ekologia
Pogoda to nie klimat - o co chodzi z rekordem temperatury w Polsce w czerwcu?
kot

Mięso z kota od "Kociego smakosza" to coś więcej niż posiłek

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,17.09.2021 10:01

Kupilibyście mięso z kota na obiad? A ze świni? Jeśli udzieliliście różnych odpowiedzi na oba te pytania, to musicie poznać "Kociego smakosza"

bFORJvRv

Jeśli znudziło się Wam jedzenie kurczaków, schabowy w niedziele też już średnio wchodzi, a wegańskie "wymysły" np. stek z tofu też wam nie odpowiadają, to musicie poznać "Kociego smakosza". Odmieni nie tylko was jadłospis.

To nowa firma, która oferuje przepyszne mięso z… kota. Tak, tak dobrze czytacie - takie produkty są też dostępne w Polsce. Zastanawiacie się, jak smakuje? Jak możemy dowiedzieć się ze strony producenta - mięso jest delikatne i zawiera dużo białka.

Kocie mięso dla prawdziwych smakoszy

Możecie wybierać spośród licznych produktów. Są szynki, filety, schaby. Jest nawet koci pasztet i boczek. Oczywiście nie mogło zabraknąć wiejskich kocich kiełbasek i kabanosów. Na prawdziwych smakoszy czekają też produkty mleczne - może skusicie się na koci serek?

Dobra, tutaj na chwilę się zatrzymajmy. Teraz wstawcie w miejsce kota jakiekolwiek inne zwierzę. Filet z kurczaka, wieprzową szynkę, swojską kiełbasę czy stek wołowy. Tutaj w przeciwieństwie do kociego mięsa, raczej nie pojawia się u was oburzenie czy niesmak, prawda?

bFORJvRx

Mięso mięsu nierówne

Właśnie na ten aspekt postanowili zwrócić uwagę twórcy tej "firmy", bo jak możecie się domyślić, nikt nie będzie w niej sprzedawał kociego mięsa. Jeśli wejdziecie w komentarze pod ich postem lub odwiedzicie ich stronę na Instagramie, dowiecie się, czym naprawdę jest "Koci smakosz".

Oprócz tego, że zwracają uwagę na nasze samopoczucie związane z jedzeniem innych zwierząt niż te, które kulturowo przyjęliśmy za "słuszne i smaczne", mówią też o ich cierpieniu.


"Nie ma humanitarnego/bezbolesnego sposobu na odebranie życia. Wszystkie mają układ nerwowy ,wiec w ten sam sposób odczuwają ból. Świnie i krowy drżą ze strachu oraz starają się uwolnić, wydostać przed tym jak ich gardło zostanie poderżnięte nożem. Wysłany do rzeźni kot czułby ten sam strach i ból. Człowiek zdecydował, że poszczególne gatunki zwierząt mieszkają w naszych domach podczas gdy inne są eksploatowane i kończą swoje życie w rzeźni. Nie mają głosu ani możliwości sprzeciwienia się. Odbierane są im podstawowe prawa: do życia i wolności od cierpienia".

Szokująca akcja, ale czy słuszna?

Kiedyś słyszałam o akcji, która polegała na serwowaniu przechodniom "nowego" mleka. Później testerzy dowiadywali się, że napój, który wypili, owszem był mlekiem matki, tylko… ludzkiej matki. Jak możecie się domyślić, nie byli zachwyceni.

To jest jednak temat, który wegetarianie i weganie poruszają od dawna. W końcu to, jak reagujemy na konkretne produkty jest w dużym stopniu uzależnione od tego, co nam powiedziano i od tego w jakiej kulturze zostaliśmy wychowani. Są przecież kraje, w których spożywa się mięso z psa, prawda? I nikt tam się temu nie sprzeciwia.

bFORJvRz

Wiecie, może akcja "Kociego smakosza" to drastyczne zwrócenie uwagi na ten problem, ale gdybyście zobaczyli zdjęcia z rzeźni pewnie i tak niewiele by to dało, bo niestety w pewnym sensie przywykliśmy do widoku cierpienia.

Argumenty w stylu: "Ale koty i psy są mądrzejsze i udomowione" też nie przejdą. W końcu niedawno naukowcy nauczyli krowy korzystać z toalety, a niektórzy traktują świnie jak członków rodziny i darzą je takimi samymi uczuciami jak pieski czy kotki.

Oczywiście nie oznacza to, że teraz wszyscy mają nagle stać się weganami lub że powinniśmy rzeczywiście zacząć jeść koty i psy. Po prostu dobrze by było wziąć ten aspekt pod uwagę i ograniczyć jakoś to spożycie - planeta też nam za to podziękuje. Przede wszystkim jednak dobrze by było, gdyby te zwierzęta przed swoją śmiercią miały chociaż dobre, pozbawione cierpienia życie.

Dominion (2018) - full documentary [Official]

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Całe szczęście, że to nieprawda. Daje jednak do myślenia
Odpowiedz
0
like
6
dislike
Piciu,zgłoś
Mnie mięso z kota nie oburzyło/obrzydziło. Czytając artykuł pomyślałem, że chętnie bym spróbował, więc coś chyba autorowi poszło nie tak.... PS. Zwierzęta powinny być traktowane humanitarnie, ale to my jesteśmy wyżej w łańcuchu pokarmowym, wiev mamy moralne prawo je zabijać i jeść.
Odpowiedz
12
like
21
dislike
Natalia,zgłoś
A czemu nie wszyscy powinni zostać weganami? Wtedy nie byloby trzeba zabijać żadnych zwierząt. Czy to ms oznaczać, że nadal będziemy wybierać które mogą żyć a które można zabić tylko bardziej swiadomie? Czy to nie gorsza zbrodnia?
Odpowiedz
13
like
8
dislike
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 8
Komentarze (8)
arrow
Biedne Polaczki jedzą za dużo mięsa. Kupcie sobie mały samolot, to będziecie mogli polecieć na wakacje