Ekorewolucja w Nowym Jorku. Amerykanie odkryli śmietniki na kółkach

Ekorewolucja w Nowym Jorku. Amerykanie odkryli śmietniki na kółkach

Źródło zdjęć: © Instagram
Maja Kozłowska,
09.07.2024 13:00

USA to postępowy i nowoczesny kraj? Pod pewnymi względami. W innych kwestiach pozostaje daleko w tyle. Nowojorczycy w 2024 r. poznają dobrodziejstwo plastikowych koszy na odpady.

Amerykański sen skończył się już dawno temu - być może kiedy w Polsce zaczęto słyszeć o zaporowych cenach jedzenia, nauki, leczenia czy wynajęcia mieszkania w USA. Płatny urlop? Tam się tego nie praktykuje. Wiecznie zakorkowane drogi, słaba komunikacja publiczna, fentanyl, strzelaniny w miejscach publicznych: tak właśnie umarły nastoletnie marzenia o idealnym kraju. Pojechać tam na wakacje - jak najbardziej. Żyć - na pewno są plusy, ale czy z samych opowieści trawa jest tam zieleńsza niż u nas? Raczej nie.

USA być może szczyci się przewagą technologiczną czy ekonomiczną, lecz pod pewnymi względami drastycznie odstaje - także od Polski. W 2024 r. burmistrz Nowego Jorku wprowadza do miasta innowacje - pojemniki na kółkach, które staną się częścią "śmieciowej rewolucji".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

CAROLINE DERPIEŃSKI odpowiada NA ZARZUTY o zmyśleniu KARIERY | Vibez Talk

Śmietniki na ulicach Nowego Jorku. Nowość dla Amerykanów

Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams na poniedziałkowej konferencji prasowej zademonstrował plastikowy kubeł na śmieci. Ogłosił, że do 1 czerwca 2026 r. każdy budynek posiadający od jednego do dziewięciu mieszkań będzie musiał zakupić NYC Bin - czyli plastikowy kubeł na śmieci na kółkach. Koszt śmietnika to 50 dolarów (ok. 200 zł), który poniosą wspólnie lokatorzy mieszkań. Od 12 listopada nowojorczycy będą musieli umieszczać odpady w dowolnym pojemniku. Ma to zakończyć problem z walającymi się po ulicach stosami worków, wysypujących się śmieci i przykrego zapachu. Być może zmniejszy to także populację szczurów, które do tej pory dość swobodnie mogły grasować wokół niezabezpieczonych niczym resztek jedzenia.

- Wiele osób uważało, że to niemożliwe, że te małe pojemniki będą częścią naszej rewolucji śmieciowej [...]. Dopiero doganiamy to, co robią obecnie inne gminy na całym świecie - przyznał burmistrz Nowego Jorku. W plan wciągnięte są także większe budynki mieszkalne. - Pomyślcie o tym: To ponad 10 miliardów funtów śmieci rocznie, których nie zobaczymy ani nie poczujemy - podsumował Eric Adams.

trwa ładowanie posta...

Źródło: newyorkpost.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0