Inside Out 2

"W głowie się nie mieści 2". Co dzieje się w głowach nastolatków?

Źródło zdjęć: © @Disney YouTube
Marta Grzeszczuk,
10.11.2023 17:00

Radość, Odraza, Gniew, Strach i Smutek w końcu wracają na ekrany w drugiej odsłonie "W głowie się nie mieści". Z czym przyjdzie im się mierzyć w filmie studia Pixar i Disneya?

9 listopada ukazał się polski zwiastun "W głowie się nie mieści 2" od studia Pixar i Disneya. To sequel kultowej już animacji z 2015 r. opowiadającej o tym, co wydarzyło się w głowie 11-letniej Riley po przeprowadzce z Minesoty do San Francisco. Film będzie miał premierę latem 2024 r.

Polski zwiastun "W głowie się nie mieści 2"

Pierwsza odsłona "W głowie się nie mieści" była chwalona przez psychologów za trafne przedstawienie podstawowych emocji, które przeżywamy w każdym wieku: Radości, Odrazy, Gniewu, Strachu i Smutku. Doceniono zwłaszcza fakt, że w animacji podkreślano wartość i znaczenie wszystkich emocji, nawet tych negatywnych, jak smutek. Z dużym wdziękiem, humorem i w atrakcyjnej oprawie graficznej.

[...] służyłem jako naukowa tablica rezonansowa dla ich głównych zainteresowań, takich jak to, jak ludzie pamiętają emocje i jak nasze obecne emocje kształtują nasze wspomnienia z przeszłości.

- dr Dacher Keltner

Ze studiem Pixar współpracował Dacher Keltner - psycholog emocji z Uniwersytetu Kalifornijskiego. To dzięki niemu to, jak działają kolorowi bohaterowie animacji, tak wiernie odzwierciedla nasze faktyczne stany emocjonalne.

"W głowie się nie mieści 2" będzie o dojrzewaniu

"W głowie się nie mieści 2" ma dużą szansę powtórzyć sukces pierwszego filmu. Tym bardziej, że zajmie się bardzo ciekawym tematem, jakim są emocje w okresie dojrzewania. Nie wszyscy mamy pełną świadomość, jak intensywne zmiany zachodzą wówczas w mózgu młodych ludzi.

Badania pokazały, że tym okresie mózg jest w ciągłej przebudowie. W trakcie dojrzewania z mózgu znika aż 85 proc. wszystkich połączeń, które są stopniowo zastępowane nowymi. To najbardziej intensywny okres rozwoju tego organu.

Jako ostatnia dojrzewa kora czołowa - część mózgu odpowiedzialna za racjonalne decyzje i racjonalne zarządzanie emocjami. Do zakończenia tych przemian, ok. 25. roku życia, nie mamy w pełni rozwiniętych obszarów samoświadomości i racjonalności.

Do grona emocji zawiadujących zachowaniem Railey dołączy Niepewność (ang. anxiety). Nie jest ona emocją podstawową, ale często towarzyszy nastolatkom rzuconym w wir gwałtownych przemian, z których wynurzy się ich ukształtowana osobowość.

Źródło: psychologicalscience.org, uwb.edu.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 27
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 6