Uzależniają bardziej niż alkohol. Jak social media odbierają radość życia?
Social media są nieodłącznym atrybutem Generacji Z. Jaką cenę ponosimy za błyskawiczny dostęp do listy znajomych, influencerów, celebrytów, newsów, ciekawostek i rozrywki?
Powiedzieć, że spędzamy online dużo czasu, to jak powiedzieć, że na Słońcu jest ciepło – brzmi jak lekkie niedopowiedzenie, prawda? Przez ostatni rok funkcjonowaliśmy wyłącznie w przestrzeni wirtualnej, gdzie pracowaliśmy, uczyliśmy się, zawieraliśmy znajomości, konsumowaliśmy kulturę, oglądaliśmy filmiki z kotami i śmialiśmy się z memów o Sasinie. Czy możliwe jest jeszcze życie bez internetu?
Podobne
- Jak wpływają na nas social media i telefony? [QUIZ]
- Jak poradzić sobie z brainrot? Oto sposoby na gnijący mózg
- Przetestowałem aplikację, która działa jak LSD. Teraz mój mózg się topi
- Khloé Kardashian o wykańczających standardach piękna, czyli jak social media wpływają na miliony kobiet
- Szkoły pozywają social media. Na liście TikTok, Instagram, Snapchat
Nawet jeśli przed pandemią niektórzy z nas starali się ograniczać czas spędzany w wymiarze wirtualnym, tak obecna sytuacja na świecie zmusiła nas wszystkich do uzależnienia się od smartfona i laptopa. W związku z tym powstały określenia na nieznane wcześniej schorzenia psychiczne, jak "Zoom zombie" czy "Zoom fatigue", które dotyczą przemęczenia wywołanego wideokonferencjami.
Naukowcy: Social media odbierają Gen Z radość życia
Social media mogą być bardziej uzależniające niż alkohol i papierosy – wynika z raportu opracowanego przez Królewskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego. Według badaczy korzystanie z mediów społecznościowych wiąże się ze zwiększonym poziomem niepokoju, stanów depresyjnych i gorszą jakością snu. Naukowcy stwierdzili, że aż 91% osób w wieku od 16 do 24 lat korzysta z platform społecznościowych.
Z raportu instytutu badawczego NASK wynika, że młodzi Polacy spędzają w sieci ponad 4 godziny dziennie. 59,4% badanych przyznało, że przeznacza ten czas na korzystanie z portali społecznościowych. Co szósty badany przyznał, że nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Jednocześnie 56% ankietowanych ma świadomość, że zbyt wiele czasu poświęca smartfonowi.
Wiele niepokojących danych dostarcza raport "Młodzi Cyfrowi". Z ankiety przeprowadzanej na respondentach w wieku 12-21 lat wynika, że:
- 33% nastolatków ocenia siebie jako osobę uzależnioną od mediów społecznościowych
- Co czwarty nastolatek uważa się za fonoholika
- Co dziesiąty badany przyznaje, że korzysta z telefonu cały czas
- Prawie połowa uczniów po przebudzeniu się w nocy od razu sięga po smartfon
- Co czwarty uczeń czuje się przeciążony nadmiarem informacji docierających do niego w sieci
- 28% uczniów czuje niepokój lub zdenerwowanie, gdy nie wie, co planują lub robią w sieci inni
- Co trzeci badany przyznał, że jego rodzic nie ma pojęcia, do czego dziecko używa internetu i smartfona
- Co piąty nastolatek określa swoje życie jako niezbyt szczęśliwe lub nieszczęśliwe
Jeśli chcecie przeczytać coś naprawdę dołującego na temat Generacji Z i social mediów, sięgnijcie po felieton Jana Śpiewaka. Socjolog – na podstawie filmu dokumentalnego Netflixa "Dylemat społeczny" – nakreśla szkic młodego pokolenia, które jest głównym bohaterem aktualnej rewolucji cyfrowej. Śpiewak pisze o tym, jak łatwo poddajemy się mechanizmom kontroli cyfrowych gigantów. Zbyt łatwo.
