J.K. Rowling Daniel Radcliffe transpłciowość

Daniel Radcliffe, filmowy Harry Potter, krytykuje J.K. Rowling

Źródło zdjęć: © Twitter, Wikipedia
Anna RusakAnna Rusak,03.11.2022 16:30

Daniel Radcliffe wielokrotnie wspierał społeczność LGBTQ+. Teraz tłumaczy, czemu zdecydował się publicznie skrytykować J.K. Rowling i jej transfobiczne komentarze.

J.K. Rowling, autorka serii powieśći o Harrym Potterze wielokrotnie była krytykowana. Przypomnijmy, że pisarce nie podał się termin "osoby menstruujące. Wiele osób zarzucało jej transfobię i odcięło się od niej.

Wielu aktorów z serii filmów o Harrym Potterze krytykowało wypowiedzi Rowling. Zrobiła to m.in. Emma Watson, wcielająca się w rolę Hermiony Granger. Teraz głos zabrał Daniel Radcliffe, który odgrywał główną rolę.

Transfobia J.K Rowling

Choć początkowo do wizerunku J.K Rowling nikt nie mógł się przyczepić, w 2019 roku pisarka zniechęciła do siebie sporą rzeszę fanów. Wszystko przez to, że apelowała o wspieranie Mayi Forstater, czyli ekspertki podatkowej, która została zwolniona z pracy za niewłaściwe traktowanie osób transpłciowych.

trwa ładowanie posta...

Od tego czasu transfobiczne wpisy pisarki na Twitterze stały się częstsze. W 2020 roku Rowling napisała, że nie podoba jej się sformułowanie "osoby menstruujące", który odnosi się zarówno do kobiet, jak i menstruujących osób transpłciowych. Wtedy ironicznie pytała, jakiego słowa powinniśmy używać zamiast "kobiety" i proponowała: "Wumben? Wimpund? Woomud?".

trwa ładowanie posta...

Daniel Radcliffe, filmowy Harry Potter, o transfobii

Wtedy też aktorzy, którzy występowali w "Harrym Potterze" postanowili odnieść się do całej sprawy. Był rok 2020, gdyRadcliffe napisał specjalnie oświadczenie, w którym wyrażał wsparcie dla osób trans.

"Kobiety transpłciowe to kobiety. Każde oświadczenie, które nie zgadza się z tym stwierdzeniem, wymazuje tożsamość i godność osób transpłciowych i jest sprzeczne z wszelkimi radami udzielanymi przez profesjonalne stowarzyszenia opieki zdrowotnej, które mają znacznie większą wiedzę na ten temat niż Rowling lub ja" – napisał Daniel na stronie organizacji Trevor Projekt.

trwa ładowanie posta...

Daniel Radcliffe: nie sądzę, że byłbym w stanie spojrzeć w lustro, gdybym nic nie powiedział

Teraz w wywiadzie dla "IndieWire" Radcliffe wrócił do sprawy. Wytłumaczył, czemu w tamtym momencie zdecydował się wesprzeć osoby transpłciowe i sprzeciwić się temu, o czym pisze Rowling.

Aktor tłumaczył, że czuł, że musi coś w tej kwestii powiedzieć, bo od momentu, gdy skończył pracę nad filmem o młodym czarodzieju, spotkał wiele queerowych i transpłciowych dzieciaków, młodych ludzi, którzy byli fanami produkcji.

- Gdy skończyliśmy Pottera, spotkałem tak wielu queerowych i transpłciowych dzieciaków i młodych ludzi, którzy bardzo się z nim identyfikowali. Widząc to, jak byli tego dnia ranieni, chciałem, aby wiedzieli, że nie wszyscy pracujący nad serią mają taki pogląd. To było naprawdę ważne. To było naprawdę ważne, ponieważ [już wtedy] od ponad 10 lat pracowałem z Trevor Projekt, więc nie sądzę, że byłbym w stanie spojrzeć w lustro, gdybym nic nie powiedział - mówi w wywiadzie Radcliff.

Warto dodać, że Projekt Trevor to organizacja charytatywna zajmująca się zapobieganiem samobójstwom osób LGBTQ+. Daniel współpracuje z nią od 2009 roku. Jego nieustające wsparcie dla społeczności osób LGBTQ+ i w szczególności ich transpłciowych członków.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 102