsce.
Podobne
- Wyrok za zniszczenie homofobusa. Internet zapłonął
- Wyrwała tęczową torbę, dostała surowy wyrok. Ordo Iuris apeluje
- Poseł szczuje na gender. "To pierwszy krok kampanii politycznej"
- Barbara Nowak ma nowego wroga. Czym zawinił francuski komiks?
- Jak nie robić tęczowego marketingu. Kpina z (braku) praw osób LGBT+
Skarżący utrzymywali, że brak takiej ochrony jest naruszeniem Europejskiej konwencji praw człowieka, w szczególności jej art. 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) i art. 14 (zakaz dyskryminacji). Polska ratyfikowała Konwencję w 1993 r. ECHR 12 grudnia 2023 r. potwierdził, że brak możliwości zawarcia w Polsce formalnego związku przez osoby tej samej płci jest naruszeniem Konwencji.
Trybunał orzekł, że Polska musi zalegalizować związki jednopłciowe
Trybunał uznał, że: "państwo polskie przekroczyło swoje uprawnienia dyskrecjonalne i nie wywiązało się z obowiązku zapewnienia, że skarżący mieli określone ramy prawne zapewniające uznanie i ochronę ich związków jednopłciowych.".
W wyroku czytamy również: "Uchybienie to spowodowało niezdolność skarżących do uregulowania podstawowych aspektów ich życia i stanowiło naruszenie ich prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego."
Stosunkiem głosów sześć do jednego Trybunał orzekł, że doszło do naruszenia Europejskiej konwencji praw człowieka w zakresie poszanowania życia prywatnego i rodzinnego (art. 8). Zdanie odrębne zgłosił sędzia z Polski Krzysztof Wojtyczek. Pozostali sędziowie i sędzinie orzekający w sprawie pochodzą z Czarnogóry, San Marino, Słowacji, Szwecji, Węgier i z Włoch.
Sukces organizacji wspierających mniejszość LGBTQ+
W sprawę była aktywnie zaangażowana Koalicja na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej. Jej członkami są Stowarzyszenie Miłość nie wyklucza, Kampania Przeciw Homofobii, pracujące pro bono kancelarie prawne (Kancelaria prawna Pietrzak Sidor & Wspólnicy oraz Tataj Górski Adwokaci) oraz Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego i Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Aby mieć podstawy formalne do zgłoszenia spraw w ECHR, wszystkie pary musiały podjąć najpierw próbę zarejestrowania związków w Polsce. Po odmowach w Urzędach Stanu Cywilnego zaskarżały je do kolejnych instancji polskiego sądownictwa.
Obowiązek wykonania orzeczenia ECHR spoczywa na rządzie pozwanego państwa. Informacja o jego wykonaniu powinna trafić do Komitetu Ministrów Rady Europy. W razie konieczności Komitet może uchwalić rezolucję wzywającą państwo do postępowania zgodnego z wyrokiem Trybunału.
Źródło: echr.coe.int
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku