Rok więzienia za hejt w Internecie. Japonia reaguje na tragiczną śmierć celebrytki
Nawet rok więzienia i 10 tys. złotych grozi osobom, które nękają w sieci. To nowe, wyższe kary, które uchwalił japoński parlament. Do zmian w prawie przyczyniła się samobójcza śmierć gwiazdy telewizyjnej
13 czerwca japoński parlament uchwalił przepisy, zgodnie z którymi mowa nienawiści w Internecie będzie karana pozbawieniem wolności do jednego roku lub karą grzywny w wysokości 300 tys. jenów (ok. 10 tys. złotych) - podaje serwis wirtualnemedia.pl. Wcześniej hejterom groziła kara więzienia na okres do 30 dni i grzywna do 10 tys. jenów (ok. 350 zł).
Podobne
- Mówią dość hejterom. Tymi sposobami walczą o lepszy internet
- Jak nie zamienić się w zombie? Brainrot atakuje
- Zapłakany Krzysztof Gonciarz do hejterów: "Przeproście, gdy dorośniecie"
- Policjantka walczy z hejterami. Nagrała im zaskakujący film
- 50 tys. za hejt w internecie. Zaczęło się od zielonej sukienki
Przeciwnicy ustawy wyrazili obawę, że prawo ograniczy wolność słowa i możliwość krytyki rządzących. Zwolennicy argumentowali, że surowe przepisy są niezbędne, aby zahamować zjawisko cyberprzemocy w Japonii. Prawo weszło w życie dopiero po tym, gdy parlamentarzyści dodali przepis, że po upływie trzech lat od wejścia w życie ustawa zostanie ponownie zbadana pod kątem wpływu na wolność wypowiedzi.
Tragiczna śmierć gwiazdy telewizji
W ostatnich latach problem hejtu w Internecie zyskał na znaczeniu także w Japonii. Tamtejsze społeczeństwo doświadczyło szoku po tragicznej śmierci profesjonalnej zapaśniczki i gwiazdy telewizji Hany Kimury. 22-latka, która wystąpiła w reality show Netflixa pt. Terrace House, odebrała sobie życie w 2020 roku. W okresie poprzedzającym samobójstwo kobieta była ofiarą nękania w mediach społecznościowych.
300 zł za hejt, który doprowadził do samobójstwa
W sprawie Kimury do odpowiedzialności pociągnięto jedynie dwóch mężczyzn. Za pisanie obraźliwych postów pod adresem kobiety każdy z nich otrzymał 9 tys. jenów grzywny (ok. 300 zł). Trudno nie kryć zdumienia tak rażąco niską karą za czyn, który mógł mieć wpływ na tragiczną decyzję gwiadzy.
Matka Kimury po samobójstwie córki rozpoczęła kampanię na rzecz wprowadzenia surowszych przepisów do zwalczania mowy nienawiści w Internecie. Po śmierci celebrytki japońscy urzędnicy zobowiązali się zająć zjawiskiem cyberprzemocy i przyśpieszyć rządowe prace nad odpowiednimi przepisami. Efekt tych działań poznaliśmy 13 czerwca, gdy japoński parlament znowelizował prawo dotyczące nękania w sieci.
How A Netflix Show Killed Hana Kimura
Źródła: wirtualnemedia.pl/cnn.com
Popularne
- "Best feeling, pozdro z fanem". O co chodzi w tym trendzie?
- Bombardiro Crocodilo i inne brainroty AI. Ten trend wyżre ci mózg
- Murcix wydaje własną książkę. Pomagała jej ghostwriterka
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- Kolekcja Magdy Butrym x H&M hitem Vinted. Kosmiczne ceny
- Lody Dre$$code oficjalnie ogłoszone. Co wiadomo o nowości?
- Julia Łach odpowiada Ostremu. "To będzie koniec tej historii"
- Kanye West o szokującej relacji z kuzynem. Miał wtedy 14 lat