Uber wprowadza zmiany. Nadchodzą problemy dla kierowców?
Kierowcy Ubera powinni zacząć zapisywać się na państwowy egzamin prawa jazdy. 17 czerwca w życie wejdą zmiany, które wymagają od kierowców polskiego prawa jazdy. Nowe wymagania wpłynął na ceny kursów Uberem. Szacuje się, że koszt może wzrosnąć nawet o 50 proc.
Od 17 czerwca br. wszyscy kierowcy, którzy wykonują przewozy osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zespół Doradców Gospodarczych TOR przewiduje, że wprowadzenie tego wymogu może spowodować wzrost cen kursów nawet o 50 proc. Aby uzyskać polskie prawo jazdy, kierowca musi przebywać w Polsce co najmniej 185 dni. Procedura uzyskania polskiego prawa jazdy jest również czasochłonna - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Podobne
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Michu M4K: Zaczynam batalie sądową. "Utopiłem miliony, grożono mi"
Uber pożegna się z kierowcami?
Michał Konowrocki, dyrektor zarządzający ds. pasażerów w Uber CEE, cytowany przez "DGP", przekazał, że firma obawia się, iż może stracić od 15 do 30 proc. kierowców. Skutki takiej sytuacji odczują przede wszystkim pasażerowie.
Zespół Doradców Gospodarczych TOR szacuje, że liczba kierowców świadczących usługi taksówkowe w całym kraju może zmniejszyć się o 10 proc., a w Warszawie nawet o 30 proc. W konsekwencji, ceny kursów mogą wzrosnąć o połowę - informuje dziennik.
"DGP" przypomina, że przepisy, które wejdą w życie 17 czerwca, zostały wprowadzone w ubiegłym roku poprzez nowelizację prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Z uzasadnienia wynika, że projekt był odpowiedzią na doniesienia medialne o nadużyciach, w tym molestowaniu, popełnianych przez kierowców wykonujących przewozy drogowe. Celem nowych przepisów jest wyeliminowanie tych nadużyć.
Liczba wniosków o wymianę prawa jazdy drastycznie wzrosła
W połowie marca Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o dziesięciokrotnym wzroście liczby wniosków o wymianę zagranicznych praw jazdy na krajowe. Liczba wniosków jest tak duża, że pojawiły się postulaty o przedłużenie vacatio legis dla nowych przepisów.
Największym wyzwaniem dla kierowców jest spełnienie kryterium rezydencji, czyli przebywanie na terenie Polski przez 185 dni. Praca za kierownicą jest jednym z najpopularniejszych "pierwszych zawodów" dla uchodźców z Ukrainy w Polsce. Według ostatniego badania ankietowego przeprowadzonego przez FreeNow, 50 proc. kierowców-obcokrajowców wybrało tę odpowiedź. Nowe przepisy mogą uderzyć właśnie w nich, stanowiąc kolejny etap procesu regulowania rynku przewozu osób.
Popularne
- "Best feeling, pozdro z fanem". O co chodzi w tym trendzie?
- Bombardiro Crocodilo i inne brainroty AI. Ten trend wyżre ci mózg
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Polska górą. Nowy slang podbija internet. "Just turned 19 in Poland". O co chodzi?
- Lody Dre$$code oficjalnie ogłoszone. Co wiadomo o nowości?
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- Marcin Dubiel i ojciec prokurator? Influencer reaguje na komentarze
- Kanye West o szokującej relacji z kuzynem. Miał wtedy 14 lat
- Kolekcja Magdy Butrym x H&M hitem Vinted. Kosmiczne ceny