LGBT+
Janusz Kowalski w formie. Trenuje nienawiść do drugiego człowieka
Kim są osoby aromantyczne?

Kim są osoby aromantyczne? Wchodzą w relacje, ale miłość nie jest tak istotna

Źródło zdjęć: © Canva
Anna RusakAnna Rusak,25.02.2023 08:00

Tworzą związki, ale nie odczuwają pociągu romantycznego. Mogą wchodzić w relacje, ale miłość nie jest dla nich ważna lub jest im obojętna. Kim są osoby aromantyczne? Czy mogą uprawiać seks? Założę się, że nie wiedzieliście, że te gwiazdy są osobami aromantycznymi.

Luty jest miesiącem poświęconym aromantyczności. W związku z tym w tygodniu od 19 do 25 lutego obchodzimy Tydzień Świadomości nt. Spektrum Aromantyczności. Jeśli nie wiecie, kim są osoby aromantyczne, to tutaj znajdziecie wszystkie potrzebne informacje.

Rozprawimy się również z krzywdzącymi mitami dotyczącymi aromantyczności. Mogę się założyć, że nie wiedzieliście też, że są sławne osoby i dobrze wam znane z seriali postaci, które są osobami aromantycznymi!

Kim są osoby aromantyczne?

Przy okazji Dnia Osób Panseksualnych rozmawialiśmy z aktywistką Aleksandrą Knapik-Gauzą. Panseksualna Aleks mówiła wtedy, że choć osoby LGBTQ+ są coraz bardziej widoczne i wiemy o nich coraz więcej, to niestety wciąż zbyt mało mówi się o innych literkach. Z tego względu z okazji Tygodnia Świadomości nt. Spektrum Aromantyczności, postanowiliśmy przybliżyć wam tych, o których mówi się niewystarczająco.

Aromantyczność jest rodzajem orientacji romantycznej. Jak zwraca uwagę psycholog Dominik Haak, osoby aromantyczne nie odczuwają wcale lub odczuwają w małym stopniu pociąg romantyczny do innych osób. Najprościej mówiąc, osoby romantyczne mogą tworzyć związki, ale nie muszą się zakochiwać w osobach, z którymi w nich są. Równie dobrze mogą się z nimi po prostu przyjaźnić, o czym więcej mówi Tony Zalas, osoba aromantyczna.

"O swojej aromantyczności wiem od kilku lat, ale od zawsze wiedziałom, że w jakiś sposób różnię się od rówieśników. Nie rozumiałom, jak "działa" zakochanie ani w jaki sposób związek różni się od przyjaźni. Zapytane, kto mi się podoba mówiłom o osobach, które chciałobym poznać bliżej i się zaprzyjaźnić, ale bałom się zacząć rozmowę. Kiedy wieloletnia przyjaźń zamieniła się w związek, traktowałom to jako okazję do dłuższego spędzania razem czasu i bliskości fizycznej, ale nie rozumiałom, czemu nie możemy robić tego samego "tylko" się przyjaźniąc. Odkrycie, że jestem aromantyczne, pomogło mi zrozumieć siebie, swoje potrzeby i ograniczenia – nie jestem gorsze, po prostu inne" - czytamy na Instagramie Miłość nie wyklucza wypowiedź Tony Zalas osoby aromantycznej używającej neutratywów.

trwa ładowanie posta...

Czy osoby aromantyczne nie uprawiają seksu?

Najczęściej o osobach aromantycznych mówi się w kontekście osób aseksualnych. Nie można jednak zakładać, że nie uprawiają one seksu lub nie wchodzą w relacje. To nie jest przecież tak, że aromantyczność sprawia, że przestajemy czuć. Ważne też, by pamiętać, że ta orientacja romantyczna jest spektrum.

Oznacza to, że dla każdej osoby identyfikującej się jako osoba aromantyczna podejście do relacji partnerskich będzie inne. Niektórzy chętnie będą wchodzili w związki partnerskie, inni nie. Część osób będzie uprawiała seks ze swoją osobą partnerską, część nie. Po prostu w tych wszystkich relacjach nie będzie tego romantycznego pociągu.

"Wśród osób aromantycznych występuje duża różnorodność wewnątrzgrupowa. Część z nich czuje niechęć do typowych romantycznych gestów i nigdy nie pragnęła się zakochać. Są jednak także takie osoby, które np. wobec miłości czują obojętność. Warto pamiętać, że aromantyczność sama w sobie nie oznacza braku relacji seksualnych. Osoby aromantyczne seks uprawiają i wchodzą w różne związki, w tym queerplatoniczne. Większość ludzi na świecie poszukuje relacji romantycznych, a miłość zajmuje niezwykle ważne miejsce w kulturze. Aromantyczność wiąże się zaś zwykle z brakiem zainteresowania sprawami miłosnymi (nie mylić z seksualnością w ogóle)" - czytamy na stronie psychologa Dominika Haaka.

trwa ładowanie posta...

Sławne osoby aromantyczne

Jeśli wciąż nie do końca czujecie, o co chodzi i nie rozumiecie, czym jest aromantyczność, to może pomoże wam wypowiedź aktorki Michaela Coel. Coel występuje w serialu "Mogę Cię zniszczyć" i identyfikuje się jako osoba aromantyczna.

- Wpisałam w Google aromantyzm i bardzo spodobało mi się to hasło. Stwierdziłam wtedy: ‘Och, to ja’. Dobrze mi z tym, że jestem sama. Lubię być w intymnej relacji, ale nie chcę zmieniać ludzi, z którymi jestem, ani być przez kogokolwiek zmienia - mówiła w wywiadzie z 2018 roku aktorka.

W popkulturze również pojawią się osoby aromantyczne. Jedną z nich jest Jughead Jones, postać znana z komiksów "Archie", na podstawie których powstał serial "Riverdale". Co prawda w serialu Jughead jest osobą heteroseksualną, ale w oryginalnym komiksie zdecydowanie został przedstawiony jako osoba aromantyczna.

Portal Them wśród osób aromantyczne wymienia również Marilyn Monroe oraz Nikolę Teslę. Jak więc widzicie osoby aromantyczne są i były wśród nas. Warto o nich pamiętać i nie powielać dotyczących ich stereotypów!

trwa ładowanie posta...

Źródło: Them, Miłość Nie Wyklucza, Dominik Haak

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Eteteye,zgłoś
Ważne aby szanować każdego. Warto wspierać ludzi
Odpowiedz
2like0dislike
Komentarze (1)
arrow
Walczy z zaimkami w szkołach. Organizacje LGBT protestują