Przez smartfony młodzi piją alkohol i biorą narkotyki? Szokujące ustalenia
FOMO, czyli strach przed tym, co nas omija, negatywnie wpływa na zachowanie młodych ludzi. Czy nadmiarne nieużywanie smartfona sprawia, że studenci częściej sięgają po narkotyki i kradną?
FOMO, czyli "Fear of missing out", to niestety dość popularne zjawisko, które oznacza strach przed tym, co nas omija i niestety bardzo często dotyka młodych ludzi. To znawisko nazywane też "strachem przed rozładowaną baterią", może mieć wielki wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Jak wynika z raportu badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego pt. "FOMO 2019. Polacy a lęk przed odłączeniem – raport z badań", w grupie od 15 do 19 lat wysokiego i średniego poziomu FOMO doświadcza aż 94 proc. badanych.
Podobne
- Pokolenie Z pije alkohol i bierze narkotyki coraz rzadziej. Jest szczęśliwsze?
- Wydał majątek na narkotyki i panie do towarzystwa. Popek rzucił konkretną liczbę
- Influencerzy reklamują alkohol. Zajmie się nimi prokuratura?
- Nastolatki z Warszawy i alkohol. Piją nawet 14-latkowie
- Młodzi z Warszawy. W kwestii narkotyków płeć nie ma znaczenia?
Najnowsze ustalenia naukowców pokazują, że FOMO może negatywnie odbijać się na ich zrachowaniach. Im mieli wyższy poziom lęku, tym częściej spożywali narkotyki, alkohol i kradli.
Fear of missing out, czyli FOMO. Co to?
Na pewno nie raz doświadczyliście FOMO. Najbardziej można je poczuć pierwszego dnia urlopu lub wakacji, gdy - na dłużej niż zwykle - odcinamy się od sieci, informacji, TikToka i Instagrama, bo np. nie mamy zasięgu albo chillujemy w wodzie.
Jak mówił niedawno w wywiadzie dla Vibez.pl Igor Wiśniewski, znany psycholog dziecięcy, nadmierne korzystanie z telefonu może sprawić, że sensem naszego życia stanie się to, że cały czas chcemy być na bieżąco. A tak się nie da, choćbyśmy bardzo się starali.
- Nagle pada nam bateria, albo rozbijamy telefon o chodnik. Natychmiast czujemy dyskomfort. Nie mamy dostępu do social mediów, do informacji, tracimy wirtualny kontakt z innymi użytkownikami sieci. Takie uczucie będzie towarzyszyć zwłaszcza tym, którzy w sieci dzielą się dużą liczbą informacji: co jedzą, gdzie i z kim są itd. Niektórzy mówią nawet, że czują się "jak bez ręki". To wiąże się z doświadczeniami fantomowymi. Mamy wrażenie, że telefon dzwoni - w kieszeni, na stole - choć tak naprawdę nic takiego się nie dzieje - mówił Wiśniewski.
FOMO – Tomasz Rożek tłumaczy trudne pojęcia
Nagłe odstawienie telefonu przez kogoś, kto używa go naprawdę często, sprawia, że pojawia się bliżej niesprecyzowany lęk. Pewność, że coś nas omija, że nie jesteśmy na bieżąco.
"Psycholodzy w Uniwersytetu Trent w Nottingham odkryli, że efekt FOMO sprawia, że użytkownicy podejmują bardziej ryzykowne decyzje w mediach społecznościowych, przez co są narażeni na krytyczne lub szkodliwe komentarze, plotki i molestowanie. Z kolei to wpływało negatywnie na ich samoocenę" – czytamy na portalu ABC Zdrowie .
Jak FOMO wpływa na młodych ludzi? Fear of missing out i uzależnienia
Naukowcy z Southern Connecticut State University w New Haven postanowili zbadać studentów i sprawdzić, jak wpływa na nich FOMO. Okazało się, ze negatywnie oddziałuje nie tylko na ich zdrowie psychiczne, ale i na ich zachowania.
FOMO - the fear of missing out: Bobby Mook at TEDxUNC
W badaniu udział wzięło 472 studentów. Każdy z nich musiał wypełnić kwestionariusz, który oceniał ich poziom FOMO oraz sprawdzał, czy badani angażują się w jakieś nieetyczne i nielegalne zachowania w trakcie studiów. Ankieta biała pod uwagę również np. status społeczno-ekonomiczny studentów. Co pokazały wyniki?
FOMO sprawia, że młodzi częściej sięgają po narkotyki i alkohol
Opublikowane w czasopiśmie naukowym "PLOS One" badania wykazały, że Fear of missing out praktycznie każdego badanego wiąże się negatywnym zachowaniem. Wyższy poziom FOMO u młodych ludzi wpływa na zwiększoną tendencją do spożywaniem narkotyków i alkoholu oraz zwiększa chęć podejmowania działań związanymi z łamaniem prawa np. kradzieżą. Wyższe FOMO sprawia również, że częściej plagiatujemy i jesteśmy nieuprzejmi.
"Ogólnie rzecz biorąc, wyniki wskazują, że wyższy poziom FOMO przewiduje większe zaangażowanie studentów w wykroczenia akademickie, takie jak picie alkoholu, używanie nielegalnych narkotyków i inne nielegalne zachowania" – czytamy we wnioskach z badania na stronie "PLOS ONE".
Wychodzi na to, że im bardziej młodzi ludzie są uzależnieni od telefonów i informacji oraz bodźców, które dzięki nim otrzymują, tym gorzej dla ich zdrowia psychicznego i zachowań. Czy da się coś z tym zrobić?
Zapewne można by było popracować nad naszym stosunkiem do telefonu i jego używania, i wprowadzić np. limity na aplikację, by jakoś minimalizować wpływ tych informacji na nasze samopoczucie. To chyba jednak dość trudne zadanie.
Popularne
- Dawid Podsiadło nie wytrzymał? Ostro wyjaśnił hejterów
- "Oi oi oi baka". Kontrowersyjny trend już w szkołach w Polsce
- Budda oburzony zachowaniem dziecka. "To przegięcie pały"
- Upadek Człowieka Lodu? Wim Hof latami skrywał tajemnicę
- Kaja Godek nie wierzy w działanie szczepionek? "Teraz HPV, potem kolejne"
- Jelly Frucik mocno o "Dzień Dobry TVN". "Wyszedłem na patolę"
- Nastoletnia Julia popełniła samobójstwo. Jej oprawczyni nagrała "przeprosiny"
- Takefun w ostrych słowach o Buddzie. Czy to początek kolejnego pozwu?
- Bracia Menendez wyjdą na wolność? Córka Erika przerywa milczenie