To nie wypanda

Okres w filmie dla dzieci - "To nie wypanda" normalizuje miesiączkę?

Źródło zdjęć: © Twitter, materiały prasowe
Anna RusakAnna Rusak,16.03.2022 13:30

"To nie wypanda" nie boi się tematów tabu. Animacja Pixara normalizuje okres, by dzieci i nastolatki wiedziały, że miesiączka to nie jest powód do wstydu.

Pixar i Disney przechodzą ostatnio dość spory kryzys wizerunkowy przez ich podejście do społeczności LGBTQ+. Może najnowszy film Pixara "To nie wypanda" nie mówi akurat o nich, ale też przykłada swoją cegiełkę do normalizacji tego, co do tej pory było przemilczane.

To chyba pierwszy film animowany dla dzieci i młodzieży, w którym otwarcie mówi się o okresie. Tak, pojawiają się nawet podpaski. Dodajmy jeszcze, że to pierwszy film Pixara wyreżyserowany przez Azjatkę i pierwszy wyreżyserowany wyłącznie przez kobietę! Nie mogło więc być inaczej.

Normalizacja okresu w bajce "To nie wypanda"

Główną bohaterką filmu "To nie wypanda" jest Mei. To 13-letnia, inteligentna i zabawna dziewczynka, która wchodzi w okres dojrzewania. Pewnego dnia odkrywa, że pod wpływem większych emocji zamienia się w wielką pandę czerwoną.

To nie wypanda - zwiastun #2 [dubbing]

W jednej z pierwszych scen bajki możemy zobaczyć, jak Mei chowa się w łazience rano przed szkołą. Jej mama zakłada, że dziewczynka nie chce z niej wyjść, bo dostała pierwszej miesiączki. Chwilę później pyta, czy "zakwitła już jej czerwona piwonia" i pojawia się pod drzwiami z naręczem podpasek oraz termoforem, by porozmawiać z córką o okresie.

trwa ładowanie posta...

Twórczyni filmu od początku wiedziała, że chce w swojej opowieści umieścić taką scenę. Reżyserka Domee Shi wiedziała, że okres jest tematem tabu i sama w dzieciństwie spotkała się z milczeniem w tym obszarze.


Chciałam podarować ten film 13-letniej mnie z przeszłości, która kiedyś była bardzo zdezorientowana, bo jej mama nigdy nie porozmawiała z nią o okresie. Mam nadzieję, że ten film rozpocznie takie rozmowy i że w końcu będziemy mogli po prostu znormalizować mówienie o dojrzewaniu i menstruacji, i nie będziemy się z tym czuć dziwnie.

- chatelaine.com

Trudno nie dostrzec tej oczywistej analogii w filmie. "To nie wypanda" jest przecież opowieścią o dorastającej dziewczynie i wprost pokazuje, jak wyglądają "szalejące hormony" i z czym wiąże się to całe "dorastanie". Ciężko byłoby więc pominąć temat miesiączki. Chociaż, jak na tak progresywne podejście, można byłoby wprost mówić o okresie, a nie używać cringowego sformułowania "kwitnących piwonii".

trwa ładowanie posta...

Czemu to takie istotne?

To naprawdę ważny moment w historii animacji. Do tej pory okres nie był zbyt chętnie w nich umieszczany, co pewnie wiąże się z tabu związanym z miesiączkami. Na szczęście wszystko powoli się zmienia i mamy nadzieję, że wkrótce na ekranie pojawi się więcej takich akcentów.

Jest to szczególnie istotne dla młodych, miesiączkujących osób. Ważne, byśmy od początku pokazywali im, że okres nie jest niczym niezwykłym i wstydliwym. "To nie wypanda" robi to w świetny sposób.

trwa ładowanie posta...

Źródło: CNN, chatelaine.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 39
  • emoji ogień - liczba głosów: 6
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 4
  • emoji smutek - liczba głosów: 69
  • emoji złość - liczba głosów: 113
  • emoji kupka - liczba głosów: 51