Unia Europejska walczy z plastikiem. Parlament przyjął nowe przepisy
Parlament Europejski stawia kolejny krok na drodze ku redukcji produkcji plastikowych śmieci. Europosłowie przegłosowali ustawę, która narzuca ograniczanie plastikowych opakowań w branży spożywczej oraz hotelarskiej.
Społeczna świadomość na temat szkodliwości plastiku stale wzrasta, jednak wyłącznie rozwiązania systemowe mogą doprowadzić do znacznego ograniczenia produkcji śmieci. Dotychczas stosowane metody kampanii społecznych i akcji promujących stosowanie bardziej ekologicznych opakowań czy kosmetyków nie przyniosły zamierzonych skutków. Od dłuższego czasu Unia Europejska stara się prawnie ograniczyć produkcję plastiku. Nowo przyjęta ustawa ma przyspieszyć proces.
Podobne
- Co dalej z plastikowymi opakowaniami? Unia Europejska ma nowy pomysł
- Człowiek, który został "śmieciem". Tańcem zachęca do sprzątania
- Plastik zniknie na dobre? Parlament Europejski szokuje
- Unia Europejska idzie na wojnę ze śmieciami. Koniec z reklamówkami?
- Unia Europejska zakaże hodowli pomidorów na balkonie? Ekspertka obala mity
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uciekł z nieistniejącego kraju. Teraz jest fanem Polski! "Rosja to inny świat" [Roman FanPolszy]
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy prawne
Nowa ustawa reguluje kwestie m.in. foliowych opakowań na owoce i warzywa, jednorazowych kubków, plastikowych saszetek na ketchup oraz hotelowych miniaturowych kosmetyków oferowanych gościom. Nowe przepisy regulują produkcję wymienionych plastikowych śmieci. Zakłada się, że do 2030 r. ma być ich o 5 proc. mniej, niż obecnie, do 2035 r. - o 10 proc. mniej, a do 2040 r. aż 15 proc. mniej.
Ograniczenia głównie dotyczą plastiku wykorzystywanego w transporcie. Producenci mają promować wysyłanie produktów w opakowaniach zbiorczych. Sprzedawcy mają także zrezygnować z dostarczania zakupionych przedmiotów w zbyt dużych opakowaniach.
Koniec jednorazowych opakowań z plastiku?
Od 1 stycznia 2030 r. wejdzie zakaz korzystania z niektórych jednorazowych przedmiotów plastikowych. Mowa o foliach, w które pakowane są świeże owoce, warzywa i pieczywo; jednorazowych kubkach i naczyniach wykorzystywanych w kawiarniach i restauracjach; opakowaniach na pojedyncze porcje jedzenia, a także plastikowych opakowaniach na sól, cukier, ketchup czy inne sosy i przyprawy.
Zakaz obejmuje także miniaturowe opakowania na kosmetyki, z których korzysta się w hotelach czy pensjonatach. Obywatele Unii Europejskiej muszą pożegnać się z plastikowymi, cienkimi reklamówkami o grubości poniżej 15 mikrometrów.
Zgodnie z nowymi przepisami wszystkie plastikowe opakowania muszą nadawać się do recyklingu. Nowo wyprodukowane plastikowe opakowania muszą natomiast zawierać przynajmniej część materiałów z surowców wtórnych.
Źródło: Biznes PAP
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku