Papież Franciszek użył p* word? "Niezły" sojusznik społeczności LGBT

Papież Franciszek użył p* word? "Niezły" sojusznik społeczności LGBT

Źródło zdjęć: © AKPA
Maja Kozłowska,
28.05.2024 11:00

Papież Franciszek podczas spotkania z włoskimi biskupami zajął "stanowcze" stanowisko wobec osób homoseksualnych ubiegających się o święcenia kapłańskie. Użył wobec nich wulgarnego, obraźliwego słowa.

Media donoszą, że podczas spotkania papieża Franciszka z włoskimi kapłanami doszło do skandalu. Zajście miało wydarzyć się 20 maja podczas Konferencji Włoskich Biskupów. Duchowni przez cztery dni obradowali z papieżem za zamkniętymi drzwiami. Głowa Kościoła podczas dyskusji na temat osób przyjmujących święcenia kapłańskie miała użyć obelżywego określenia wobec homoseksualistów.

"La Repubblica" i "Corriere della Sera" podają, że Franciszek stwierdził, że "w seminariach jest za dużo 'frociaggine'". To słowo to polski odpowiednik wyrazu "p*dalstwo". O zdarzeniu jako pierwszy poinformował serwis "Dagospia".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

NAJJJKA: "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"

Papież Franciszek nie wiedział?

Do tej pory Watykan milczy na temat skandalicznych doniesień. Z kolei "La Repubblica" oraz "Corriere della Sera" częściowo bronią papieża i przytaczają głosy anonimowych uczestników spotkania, którzy uważają, że Franciszek nie miał świadomości, jak obraźliwego słowa używa. Tłumaczą, że włoski nie jest ojczystym językiem zwierzchnika Kościoła.

Nieczuły zwrot papieża względem osób LGBT może budzić zaskoczenie, biorąc pod uwagę nastawienie Franciszka do queerowej społeczności. Przypominamy, że to właśnie on zezwolił na błogosławienie par homoseksualnych, co przysporzyło mu wielu wrogów wśród najbardziej zatwardziałych wyznawców katolicyzmu - zarówno wiernych, jak i kapłanów.

Papież Franciszek użył p* word? "Niezły" sojusznik społeczności LGBT
Papież Franciszek użył p* word? "Niezły" sojusznik społeczności LGBT (canva)

Papież Franciszek nie chce w Kościele homoseksualnych duchownych?

Stosunek papieża względem osób homoseksualnych budzi kontrowersje na dwóch szczeblach. Z jednej strony rodzi nadzieję na zmianę w postrzeganiu społeczności LGBT przez Kościół, z drugiej - nie jest na tyle wywrotowy, by ta dokonała się szybko i bezboleśnie.

Podkreślmy, że Franciszek już raz wypowiedział się krytycznie na temat przyjmowania osób homoseksualnych do seminarium. "Reuters" przypomina, że zanegował tę ideę już w 2018 r. Osoby LGBT mogą wstąpić do stanu duchownego, jeśli "skutecznie opierały się tendencjom homoseksualnym przez co najmniej trzy lata". Dokument, który reguluje te kwestie, został wydany przez Benedykta XVI i oprócz swego rodzaju dyspensy zawiera również przeciwwskazania np. "wspieranie tzw. kultury gejowskiej" czy "głęboko zakorzenione zachowania homoseksualne".

Źródło: rp.pl

Fundusze Europejskie dla młodych
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 5
Zapraszamy do Dąbrowy, Drobina.... Kalendarz kolejnych "spotkań katechetycznych" w trakcie aktualizacji.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się