Co czytają młodzi? Raport o stanie czytelnictwa w Polsce
Pojawił się raport "Stan czytelnictwa w Polsce w 2022" Biblioteki Narodowej. Wnioski są mało optymistyczne, ale jest jedna dobra informacja. Po jakich autorów i autorki najczęściej sięgają Polki i Polacy?
Raport Biblioteki Narodowej dotyczący stanu czytelnictwa w Polsce zazwyczaj wygląda tak samo. Od paru lat wyciągamy z niego wniosek, że Polacy nie czytają, potem organizujemy akcje promujące czytelnictwo, a w kolejnym roku orientujemy się, że niewiele one dały.
Podobne
- Rowling przeprasza za transfobię? Pisarka nie przejmuje się fanami
- Remigiusz Mróz fanem "Rodziny Monet"? Autor szuka podpowiedzi
- Culturomaniaczka o rynku literackim. "Brakuje mi reprezentacji" [WYWIAD]
- Julia Żugaj o książkach. "Rok temu nie były popularne"
- "Dawno temu w Warszawie". Żulczyk zrobił fanom wielką niespodziankę
Choć raport "Stan czytelnictwa w Polsce" analizujący 2022 r. nie wnosi niczego nowego, jest jedna dość istotna zmiana, którą warto odnotować. Coraz więcej nastolatków czyta. Skąd bierze się ten wzrost i po jakie książki najczęściej sięgają Polacy?
Raport o stanie czytelnictwa
Z raportu Biblioteki Narodowej wynika, że jesienią 2022 r. po co najmniej jedną książkę sięgnęło 34 proc. badanych w wieku co najmniej 15 lat. To tyle samo, co w roku 2021. Oznacza to, że drobny wzrost czytelnictwa, który zanotowaliśmy w trakcie pandemii, nie był początkiem trendu wzrostowego.
"Książki w postaci papierowej lub cyfrowej czytają przede wszystkim osoby najlepiej wykształcone i uczące się (58 proc. absolwentów szkół wyższych, 14 proc. osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym). Tak jak w poprzednich latach, kobiety czytają książki częściej niż mężczyźni, a różnica ta jest wciąż bardzo wyraźna (odpowiednio 42 proc. i 26 proc.)" - czytamy na stronie Biblioteki Narodowej.
Raport o stanie czytelnictwa - co czytają Polacy?
Jeśli chodzi o nasz czytelniczy repertuar to przeważają kryminały i książki sensacyjne. Coraz rzadziej sięgamy za to po fantastykę. Na pierwszym miejscu najbardziej poczytnych autorów i autorek znajduje się Remigiusz Mróz. Drugie miejsce przypada Henrykowi Sienkiewiczowi, a trzecie J. K. Rowling.
Tak, mimo licznych kontrowersji związanych z pisarką i jej transfobicznymi poglądami, powieści Rowling wciąż cieszą się sporą popularnością. W 2021 r. znajdowała się dopiero na 14. miejscu w rankingu, więc trzeba przyznać, że zainteresowanie Rowling raczej rośnie, niż maleje.
Taki wzrost popularności może być związany z wypuszczeniem gry "Hogwart's Legacy". Mocna pozycja pisarki raczej się nie zmieni. Prawdopodobnie po wypuszczeniu serialu na podstawie "Harry'ego Pottera" autorka znajdzie się jeszcze wyżej w rankingu czytelnictwa.
Raport o stanie czytelnictwa - młodzi czytają więcej
Jednym pocieszający wnioskiem z raportu o stanie czytelnictwa jest ten dotyczący młodzieży. Wychodzi na to, że coraz więcej nastolatków sięga po książki. W zeszłym roku 72 proc. młodych ludzi w wieku 15-18 lat zadeklarowało, że czyta. W 2021 r. było ich tylko 60 proc. Co więcej, 18 proc. nastolatków przeczytało siedem i więcej książek.
To zainteresowanie młodych książkami widać też na książkowych galach. Na Bestsellerach Empiku pojawiła się nawet nowa kategoria Young Adult, w której w tym roku wygrała Katarzyna Barlińska "Pizgacz" za pierwszą część trylogii "Hell", czyli "Start a Fire. Runda pierwsza".
Wydaje mi się, ten wzrost zainteresowania książkami z kategorii Young Adult może przekładać się na te wyższe wyniki czytelnictwa wśród nastolatków. Jeśli tak rzeczywiście jest, warto byłoby wesprzeć tego typu projekty i książki, by młodzi coraz chętniej po nie sięgali.
Źródło: Biblioteka Narodowa
Popularne
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Wersow wypuściła "Dorosłe serce". Śpiewa, że otrzymała chłód
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- Katy Perry poleci w kosmos. Kiedy wróci na Ziemię?
- Bombardiro Crocodilo i inne brainroty AI. Ten trend wyżre ci mózg
- Sylwester Wardęga przegrał z Marcinem Dubielem. Musi zapłacić 350 tys. zł?
- Gimpson (Gimper) ogłosił swój ostatni koncert. Klub wyprzedał W GODZINĘ
- Djo i psychodelia z drugiej ręki. Pogubiona treść w "The Crux" [RECENZJA]