Raport dotyczący osób LGBTQ+, delikatnie mówiąc, nie jest optymistyczny. Depresja, bezdomność i chęć wyjazdu z kraju
Wnioski z raportu po badaniu sytuacji osób LGBTA w Polsce raczej nikogo nie zdziwią. Mogą nas tylko jeszcze bardziej zasmucić.
Szósta edycja badania "Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce", przeprowadzonego przez Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW na zlecenie Kampanii Przeciw Homofobii i Stowarzyszenia Lambda Warszawa, jasno pokazała, że osoby LGBTQ+ czują się w naszym kraju coraz gorzej.
Podobne
- Dlaczego Demi Lovato jest piosenkarko? Czyli jak mówić o osobach niebinarnych
- Julia Sobczyńska, biseksualna modelka: "Kocham człowieka, nie płeć" [WYWIAD]
- Panseksualna Aleksandra: Jeśli nie ma cię w literkach LGBT+, szukaj dalej [WYWIAD]
- Kacper Potępski u Gonciarza i Quebonafide, czyli jak rozmawiać o transpłciowości
- Osoby transpłciowe - kim są i jak się do nich zwracać? Oto krótki poradnik
Najważniejsze i największe badania tego typu w Polsce pokazały, że osoby nieheteronormatywne coraz częściej zmagają się z depresją, bezdomnością i chcą wyjechać z kraju. Powody? Wystarczy spojrzeć na nastawienie części społeczeństwa, polityków i sposób, w jaki opisuje się ludzi LGBT.
Depresja i wyjazd z kraju
Bardzo niepokojące są dane dotyczące depresji. Ponad połowa osób wypowiadających się w ankiecie zadeklarowała, że miewa myśli samobójcze (55%). Problem depresji dotyczy co drugiego repspondenta_tki_x (44%).
140 000 osób, czyli 12% osób biorących udział w badaniu, zadeklarowało, że rozważa wyprowadzkę z Polski. Co trzecia osoba chce to zrobić z powodu dyskryminacji w swoim najbliższym otoczeniu.
Zapewne też dlatego coraz większa część pytanych nie zamierza czekać i rozważa ślub zagranicą. Aż 70 proc. osób zadeklarowało, że gdyby nie ograniczenia finansowe, zdecydowałoby się właśnie na taki krok. 37% osób LGBTQ+ chciałoby też adoptować dziecko, gdyby miało taką możliwość.
Bezdomność i niezrozumienie wśród najbliższych
Niestety, osoby LGBTQ+ muszą się też zmagać z bezdomnością. Badanie po raz pierwszy wzięło pod uwagę tę sferę. Okazało się, że 17% osób doświadczyło w życiu co najmniej jednego epizodu bezdomności. Co dziesiąta osoba LGBT+ została wyrzucona z domu, a aż 20 proc. z nich po prostu z niego uciekło.
Mamy nadzieję, że w tej sferze pomogą trochę hostele dla osób nieheteronormatywnych. W związku z niechęcią i wrogą narracją nie powinno nas też dziwić, że aż 37% osób ankietowanych nie wyoutowało się przed swoją najbliższą rodziną.
Możliwe, że wpływ na tę nieufność ma też podejście do tożsamości płciowej. Niektórzy wciąż uważają, że z homoseksualizmu można kogoś wyleczyć. Co piąta osoba LGBTQ+ spotkała się z sugestiami, które zachęcały do próby "zmiany orientacji".
Powiedzmy to sobie szczerze - nie jest dobrze
Jak widzicie, wnioski nie są zbyt optymistyczne. Jeśli nie zmienimy naszego podejścia, a narracja rządzących wciąż będzie tak negatywna, sytuacja będzie się tylko pogarszała. A chyba każdy z nas chciałby żyć w przyjaznym, nieraniącym nikogo kraju.
Badanie zostało przeprowadzone w formie ankiet online. Udział wzięło w nim prawie 23 tys. osób. Większość z nich miała poniżej 25 lat (67% osób badanych). Internetowa ankieta zawierała ponad 300 pytań.
Źródło: kph.org
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj