Plastik zniknie na dobre? Parlament Europejski szokuje
24 kwietnia Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące redukcji ilości plastikowych opakowań. To koniec z miniaturowymi saszetkami sosów, hotelowymi buteleczkami z szamponem czy pakowaniem owoców i warzyw w plastikowe opakowania. Unia Europejska zapowiada ekologiczną rewolucję.
Od dłuższego czasu Unia Europejska robi wszystko, aby zmniejszyć produkcję tworzyw sztucznych. Ze sklepów i restauracji zniknęły plastikowe słomki, sztućce czy talerze. Jednorazowe naczynie coraz częściej wymienia się na takie wykonane z papieru, bambusa lub innych ekologicznych alternatyw. Zwiększyła się również świadomość społeczeństwa na temat segregacji odpadów. W wyrobieniu poprawnych nawyków "pomagają" wysokie kary pieniężne. Czy władze UE zdecydują się na jeszcze odważniejsze kroki?
Podobne
- Sklepy marnują jedzenie? "Wszystko idzie do śmieci"
- Wege knajpa w Gdańsku serwuje "stek" z drukarki 3D. W menu mają też inne "mięsa"
- Unia Europejska walczy z plastikiem. Parlament przyjął nowe przepisy
- Co dalej z plastikowymi opakowaniami? Unia Europejska ma nowy pomysł
- Rewolucja w szpitalnym jedzeniu? Weganie zbierają podpisy
Parlament Europejski rozpoczyna eko-rewolucję?
24 kwietnia Parlament Europejski wyraził chęć wprowadzenia nowych przepisów, które mają pomóc zredukować ilość plastikowych opakowań. Rozporządzenie poparła zdecydowana większość posłów. Żeby jednak nowe przepisy mogły wejść w życie, muszą zatwierdzić je państwa członkowskie. Zwarzywszy na jednomyślność, ich oficjalna decyzja to raczej czysta formalność. Plan UE zakłada, że do 2030 r. ma być o 5 proc. mniej plastikowych opakowań, do 2035 r. o 10 proc., a do 2040 r. aż o 15 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Iza Zabielska: Byłam kiedyś z Influencerką
Jakie zmiany chce wprowadzić Parlament Europejski?
Władze UE chcą skupić się przede wszystkim na zmniejszeniu ilości nadprogramowych plastikowych opakowań w przemyśle handlowym i transportowym. Sklepy będą zobowiązane, aby dopasowywać rozmiar paczek do gabarytu zamówienia. To koniec ze zbędnymi foliowymi woreczkami czy wypełniaczami.
Ponadto od 1 stycznia 2030 r. niektóre rodzaje opakowań zostaną zakazane całkowicie. Mowa tu o plastikowych pudełkach, w które są pakowane warzywa czy owoce, jednorazowych naczyniach (w tym kubkach, w których kupuje się napoje na wynos) oraz jednoporcjowych saszetkach np. na przyprawy lub sosy. W zamian za to klienci sklepów, restauracji i kawiarni będą zachęcani do przynoszenia własnych naczyń.
Zakaz będzie również dotyczył hotelowych buteleczek z szamponem czy mydłem. Już teraz niektóre obiekty decydują się na wielorazowe dystrybutory żelu pod prysznic. Dodatkowo wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych będą musiały nadawać się do recyklinkgu, a nowo produkowane opakowania będą musiały zawierać część materiałów pochodzących z surowców wtórnych. Od 2029 r. natomiast butelki oraz puszki będzie trzeba zbierać osobno. Być może UE wprowadzi na szerszą skalę system kaucyjny, który cieszy się popularnością w innych państwach Europy.
Źródło: Eska
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku