zakaz reklam mięsa w Holandii

Pierwsze miasto na świecie z zakazem reklamowania mięsa

Źródło zdjęć: © canva, twitter
Anna RusakAnna Rusak,05.09.2022 19:00

W mieście Haarlem w Holandii zakazano reklam mięsa w przestrzeni publicznej. Czy jest tak samo szkodliwe dla środowiska jak loty samolotem?

O tym, że masowa produkcja mięsa nie jest najlepsza dla naszego środowiska, mówi się od dawna. Naukowcy twierdzą, że odpowiada za dwa razy większe zanieczyszczenie środowiska niż produkcja roślinna.

W Holandii w jednym z miast właśnie zakazano reklam mięsa w przestrzeni publicznej. Kiedy na podobne kroki zdecyduje się Polska?

Holandia. Zakaz reklamowania mięsa w przestrzeni publicznej

Coraz więcej państw decyduje się walczyć z kryzysem klimatycznym ograniczając reklamy konkretnych produktów w przestrzeni publicznej. We Francji ostatnio uchwalono przepisy, które zakazują reklamowania paliw kopalnych.

W 2021 roku w Holandii na podobny zabieg zdecydowały się niektóre miasta. W Amsterdamie, Lejdzie i Hadze zakazano już m.in. reklam przelotów lotniczych oraz paliw kopalnych.

Holenderska partia Zielonych, czyli GroenLinks, postanowiła jednak pójść o krok dalej. Na jej wniosek samorząd miasta wprowadził zakaz reklam mięsa w przestrzeni publicznej w mieście Haarlem. Doniesienia potwierdziła radna Ziggy Klazes.

trwa ładowanie posta...

Mięso w Holandii kontra kryzys klimatyczny

Jak podaje portal "Paudal", Haarlem jest pierwszym miejscem na świecie, które zdecydowało się na takie ograniczenie. Klazes chciała dodać ten aspekt do wniosku dotyczącego reklam, bo uważa, że przemysłowa hodowla zwierząt jest równie szkodliwa dla środowiska, co podróże samolotem.

- Mięso jest tak samo szkodliwe dla środowiska. Nie możemy mówić ludziom o kryzysie klimatycznym i zachęcać ich do kupowania produktów, które są jego częścią - powiedziała Klazes w rozmowie z "Trouw".

trwa ładowanie posta...

Nie wiadomo jeszcze czy zakaz będzie dotyczy również mięsa roślinnego. Pewne jest za to, że w Haarlem od 2024 na przystankach autobusowych, ekranach i słupach nie zobaczymy zdjęć promujących spożycie mięsa.

Ciekawe, czy inne miasta, a końcu i kraje również pójdą tą samą drogą. W końcu produkcja żywności odpowiada za 1/3 emisji gazów cieplarnianych, więc warto byłoby się poważnie zająć tą kwestią. Dodajmy, że plany dotyczące zakazu reklam mięsa, swego czasu snuła Sylwia Spurek, polska europosłanka.

trwa ładowanie posta...

Źródło: https://www.trouw.nl/duurzaamheid-economie/haarlem-gaat-als-eerste-stad-ter-wereld-vleesreclames-verbieden~b5df0c30/?referrer=https%3A%2F%2Fwww.dutchnews.nl%2Fnews%2F2022%2F09%2Fhaarlem-first-city-to-ban-ads-for-meat-in-public-spaces%2F, https://www.paudal.com/2022/09/03/haarlem-no-longer-wants-meat-advertisements-in-public-space/

Odkryj magię nie tylko otrzymywania, ale również dawania
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Lkokoa,zgłoś
Rewolucja klimatyczna przypomina tę z Chin. Wtedy z głodu zmarły miliony. Ciekawe jak będzie teraz.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Yuma,zgłoś
Nie rozumiem tej całej walki z jedzeniem mięsa. Przypominam, że to nie jest tak, że zły człowiek je mięso, a inne zwierzęta są biedne i cierpią. W naturze jest tak samo - jedne zwierzęta są zjadane przez inne. A człowiek też z biologicznego punktu widzenia jest zwierzęciem i dzięki swojej inteligencji i sprytowi, znajduje się na szczycie łańcucha pokarmowego, więc ma naturalne prawo do zjadania innych zwierząt, które są pod nim. Tak samo wilki zabijają np. owce i żywią się ich mięsem. Takie jest prawo natury - jedne zwierzęta są wyżej w łańcuchu pokarmowym i zjadają inne zwierzęta, które są niżej.
Odpowiedz
4Zgadzam się0Nie zgadzam się
Jaay,zgłoś
Typowy zgniły zachód - szukanie recepty na problem, którego nie ma. Najpierw niech udowodnią istnienie tych zmian klimatycznych, bo póki co, to od lat próbują i jakoś im nie wychodzi :///
Odpowiedz
3Zgadzam się0Nie zgadzam się