Głos Kendall Jenner głosem całego młodego pokolenia
Kendall Jenner w wywiadzie dla "Vogue'a" opowiedziała o swoim uzależniającym związku z mediami społecznościowymi. W ramach cyklu "Open Minded" 25-letnia supermodelka przyznała, że na jej stany lękowe w największym stopniu wpływa ilość negatywnych rzeczy, które na co dzień widzi w internecie. – Nie lubię tego uczucia, że media społecznościowe są na pierwszym miejscu, że nie ma od nich ucieczki.
Tego jest po prostu za dużo. Zauważyłam, że im więcej czasu poświęcam ekranowi, tym bardziej czuję się zdystansowana wobec swojego ciała lub tego, co dzieje się wokół mnie. [...] Moja relacja z mediami społecznościowymi ma trochę uzależniający charakter, czego nie lubię i nie jestem z tego dumna, ale czuję, że jest to stan rzeczy, z którym może się utożsamić większość z nas.
Kendall Jenner on How Social Media Has Affected Her Anxiety | Open Minded | Vogue
Kendal przyznaje, że w szczególności przejmuje się "fałszywymi narracjami" na jej temat, które krążą po sieci. – Wydaje mi się, że internet żeruje na takich rzeczach bez kontekstu. Nie wiedzą, co było przed i po, tylko wezmą tę jedną rzecz z teraz i na jej podstawie cię osądzą. [...] W mediach społecznościowych wszystko jest podkreślone, wyostrzone, niezależnie od tego, czy jest dobre, czy złe.
Jenner przyznaje, że negatywne rzeczy w internecie dotykają ją często z błahych powodów, np. – Komuś się nie podobało, jak wyglądałam na zdjęciu. [...] Są chwile, kiedy się załamuje lub czuję, że już nie mogę tego znieść – przyznaje supermodelka, dodając, że często ma wrażenie, jakby niczego nie potrafiła zrobić wystarczająco dobrze.
Jak wylogować się z social mediów do życia?
Pyanie, czy życie w ogóle bez używania mediów społecznościowych jest jeszcze możliwe? Moim zdaniem jedyne, co można zrobić, to nauczyć się zdrowo i odpowiedzialnie korzystać z social mediów:
- Wyznaczyć pory w ciągu dnia, kiedy włączamy smartfona i sprawdzamy powiadomienia
- Regularnie czyścić konta w social mediach z profili i znajomych, którzy tworzą treści negatywnie wpływające na naszą psychikę
- Nauczyć się tego, czym różni się krytyka od hejtu... i tym drugim się w ogóle nie przejmować
- Nauczyć się weryfikować źródła w internecie, aby nie powielać dezinformacji lub teorii spiskowych
- Wgrać aplikację, która monitoruje czas, jaki spędzamy w social mediach. Nic nie działa tak skutecznie na zmianę nawyków, jak wyrzuty sumienia
Jeśli masz problem, o którym potrzebujesz porozmawiać ze specjalistą, zadzwoń pod numer 116 111. Jest to Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Z kolei pod numerem 116 123 funkcjonuje telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym.
Popularne
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Wersow wypuściła "Dorosłe serce". Śpiewa, że otrzymała chłód
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- Katy Perry poleci w kosmos. Kiedy wróci na Ziemię?
- Bombardiro Crocodilo i inne brainroty AI. Ten trend wyżre ci mózg
- Sylwester Wardęga przegrał z Marcinem Dubielem. Musi zapłacić 350 tys. zł?
- Gimpson (Gimper) ogłosił swój ostatni koncert. Klub wyprzedał W GODZINĘ
- Djo i psychodelia z drugiej ręki. Pogubiona treść w "The Crux" [RECENZJA]