Gryglicki - co to jest?

Projekt Gryglicki - polska odpowiedź na Stranger Things jest sensacją TikToka

Źródło zdjęć: © TikTok, Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,28.01.2022 10:28

Na TikToku narodził się zagadkowy trend. Anonimowi użytkownicy ostrzegają przed Gryglickim z Tarchomina - tajemniczą istotą o zabójczych zamiarach, która grasuje w Warszawie. Niektórzy wypatrzyli potwora na streamie Murcix z Ekipy Friza. Czy jest się czego obawiać?

Jeśli lubicie opowieści z dreszczykiem, niniejsza sprawa z pewnością was zainteresuje. Mniej więcej w listopadzie 2021 roku na TikToku narodził się wyjątkowo dziwny i niepokojący trend. Wiele kont zaczęło udostępniać filmy dotyczące Gryglickiego - istoty rodem z koszmaru, która miałaby zagrażać mieszkańcom warszawskiego osiedla Tarchomin.

Materiały dotyczące Gryglickiego są stylizowane na nagrania z kaset VHS z lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Obraz jest słabej jakości, pojawia się efekt "śnieżenia". Można odnieść wrażenie, że nagrania zostały skądś wykradzione - być może z archiwów jakiejś sekretnej jednostki Ludowego Wojska Polskiego? Osadzenie historii w polskich realiach transformacji ustrojowej jest ogromną zaletą projektu.

Projekt Gryglicki
Projekt Gryglicki (TikTok)
Projekt Gryglicki
Projekt Gryglicki (TikTok)

Kim lub czym jest Gryglicki?

Zanim przejdziemy bezpośrednio do Gryglickiego, musimy sobie wyjaśnić czym jest skinwalker. Wiedza ta ułatwi nam zrozumienie niepokojącej natury głównego bohatera niniejszej historii. Skinwalker, w wolnym tłumaczeniu skórzak, jest stworzeniem pochodzącym z wierzeń rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Istota potrafi przybrać dowolną formę - może wyglądać jak pies, kamień lub miłość z czasów liceum.

Zobacz też: Lekcje z ZUS. Co Polacy wiedzą o ubezpieczeniach społecznych?

Jak podaje tiktokerka z kanału @amelieen_ wśród youtuberów z USA panuje trend na wyprawy do lasu w poszukiwaniu skinwalkerów. - Podobno ludzie z Ameryki, którzy mieszkali blisko lasu skarżą się na dźwięki pochodzące niby od zwierząt, a jeżeli wychodzą z domu to tych zwierząt tam wcale nie ma - twierdzi @amelieen_.

trwa ładowanie posta...

Gryglicki jest polskim skinwalkerem powstałym w latach 80. ubiegłego wieku w Tarchominie. Informacje na temat istoty są zebrane na kasecie VHS, którą pewna osoba odnalazła w 2003 roku w swoim mieszkaniu. Niepokojące, kilkudziesięciosekundowe klipy, które trafiają na TikToka, pochodzą właśnie z tej kasety.

Nagrania zawierają przerażające, nieludzkie dźwięki, które rzekomo wydaje Gryglicki. Sylwetkę potwora widzimy na zamazanych, niewyraźnych zdjęciach i każdy z nas zinterpretuje fotografie w inny sposób. Właśnie to jest w tej sprawie najlepsze, że największą rolę odgrywa nasza wyobraźnia, która ożywia tajemniczą historię o Gryglickim.

Projekt Gryglicki
Projekt Gryglicki (TikTok)
Projekt Gryglicki
Projekt Gryglicki

Filmy na TikToku zawierają porady, jak chronić się w przypadku spotkania z Gryglickim.

Projekt Gryglicki
Projekt Gryglicki (TikTok)
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Gryglicki na streamie u Murcix

Autorzy projektu w różny sposób próbują uwiarygadniać istnienie Gryglickiego. W tym celu wykorzystali to, co akurat jest popularne wśród widowni TikToka, czyli Ekipę Friza. Zmiennokształtny stwór miał pojawić się podczas streama u Murcix, członkini Ekipy Friza. Na TikToku znajduje się filmik, który jest rzekomym dowodem w sprawie:

Gryglicki
Gryglicki (TikTok)
Gryglicki
Gryglicki (TikTok)
trwa ładowanie posta...

