j.k. rowling
Rowling wygrała plebiscyt, który nie istnieje? Guardian komentuje, choć nie rozwiewa wątpliwości
Dlaczego J.K. Rowling usunęła tweet o Stephenie Kingu?

Rowling przeprasza za transfobię? Pisarka nie przejmuje się fanami

Źródło zdjęć: © Daniel Ogren / Wikimedia Commons
Anna RusakAnna Rusak,15.02.2023 14:30

W lutym wystartuje podcast, który będzie opowiadał o życiu J.K. Rowling. W zapowiedzi "The Witch Trials of JK Rowling" pisarka twierdzi, że nigdy nie chciała nikogo urazić. Czy w końcu przeprosi za swoje transfobiczne wypowiedzi?

W związku z premierą gry "Hogwarts Legacy" powrócił problem związany z transfobią pisarki J.K. Rowling, która stworzyła świat "Harry’ego Pottera". Aktywiści już przed wydaniem "Dziedzictwa Hogwartu" apelowali, by nie kupować gry, a do protestu dołączyli również streamerzy na Twitchu.

Do tych wszystkich kwestii Rowling najprawdopodobniej odniesie się w podcaście "The Witch Trials of JK Rowling", który ma się koncentrować na postaci autorki, jej przekonaniach i historii, w tym jej podejściu do transpłciowości. W zapowiedzi materiału pisarka twierdzi, że została źle zrozumiana i nie chciała nikogo urazić.

J.K. Rowling i transfobia

J.K. Rowling od paru lat znana jest nie tylko dzięki opowieściom o "Harrym Potterze", ale również przez swoje transfobiczne komentarze. Pisarce nie podoba się wyrażenie "osoby z macicami". Wielokrotnie we wpisach na Twitterze czy wywiadach podkreślała, że nie uznaje osób transpłciowych.

Szczegóły jej transfobicznej historii opisywaliśmy przy okazji komentarza Daniela Radcliffa, aktora wcielającego się w postać Harry’ego, który krytykował przekonania Rowling. Nie był jedyny. Od pisarki odcięło się sporo osób związanych ze światem Pottera i jak widać nie byli to tylko fani Hogwartu. Emma Watson, filmowa Hermiona, również otwarcie krytykuje Rowling.

trwa ładowanie posta...

Podcast o J.K Rowling - przeprosi za transfobię?

W najnowszym podcaście "The Witch Trials of JK Rowling" mamy dowiedzieć się więcej na temat pisarki, jej przekonań i stanowiska w stosunku do osób transpłciowych. W zapowiedzi rozmowy możemy usłyszeć, jak autorka mówi, że została źle zrozumiana i wcale nie chciała nikogo zdenerwować. Wychodzi też na to, że nie za bardzo przejęła się utratą fanów.

"Nigdy nie chciałam nikogo zdenerwować. Zejście z piedestału nie wywołało jednak we mnie dyskomfortu. To coś, co interesowało mnie na przestrzeni tych 10 lat, a na pewno od ostatnich kilku, dwóch, trzech lat, szczególnie w mediach społecznościowych. Ludzie mówili, że zrujnowałam moje dziedzictwo. Mogłam być nieustannie kochana, ale zdecydowałam się to powiedzieć. I sądzę, że ludzie nie mogli mnie bardziej nie zrozumieć" - mówi w rozmowie Rowling, odnosząc się do swojego spojrzenia na transpłciowość.

trwa ładowanie posta...

Kontrowersje wokół podcastu o J.K. Rowling

Pierwszy odcinek podcastu o Rowling będzie dostępny 21 lutego. Już teraz pojawiły się jednak pierwsze kontrowersje związane z wywiadem. Rozmowy z pisarką przeprowadza aktywistka Megan Phelps-Roper, która do 2012 roku była związana z kościołem baptystów w Westboro. Ten fakt nie jest bez znaczenia. Jak podaje "Pink News", ta wspólnota uważana jest za jedną z bardziej nienawistnych grup w Stanach Zjednoczonych. Kościół w Westboro znany jest również z homofobii, transfobii i islamofobiii.

Choć prowadząca rozmowę odcięła się od baptystów i ich przekonań, wielu ma wątpliwości co do jej bezstronności. W zapowiedzi podcastu Megan porównuje Rowling do Boga oraz nazywa "rodzajem świętej", co budzi wątpliwości na temat tego, w jaki sposób będzie przedstawiała pisarkę. Biorąc to pod uwagę, J.K. Rowling w podcaście najpewniej będzie po prostu chajzerowała. Przyzna, że nikogo nie chciała urazić, ale zaraz potem powie coś transfobicznego i uda, że to wcale nie szkodzi. Na prawdziwe przeprosiny chyba nie ma co liczyć.

"J.K. Rowling jest prawdopodobnie autorką odnoszącą największe sukcesy w historii wydawniczej z wyjątkiem Boga" - pisze w zapowiedzi podcastu o J.K. Rowling aktywistka Megan Phelps-Roper.

trwa ładowanie posta...

Źródło: thefp.com, Pink News

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Anonymous,zgłoś
Pani Rowling po prostu nie chce stracić pieniędzy od tych bądź co nie bądź klientów i słabych psychicznie ludzi którzy dają sobie narzucać poglądy poprzez kulturę popularną
Odpowiedz
1like0dislike
Zadumany.,zgłoś
0.3 promila populacji - grupka ludzi cierpiących na chorobę psychiczną jaką są zaburzenia autoidentyfikacji płciowej chce narzucać swój punkt widzenia reszcie...
Odpowiedz
12like2dislike
Komentarze (2)
arrow
"Hogwarts Legacy" zarobiło swoje. Bojkot Rowling nie przynosi skutków?