zdrowie-psychiczne
Czarnek zastąpi naukę o zdrowiu psychicznym strzelaniem? Posłowie alarmują
Magdalena Grzyb

Naukowczyni wyrzucona z wykładu przez transfobiczne komentarze? UJ kontra Magdalena Grzyb

Źródło zdjęć: © Twitter.com
Anna RusakAnna Rusak,01.12.2021 15:11

Uniwersytet Jagiellońskim TERFkom mówi stanowcze nie.

bFZNQLVf

W ramach "Kampanii 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na płeć" Sekcja Psychologii Sądowej należąca do Koła Naukowego Studentów Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizowała różne panele dyskusyjne.

Jeden z wykładów nich miała prowadzić dr Magdalena Grzyb. Jej wystąpienie o kryminalistycznych aspektach zabójstw kobiet i mężczyzn, zostało jednak odwołane przez organizatorów ze względu na jej transfobiczne komentarze.

bFZNQLVh

O co chodzi?

Żeby zrozumieć całą sytuację musimy się trochę cofnąć w czasie. Konkretniej do dwóch transfoboicznych tekstów doktorki z "Kultury Liberalnej". Jej wypowiedzi w tekście komentującym sprawę Margot były nacechowane szkodliwym niezrozumieniem niebinarności i queerowości. W tekście misgenderowała też Margot.


Teoria queer i związany z nią koncept niebinarności są tworami myśli postmodernistycznej, które być brzmią atrakcyjnie intelektualnie i może są kuszące dla młodych wykształconych z wielkich miast, ale w praktyce rodzą trudne do zaakceptowania społecznie konsekwencje i w niewielkim stopniu mogą poprawić sytuację zmarginalizowanych grup społecznych.

- Kultura Liberalna

W drugim tekście odnoszącym się do transpłciowości, mówiła o tym, że kategoria "płeć odczuwana" jest dla kobiet szkodliwa i niekorzystna:

bFZNQLVj

Zastąpienie w przepisach prawa kategorii płci biologicznej "płcią odczuwaną" jest dla kobiet niekorzystne i szkodliwe. A to dlatego, że dyskryminacja prawna i społeczna kobiet ma swoje źródła właśnie w tym, co Stanisław Krawczyk ironicznie nazywa "genitalną wspólnotą losów".

- Kultura Liberalna

W sieci pojawiły się wtedy liczne komentarze, które nazywały Magdalenę Grzyb TERFką. Doktorka miała też donosić do organów dyscyplinarnych uczelni i grozić tym wyzywającym ją osobom w Internecie sądem.

TERFkom dziękujemy

Z tego też względu uczelnia postanowiła chyba zareagować na oburzone głosy studentów i wydała oświadczenie, w którym przeprosiła za tę sytuację:

bFZNQLVp


Zapraszając do poprowadzenia wykładu Panią doktor Magdalenę Grzyb, nie byliśmy świadomi poglądów, które Pani doktor reprezentuje. Chcemy także zaznaczyć, że absolutnie nie zgadzamy się z opiniami, które Pani doktor wygłasza, a także nie wyrażamy zgody na żadne przejawy transfobii w przestrzeni uniwersyteckiej.

To dość wyjątkowa jak na nasze podwórko sprawa. Do tej pory o ostracyzm wynikającym z transfobicznych poglądów, słyszeliśmy zazwyczaj za granicą. To prawdopodobnie dlatego np. w wielkim powrocie Harry’ego Pottera nie zobaczymy JK Rowling.

bFZNQLVq

W każdym razie bardzo dobrze, że uczelnia zareagowała tak szybko, szczególnie że jest znana z dość otwartego i wspierającego osoby studiujące podejścia.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Maladziewczyn,zgłoś
Trochę głupia sprawa, że od tego czasu UJ zdecydowanie wystąpił w obronie Magdaleny Grzyb, a sprostowania brak. PS to ostrzeżenie o stop hejt dość ironiczne pod kłamliwym i zniesławiającym artykułem.
Odpowiedz
3
like
2
dislike
Polemizator,zgłoś
Chyba jest błąd. Tutaj to nie Magdalena Grzyb vs UJ Ale Magdalena Grzyb vs Organizacja Studencka.
Odpowiedz
6
like
1
dislike
bish,zgłoś
Uniwersytet Jagiellońskim TERFkom mówi stanowcze nie. A nie TERFką ewentualnie Uniwersytet Jagiellońskim TERFce mówi stanowcze nie.
Odpowiedz
2
like
3
dislike
Zobacz komentarze: 4
Komentarze (4)
arrow
Szukasz informacji o samobójstwie na TikTok-u? Platforma zaoferuje pomoc