Projekt Tarchomin 2.0 - polska odpowiedź na Fundację SCP?

W filmach dotyczących Gryglickiego pojawia się określenie Projekt Tarchomin 2.0. Chodzi o kompleks budynków, we wnętrzu wnętrzu których naukowcy mieli badać pojmanego skórzaka. Tiktokerka @amelieen_ zasugerowała, że może to być polska odpowiedź na Fundację SCP.

Fundacja SCP to skrót od Fundacja Specjalnych Czynności Przechowawczych. Zajmuje się łapaniem i przechowywaniem anomalii, od stworzeń po obiekty, lokalizacje, zdarzenia i zjawiska, zwane "SCP". Pracownicy organizacji poddają SCP eksperymentom i przechowują je w izolacji od ludzkości. Uniwersum SCP jest nieustannie rozwijane poprzez filmy, seriale, gry wideo.

Projekt Tarchomin
Projekt Tarchomin (TikTok)
Projekt Tarchomin
Projekt Tarchomin (TikTok)
Projekt Tarchomin
Projekt Tarchomin (TikTok)
trwa ładowanie posta...

To najstraszniejsza creepypasta XXI wieku

Projekt Gryglicki jako horror analogowy

Jeśli chcecie poznać więcej projektów na wzór Gryglickiego, polecam zapoznać się z definicją horror analogowy. W skrócie są to dzieła, które próbują naśladować atmosferę mediów przedcyfrowych. Gatunek ten sięga do poczucia nostalgii (np. stylizując nagrania na "uszkodzone" kasety VHS), przez co opowiadana historia wydaje nam się bardziej wiarygodna.

Wśród znanych horrorów analogowych można wymienić The Mandela Catalogue, The Walten Files, BLUE_CHANNEL: THALASIN - wszystkie obejrzycie na YouTube. Moim zdaniem do zjawiska horroru analogowego pasuje również Kraina Grzybów - jest to seria psychodelicznych filmów autorstwa Wiktora Striboga, w których dziwna dziewczynka ostrzega przed wojną atomową.

What is Analog Horror?

Poradnik Uśmiechu 1 - Jak skutecznie jabłko

Zachęcam was, abyście samodzielnie poszukali informacji na temat niebezpiecznego mieszkańca Tarchomina. Jeśli wpiszecie w wyszukiwarkę na TikToku frazę "gryglicki", waszym oczom ukaże się lista filmów o zagadkowym charakterze. W tym niepokojącym uniwersum można się zagubić na długie godziny.

Projekt Gryglicki
Projekt Gryglicki (TikTok)

Ktokolwiek odpowiada za ten trend, jestem jego/jej/ich fanem. Z całej siły zaciskam kciuki, aby twórcy Projektu Gryglicki nie zrezygnowali z rozwijania zagadkowego uniwersum. Mam ogromną nadzieję, że mój artykuł pomoże wypromować tę szalenie oryginalną inicjatywę i sprawi, że jeszcze nieraz usłyszymy o tajemniczym mieszkańcu Tarchomina.

Źródła: TikTok/YouTube/miejskielegendy.fandom.com/zloczyncy.fandom.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 238
  • emoji ogień - liczba głosów: 99
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 122
  • emoji smutek - liczba głosów: 108
  • emoji złość - liczba głosów: 76
  • emoji kupka - liczba głosów: 316
Makaapak,zgłoś
Aha.ok
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Anonimowy,zgłoś
Ok dobra koniec trendu to ja wymyśliłem gryglickiego i projekt tarchomin 2. 0
Odpowiedz
2Zgadzam się2Nie zgadzam się
Oski,zgłoś
Pic na wodę foto montaż
Odpowiedz
3Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 18