lGBT+
Hostel interwencyjny dla osób LGBT+ zagrożony. "Rachunek za gaz zwala z nóg"
transpłciowość

#Jestem Przeciw Transfobii - akcja na Dzień Widzialności Osób Transpłciowych

Źródło zdjęć: © Sharon Mccutcheon / Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,31.03.2021 11:05

Są wokół nas i nie chcą być dłużej niewidzialni. W Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych razem z nimi możecie powiedzieć: #JestemPrzeciwTransfobii

bFZYHECr

"Odkąd wyszłam z szafy, zaczęłam żyć pełnią życia" – tak mówi Anna Maria, czyli ratowniczka i społeczniczka, która jest jedną z bohaterek kampanii społecznej #JestemPrzeciwTransfobii zorganizowanej przez KPH. Czemu mówimy o tym dzisiaj?

31 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych, a dzięki kampanii KPH możemy dostrzec osoby transpłciowe wokół nas, poznać choć kawałek ich świata i historii. Z tej okazji polecamy Wam obejrzeć filmiki, które znajdziecie na profilu organizacji.

Dzięki nim poznacie nie tylko Annę Marię, ale też 9 pozostałych osób, które podzielą się z Wami swoją historią. Dziennikarz Anton, student Elliot, czy piercerka Veronica - to naprawdę inspirujące osoby, a ich obecność pomaga zarówno osobom, które jeszcze nie wyszły z szafy, jak i tym, którzy o transpłciowości wiedzą niewiele.

Żyję pełnią życia - Anna Maria Szymkowiak #JestemPrzeciwTransfobii

„Widzialność to dla mnie życie. Życie bez strachu, życie w zgodzie ze sobą, życie w zgodzie ze wszystkimi dookoła”. Anton

- KPH
bFZYHECt

„Widzialni pokazujemy, że nie dajemy wymazać naszego istnienia”. Marek

- KPH

 „Odkąd wyszedłem z szafy, nie muszę udawać nikogo innego, niż jestem”. Kacper

- KPH

Jeśli chcielibyście wesprzeć KPH, to gorąco zachęcamy Was do zakupu koszulek kampanii. 30% dochodu z ich sprzedaży zostanie przekazane na działania pomocowe stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii.

Czuję się bezpieczny i kochany - Kacper Potępski #JestemPrzeciwTransfobii

Koszulka, która pomaga

Choć może Wam się to wydać odrobinę absurdalne, to taka jedna koszulka może sporo zmienić. Dlaczego? Dzięki niej dajecie sygnał osobom z Waszego otoczenia, że wspieracie osoby transpłciowe – i dotyczy to zarówno osób z Waszej bańki, jak i spoza niej. Dzięki temu też Wasi znajomi, o których nie wiecie, że np. są osobami transpłciowymi, mogą czuć się przy Was bezpieczniej i swobodniej.

bFZYHECv

Oczywiście taka koszulka nie jest jedynym rozwiązaniem. Możecie okazać swoje wsparcie chociażby przez zwykłe udostępnienie informacji/grafiki, w której dacie znać, że wspieracie osoby transpłciowe. Chociażby taka byłaby super:

Język, który nie rani

Poza tym przyglądajcie się też temu, co i jak mówicie. Najbardziej pomocne w tym zakresie będą neutratywy, czyli słowa i zwroty, które nie są nacechowane płciowo. Więcej pisaliśmy o nich tutaj. Z pewnością pomocny będzie też sam Słownik Neutratywów.

Najważniejsza jest jednak edukacja. To nic złego, że jeszcze nie wiecie dlaczego deadnaming to przemoc, nie rozumiecie, czemu powinno się mówić o korekcie płci, a nie "zmianie płci”. Ja też nie wiedziałam. Ważna jest jednak otwartość, chęć poznania i zrozumienia, a dzięki takim akcjom jest to jakoś łatwiejsze.

bFZYHECB

Dlatego jeszcze raz serdecznie zachęcam Was do zapoznania się z filmikami KPH i do poczytania o osobach transpłciowych. Chyba nie ma na to lepszego dnia, niż Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych. Wiecie – to, że czegoś nie widzicie, nie oznacza, że nie istnieje. A oni na szczęście istnieją. Są tuż obok Was. Dajcie im się dostrzec i poznać.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Czym są neutratywy i dlaczego warto ich używać? "Aktorx" to nie "nowomowa"