Oceany i ich mieszkańcy toną w plastiku

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Dlaczego wciąż istnieje?

Źródło zdjęć: © @nooa.gov
Marta Grzeszczuk,
18.01.2024 18:00

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci została odkryta w 1997 r. Dlaczego nie udało się jej sprzątnąć przez 26 lat?

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci została odkryta w 1997 r. To skumulowanie plastikowych śmieci na oceanie ma 1,6 mln km2. 6 razy tyle, co powierzchnia Polski. Jest zagrożeniem dla zwierząt i ludzi. Dlaczego nie została sprzątnięta przez ostatnie 26 lat?

Do kogo należy Wielka Pacyficzna Plama Śmieci?

Oceaniczne wysypisko powstało w wyniku działania jednego z pięciu największych na świecie wirów oceanicznych. Znajduje się na pełnym morzu, poza zasięgiem wód terytorialnych i wzroku wyborców, którzy mogliby wywierać presję na decydentów politycznych. Żadne państwo nie poczuwa się do odpowiedzialności za ok. 100 mln ton dryfującego plastiku.

trwa ładowanie posta...

Badanie opublikowane w magazynie "Nature" w 2022 r. wykazało, że plastik w Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci pochodzi w większości z pięciu krajów: Japonii, Chin, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Tajwanu.

Tymczasem największe wysiłki w celu sprzątnięcia plastiku podejmuje jedna pozarządowa organizacja. The Ocean Cleanup została założona w 2013 r. przez holenderskiego przedsiębiorcę Boyana Slata. Jej ponad kilometrowe, zaawansowane technologicznie sieci wyłowiły z Wielkiej Pacyficznej Plamy śmieci już setki ton plastiku.

Plastic ulega w oceanie częściowemu rozpadowi
Plastic ulega w oceanie częściowemu rozpadowi (@noaa.gov)

Zlikwidowanie Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci utrudnia też jej struktura. Nie jest wyspą, jak opisują ją niektóre media, a "zupą". 94 proc. masy to mikroplastik, który niezwykle ciężko wyłowić. Nie jest to możliwe w technologii stosowanej przez The Ocean Cleanup, której najnowsze sieci mają "oczy" powiększone do 50 mm, żeby przy okazji odławiania plastiku nie szkodzić drobnym zwierzętom.

Co dalej z plastikiem w oceanach?

Odłowienie większych elementów jest również niezwykle potrzebne, zapobiega zaplątywaniu się w nie fauny morskiej. Hamuje też przyrost mikroplastiku, który powstaje w wyniku degradowania się większych odpadów pod wpływem czynników środowiskowych.

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci nie jest jedynym toksycznym nagromadzeniem plastiku w oceanach. Mimo że wiemy o nich już 26 lat, ważniejsze niż ekosystemy i zdrowie globalnej społeczności są zyski koncernów produkujących plastik i używających plastikowych opakowań czy szyjących odzież z tworzyw sztucznych. Produkcja plastiku z roku na rok rośnie, nie maleje. W konsekwencji rośnie jego stężenie w oceanach.

Może to zmienić porozumienie o zatrzymaniu zanieczyszczania plastikiem, które ma zostać podpisane w 2024 r. Międzynarodowe prawo powstanie z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Podpisanie porozumienia poparło już 175 ze 193 państw członkowskich. Czy przepisy w sprawie plastiku okażą się tak skuteczne, jak te, dzięki którym udało się powstrzymać powiększanie się dziury ozonowej? Mamy taką nadzieję.

Źródło: bbc.com, nature.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Uważam że są za to odpowiedzialne firmy które niby wywożą śmieci do innych krajów w celu utylizacji,a tak na prawdę wywalają je na środku oceanu.Biorąc pod uwagę że większość śmieci tonie w głębinach,jest to zmasowany proceder.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się